Obhajca eutanázie má zásluhy na vyššej miere samovrážd

973
Kultúra smrti

AUCKLAND – Popredný obhajca eutanázie Philip Nitschke má čiastočnú zásluhu na zvýšení miery samovrážd starších mužov na Novom Zélande, ktorú dokázali nedávno zverejnené štatistiky.

Podľa nových štatistík, priemerná miera samovrážd bola 12,10 samovrážd na 100 000 obyvateľov v priebehu jedného roku od júna 2012 do júna 2013, ale miera samovrážd medzi mužmi staršími ako 85 rokov bola 31,38 samovrážd na 100 000 obyvateľov.

Hoci celkový počet samovrážd mužov starších ako 85 rokov bol len deväť za rok, nárast vyvolal obavy v krajine a hlavný sudca koronerovho súdu Neil MacLean povedal, že je potrebné urobiť ďalší výskum, aby sa zistili príčiny.

MacLean tiež tvrdil, že môže byť zložité odlíšiť ,pomalú samovraždu' seniorov od eutanázie. „Takýto človek vyhladuje sám seba, odmieta lieky, jednoducho sa vzdáva vôle žiť. Niekedy sa to spája s eutanáziou a ide o veľmi šedú zónu,“ povedal.

Avšak, členovia skupiny Exit International, ktorú založil obhajca eutanázie a asistovanej samovraždy Dr. Philip Nitschke, povedali, že neboli prekvapení správami uvedenými v tlačovej správe, „Exit bola tiež nástrojmi (sic) v poskytovaní dodávok MaxDog dusíka starším Novozélanďanom.“

„Ako spoločnosť by sme nemali byť znepokojení týmto vývojom, povedal Nitschke, „a podnikanie krokov k zabráneniu prístupu k novým vývojom stratégií ukončenia života alebo liekov na ukončenie života by bolo kontraproduktívne, a nútilo by to ľudí, aby používali nedôstojné a často neúčinné metódy.“

Nitschke tiež uviedol, že počet samovrážd u seniorov môže byť aj vyšší, poukazujúc na to, že smrť spôsobená dusíkom vyzerá často ako prirodzená smrť a preto môže byť ťažké odhaliť skutočnú príčinu.

Emeritný profesor David Richmond, hovorca Euthanasia Free New Zealand, nazval poskytovateľa informácií a produktov k spáchaniu samovraždy Exit International„nepriateľským prispievateľom k počtu samovrážd.“

Taktiež vyjadril obavu, že aby takáto smrť vyzerala prirodzene, musel niekto asistovať pri samovražde.

„Za takých okolností, si nikto nemôže byť istý, či nešťastná udalosť bola skutočne samovraždu, alebo či kvôli vlastnému prospechu nemal nejaký príbuzný spoluúčasť na zabití staršieho človeka. Vzhľadom na vysokú mieru zneužívania starších na Novom Zélande nie sú tieto obavy bezpredmetné,“povedal.

Návrh zákona o voľbe konca života je v súčasnej dobe vo volebnej urne krajiny. Ak by mal byť vypracovaný a následne prijatý, každý vo veku nad 18 rokov by mohol získať povolenie ukončiť svoj život z dôvodu ,neznesiteľného utrpenia.'

Richmond povedal, že sa obáva, že v prípade, že by boli tieto právne predpisy prijaté „štát by bol ten, ktorý by zvýhodňoval víťazoslávny postoj Dr. Nitschka k miere samovrážd a zanedbal stanovisko zodpovednej väčšiny svojich občanov, ktorí sú podobne ako sudca MacLean, nimi hlboko znepokojení.“ 

Emeritný profesor David Richmond bude prednášať počas bohoslužby na konferencii za život Rise Up Together, ktorá sa uskutoční 27. – 29. septembra v Centre Bruca Masona v Takapune, v Aucklande, ktorú organizuje Family Life International NZ.