Populačný fond OSN nechce stratiť svoj význam

1,590
Kultúra smrti

NEW YORK - Počas toho, ako štáty rokujú o nových rozvojových cieľoch OSN, generálny tajomník prepožičal svoje slovo kontroverznej agentúre OSN, ktorá sa snaží o to, aby mala aj naďalej význam v tomto rýchlo sa meniacom svete.

Rozvojové stratégie by mali „uprednostňovať reprodukčné zdravie a reprodukčné práva,“ povedal Ban Ki-moon na nedávnej tlačovej schôdzi. Reprodukčné práva sú hlavným zameraním Populačného fondu OSN, agentúry známej pod skratkou UNFPA, ktorá je zapletená do potratovej politiky.

Ban rozprával o tom, ako sa vyvíja zavádzanie káhirského Akčného plánu z roku 1994. Tento plán bol iniciatívou OSN a spojil sexuálne a reprodukčné zdravie s rozvojom.

„Sexuálne a reprodukčné zdravie je základným ľudským právom,“ povedal Ban Ki-moon počas vychvaľovania Káhirskej dohody.

Ďalší predstaviteľ OSN však nechtiac odhalil pretrvávajúcu kontroverziu, ktorá sprevádza sexuálne a reprodukčné zdravie.

Babatunde Osotimehin ostal zarazený, keď sa ho spýtali, či je Obamov zákon o povinnom zdravotnom poistení dobrou aplikáciou káhirskej stratégie. Zákon od zamestnávateľov požaduje, aby do zamestnaneckých poisťovacích plánov zahŕňali aj antikoncepciu, sterilizáciu a potrat vyvolávajúce látky. Na amerických súdoch čaká na prerokovanie mnoho prípadov, ktoré tento zákon napádajú s odôvodnením, že ide o porušovanie náboženskej slobody.

Osotimehin odmietol odpovedať tvrdiac, že musí byť „opatrný“, a vyhol sa otázkam, ktoré narážali na potrat ako na jednu z káhirských stratégií.

Káhirské stratégie sú v ostrom rozpore s Rozvojovými cieľmi tisícročia, ktoré sa vyhli kontroverzii ohľadom reprodukčných práv a namiesto toho kládli dôraz na zdravie matiek. Sexuálne a reprodukčné zdravie sa nakoniec stalo súčasťou týchto rozvojových cieľov, no bolo iba ich menej významnou zložkou.

UNFPA a skupiny presadzujúce potraty a antikoncepciu profitovali zo zdrojov, ktoré sa poskytli na káhirské stratégie. Súčasný dôraz na zdravie matiek ohrozuje ich nadvládu nad rozvojovou pomocou v oblasti zdravia žien.

Rozvojové krajiny sú z väčšej časti sociálne konzervatívne a sú proti tomu, aby Populačný fond kládol dôraz na sexuálnu autonómiu. Chcú, aby stredobodom nových rozvojových cieľov OSN bol hospodársky rozvoj.

Nová správa Populačného fondu sa snaží o zachovanie stratégií, ktoré sa presadzujú v káhirskom programe, no vyhlasuje to, čo bolo spochybnené. Predovšetkým však trvá na rozvojových stratégiách, ktoré uprednostňujú antikoncepciu a potraty.

Správa sa snaží zdôrazniť údajnú spojitosť medzi zvýšeným zavádzaním plánovaného rodičovstva a zníženou úmrtnosťou matiek. Plánované rodičovstvo však iba znižuje celkový počet tehotenstiev a nerobí nič pre riešenie príčin úmrtí počas pôrodu, akou je napríklad slabá zdravotná infraštruktúra.

Správa rovnako odporúča zlegalizovanie potratov, aby sa znížila úmrtnosť matiek, no neexistuje dôkaz, že by bola medzi týmito dvoma otázkami spojitosť. V Írsku, Čile a na Srí Lanke sú potraty zakázané a tieto štáty sú vo vedúcej pozícii v prevencii úmrtnosti matiek na regionálnej ako aj globálnej úrovni.

Osotimehin zopakoval často citované príslovie, že 220 miliónov žien má „nenaplnenú potrebu“ antikoncepcie. No prístup k antikoncepcii nemá asi len 8% z týchto žien.

Populačný fond OSN (UNFPA) vznikol v roku 1967 s cieľom znížiť populáciu chudobných krajín. Financujú ho bohaté vlády a nadácie, ktoré sú presvedčené, že svet je preľudnený.

UNFPA považuje rast populácie za problematický, a to aj napriek tomu, že krajiny trpia starnúcou a upadajúcou populáciou. Demografi upozorňujú, že chudobné krajiny nikdy nezbohatnú včas na to, aby sa postarali o svoju zostarnutú populáciu.

Či už si Populačný fond udrží svoje postavenie aj v rámci rozvojového programu po roku 2015 alebo nie, káhirské stratégie aj naďalej pretrvajú vďaka štedrému financovaniu severskými a západnými krajinami a sponzormi ako Bill Gates a George Soros.