OSN: Severná Korea trestá politických väzňov nútenými potratmi a inými krutosťami

2,779
Kultúra smrti

ŽENEVA - Vyšetrovacia komisia OSN pre ľudské práva v Severnej Kórei zistila, že režim diktátora Kim Čong Una spáchal „nevysloviteľné krutosti“ voči vlastným občanom, vrátane svojvoľného väznenia a popráv, úmyselného vyhladovania, mučenia, znásilnenia a nútených potratov.

Vedúci komisie Michael Kirby, austrálsky sudca na dôchodku, povedal na tlačovej konferencii v Ženeve, že 372 stranová správa je výsledok celoročného vyšetrovania, ktoré bolo založené na svedectvách utečencov. Tí vypovedali na výsluchoch v Južnej Kórei, Japonsku, Británii a USA.

Správa komisie opisuje nedodržiavanie ľudských práv v Kórei ako „systematické a rozšírené porušovanie ... páchané Kórejskou ľudovodemokratickou republikou, jej inštitúciami a predstaviteľmi“ a uvádza, že „v mnohých prípadoch porušenia ľudských práv zistené komisiou predstavovali zločiny proti ľudskosti.“

Dotkli sa aj podielu Číny v zneužitiach páchaných na Severných Kórejcoch, pričom komisia zistila, že „ľudia, ktorí sú násilne repatriovaní z Číny sú bežne podrobovaní mučeniu, svojvoľnému zadržiavaniu, odsúdeniu s okamžitou popravou, núteným potratom a iným formám sexuálneho násilia.“

Správa toto nazýva „odmietanie reprodukčných práv.“ Čína, uvádza sa v správe, by sa mala riadiť medzinárodnym právnym princípom „nevydateľnosti,“ ktorý ochraňuje obete prenasledovania pred násilným vrátením ich prenasledovateľom.

Navyše komisia hovorí, že „Čína by sa mala pri diskusii s najvyšším vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky dotknúť otázok únosov, vrážd detí oprávnených mať čínsku národnosť, nútených potratov uložených repatriovaným ženám a iných porušení ľudských práv, ktorých cieľom sú osoby repatriované z Číny.“

Komisia citovala odhady 10 až 25 tisíc detí, ktoré sa nelegálne narodili čínskym otcom a severokórejským matkám. „Vačšina týchto detí, zdá sa, zostáva v skutočnosti bez štátnej príslušnosti, keďže ich čínske rodiny boli odrádzané od registrácie takýchto detí kvôli nelegálnemu statusu ich matiek,“ píše sa v správe.

Kirby prirovnal ukrutnosti páchané v Severnej Kórei k tým, ktoré páchal brutálny nacistický režim počas II. svetovej vojny.

„To nie sú iba excesy štátu, sú to podstatné komponenty politického systému, ktorý sa dostal ďaleko od ideálov, o ktorých tvrdí, že je na nich založený. Závažnosť, rozsah a povaha týchto porušovaní odhaľujú štát, ktorý v súčasnom svete nemá žiadnu paralelu,“ povedal. Dodal, že publikovanie správy už nedáva žiadne ospravedlnenie pre nečinnosť. „Teraz to už medzinárodná komunita vie. Nebude žiadne ospravedlnenie pre nečinnosť, pretože sme nevedeli. Už teraz je to príliš dlho. Utrpenie a slzy ľudí zo Severnej Kórei si vyžadujú činy.

V liste Kim Čong Unovi publikovanom v denníku The Guardian Kirby povedal, že plné znenie správy Vyšetrovacej komisie bude predložené na Koncile pre ľudské práva v Ženeve. Ďalej že OSN bude referovať o situácii v tejto krajine Medzinárodnemu trestnému tribunálu, aby „bral na zodpovednosť všetkých tých, možno vrátane Vás, ktorí môžu byť zodpovední za zločiny proti ľudskosti, o ktorých sa píše v tomto liste a správe komisie.“

Severná Kórea odmietla spolupracovať s komisiou, ani nedovolila žiadnemu vyšetrovateľovi navštíviť krajinu ani neposkytla žiadne informácie k vyšetrovaniu.

Diplomatická misia Severnej Kórei v Ženeve ihneď odmietla nálezy komisie a nazvala ich „produktom politizácie ľudských práv zo strany EÚ a Japonska spoločne s nepriateľskou politikou USA.“