Po demonštrácii v Paríži vláda stiahla zákon proti rodine

1,566
Kultúra života

PARÍŽ - Francúzska vláda v pondelok, 3. februára, stiahla kontroverzný návrh zákona o rodine, odložiac jeho prípravu do roku 2015. Urobila tak deň potom, čo sa na obrovskej prorodinnej demonštrácii v Paríži zúčastnilo niekoľko stotisíc pochodujúcich. Ďalších 40 000 ich bolo v Lyone, vrátane kardinála Françoisa Barbarina.

Hlavným cieľom zákona bolo dať legálny status nevlastným otcom a matkám v doplnených rodinách a podporiť mediáciu v rozvodovom procese.  V hre bol tiež zjednodušený rozvod, oficiálna správa odporúčala, aby „nekonfrontačné“ rozvody boli záležitosťou jednoduchej registrácie u súdneho úradníka.

Stiahnutie zákona bolo v mainstreamovej tlači charakterizované ako veľké víťazstvo ľudového hnutia proti homosexuálnym „manželstvám“, ktoré sa spustilo v novembri 2012. Neočakávaný úspech hnutia „Manif pour tous“ („Protest pre všetkých“) v nedeľu, 2. februára, určite zohral svoju úlohu: nikto neočakával takú veľkú účasť. Hlavne, keď dva týždne predtým odhadom 40 000 ľudí pochodovalo za život v Paríži a 26. januára iných zhruba 20 000 demonštrovalo na podnet rozličných skupín, vrátane niektorých pro-life asociácií, žiadajúc rezignáciu prezidenta Françoisa Hollanda.

Blízkosť miestnych a európskych volieb v marci a máji, spojená s Hollandovou nečakanou nepopularitou, zrejme tiež zohrala úlohu v tomto ťahu socialistickej vlády, ktorý zmiatol ministra pre rodinu Dominiquea Bertinottiho, ktorý stále obhajuje tento návrh s podporou mnohých socialistických poslancov a senátorov.

Ale ak bolo cieľom odzbrojiť opozíciu voči Hollandeovým mnohorakým útokom na rodinu, stiahnutie návrhu zákona nebude postačovať. Odkedy táto vláda nastúpila do úradu, voľný a anonymný prístup k antikoncepcii pre maloletých, plné financovanie potratov a nadovšetko legalizácia homosexuálnych „manželstiev“ a adopcií potvrdzuje násilnú politiku proti životu.

Iba pred pár týždňami prijalo Národné zhromaždenie zákon o rovnosti „Žien-Mužov“, ktorý zahŕňa úpravu ustanovujúcu potrat ako plnohodnotné „právo.“ Zákon, ktorý ešte musí byť prerokovaný vo francúzskom Senáte tiež vynechal akúkoľvek zmienku o „tiesni“ ženy ako požiadavke odôvodňujúcej legálny potrat. Zatiaľ čo táto podmienka bola prakticky absolútna takmer od momentu prijatia pôvodného zákona o potratoch v roku 1975, symbolická dôležitosť tohto manévru bola väčšinou pro-life skupín podcenená.

Zákon bude tiež trestať tých, ktorí bránia legálnym potratom tým, že obmedzujú prístup k informáciám. Dôsledky pre právo na výhradu vo svedomí pre zdravotnícky personál môžu byť strašné, a taktiež aj pre pro-life skupiny venujúce sa pomoci tehotným ženám.

Masívne demonštrácie obozretne obišli plný pro-life odkaz - preto sa „Manif pour tous“ rozhodol nepridať k parížskemu Pochodu za život, aj keď sa mnoho demonštrantov zúčastnilo na oboch udalostiach, často prichádzajúc zo vzdialených provincií, aby vyjadrili svoj protest proti deštrukcii rodiny a nevinného života.

Cieľom demonštrácií bolo dosiahnuť stiahnutie návrhu zákona o rodine, ale tiež protestovať proti vyučovaniu „gender teórie“ vo francúzskych školách, proti vysokým novým daniam a kráteniu dôchodkov, týkajúceho sa rodín, najmä veľkých, a tiež postaviť sa proti tlaku legalizovať medicínsky asistovanú reprodukciu homosexuálnych párov a zástupné materstvo. Tieto „zlepšenia“ boli dočasne vynechané z návrhov zákonov ale „Manif pour tous“ ostáva ostražitý, keďže LGBT skupiny robia kampane v prospech týchto nových „práv“ a často získavajú pre ne dôležitú podporu od inštitúcií Európskej únie a Rady Európy.

Ludovine de la Rochèreová, prezidentka „Manif pour tous“ jasne povedala, že francúzske rodiny nedovolia, aby im boli vzaté rodičovské práva.