Vatikán exkomunikoval kňaza, ktorý hájil „manželstvá“ homosexuálov a dal Hostiu psovi

1,735
Kultúra smrti

MELBOURNE - Vatikán exkomunikoval Melbournského kňaza, ktorý hájil „manželstvá“ toho istého pohlavia a založil protestnú skupinu pre nespokojných katolíkov po tom, čo ho pred dvoma rokmi suspendovali za kázeň obhajujúcu svätenie žien.

Kňaz Greg Reynold, ktorý bol tiež laicizovaný, záležitosť vylíčil minulý týždeň pre austrálske médiá. LifeSiteNews.com hovorili stručne s hovorcom Arcidiecézy v Melbourne, Jamesom O’Farrellom, ktorý túto exkomunikáciu potvrdil. 

Reynolds tvrdí, že exkomunikačný dokument mal dátum 31. máj, po zvolení pápeža Františka, a že mu z diecézy povedali, že tento krok prišiel priamo z vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, a nie na žiadosť melbournského arcibiskupa Denisa Harta.

Novinky o prípade vypukli v sobotu, dva dni po kontroverznom interview s pápežom v dĺžke 12 000 slov, v ktorom sa stručne dotkol aj potratov a „manželstva“ homosexuálov, a ktoré bolo publikované v jezuitských časopisoch po celom svete.

„Nemôžeme trvať iba na otázkach, ktoré sa týkajú potratov, ‚manželstiev‘ homosexuálov a používania antikoncepcie,“ povedal pápež František v spomenutom interview.

„To nie je možné. Nehovoril som veľa o týchto veciach a bol som za to karhaný,“ dodal. „Ale keď hovoríme o tých veciach, musíme o nich hovoriť v kontexte. Učenie cirkvi v tejto otázke je jasné a ja som synom cirkvi, ale nie je nevyhnutné hovoriť o týchto veciach neustále.“

Čisto neformálne poznámky boli interpretované väčšinou mainstreamovej tlače ako výzva pápeža Katolíckej cirkvi, aby sa zľahčilo, alebo rovno upustilo, z učenia cirkvi o morálnych záležitostiach. Ale takéto vysvetlenia prestali, keď na druhý deň pápež vydal jeho doteraz najostrejšie poznámky proti potratom, odsudzujúc ich praktizovanie ako prejav „kultúry odhadzovania.“

Na ďalší deň bola zverejnená exkomunikácia Reynoldsa.

Reynolds povedal pre [liberálny denník]  The Age, že bol predvolaný na stretnutie v stredu s otcom Johnom Salvanom, rektorom katedrály Sv. Patrika, počas ktorého mu otec Salvano prečítal a predložil exkomunikačné vyhlásenie. „Povedal mi, že Denis Hart nežiadal, aby som bol laicizovaný, ale niekto neznámy ho poza chrbát preskočil a kontaktoval Kongregáciu pre náuku viery,“  povedal Reynolds. „Vatikán ma nikdy nekontaktoval a neuvádza žiadne vysvetlenie.“

Teraz už bývalý kňaz povedal, že si myslel, že bude laicizovaný, ale že ho prekvapilo, keď sa dozvedel o exkomunikácii.

Arcibiskup Hart suspendoval Reynoldsa v roku 2011 po tom, čo kňaz predniesol kázeň podporujúcu svätenie žien.

O rok neskôr Reynolds založil skupinu nazvanú „Inkluzívni katolíci,“ v rámci ktorej slúžil omšu nedovolene. Na webstránke skupiny Reynolds vysvetľuje, že ju založil pre jeho „narastajúce presvedčenie, že inštitucionálna Katolícka cirkev sa mýli vo svojom učení o svätení žien a homosexualite.“

V článku z augusta 2012 v denníku The Age je v reportáži o jednej z Reynoldsových omší pre „inkluzívnych katolíkov“ spomenuté, že dovolil jednému návštevníkovi dať Hostiu jeho psovi.

Exkomunikácia je najvyšší časný trest, ktorý cirkev môže uložiť katolíkovi.

Aj keď si ľudia často myslia, že cirkev uvalí exkomunikáciu ako akt odplaty, kanonický právnik Dr. Edward Peters, vedúci inštitútu Edmunda kardinála Szoku vo Väčšom seminári Božského Srdca v Detroite a konzultant pre vatikánsky najvyšší súd, Apoštolskú signatúru, vysvetľuje, že trest je „v základe orientovaný na podporenie obrátenia jednotlivca.“

„Exkomunikácia je klasifikovaná ako ‚liečebný‘ trest cirkvi presne preto, že jej hlavným cieľom je privodiť obrátenie jednotlivca,“ povedal pre Ignatius Insight v roku 2006. „Keď sú isté činy potrestané exkomunikáciou, to demonštruje, že sú hrubo nesprávne samy o sebe a spôsobujú hlbokú škodu pre ich páchateľov aj pre ostatných.“