Napriek medzinárodnému tlaku zo strany odborníkov z OSN, Ústavný súd Bolívie potvrdil štátne zákony, ktoré chránia nenarodené deti.
Najvyšší súd Bolívie vyniesol prekvapivé uznesenie voči námietke, ktorú vyniesla skupina IPAS zastávajúca potraty. IPAS reagovala na štátny trestný zákaz potratov. Súd potvrdil, že nenarodený život sa musí chrániť, hoci rozšíril výnimku znásilnenia a otvoril dvere výskumu ničenia embryí a „tabletke ráno po“.
Tento prípad bol v Bolívii široko medializovaný a vláčil sa po súdoch 2 roky. Prezident Evo Morales sa údajne minulého roku do tejto debaty zapojil a povedal, že „každý potrat je zločin.“
Argumenty súdu na ochranu života sú originálne. Súd potvrdil starovekú pôvodnú kozmickú vieru, že život je večný, bez začiatku alebo konca; preto všetko, čo je život, alebo „čo by potenciálne mohlo dať vznik životu“, je chránené bolívijskou ústavou. Ako ďalej pokračujú argumenty súdu, potraty na požiadanie by nemali byť nikdy povolené a potrat v neskorších štádiách tehotenstva je zločin.
Pre potratové skupiny bude dôležité to, aby súd neostal ľahostajný voči odporúčaniam dvoch výborov OSN, ktoré minulý rok žiadali Bolíviu, aby zrušila trestný zákaz potratov.
Zástancovia medzinárodného práva na potrat chcú, aby vnútroštátne súdy na základe odporúčaní výborov OSN monitorujúcich ľudské práva zrušili štátne zákony, aby následne mohli vyhlásiť, že existuje medzinárodné zvykové právo ohľadom potratov. Doteraz v tom neboli úspešní.
V Latinskej Amerike doteraz uznali návrhy monitorovacích výborov OSN ohľadom potratov za autoritatívne alebo záväzné iba najvyššie súdy dvoch štátov – Kolumbie a Argentíny.
Aj keď súd spôsobil skupine IPAS a ďalším potratovým skupinám pôsobiacim v krajine trpkú porážku, nenechal ich úplne s prázdnymi rukami.
Bolívijskí sudcovia nasledovali príklad Medziamerického súdu pre ľudské práva, aby určili, kedy sa život začína. Súd so sídlom na Kostarike v otázke legálneho statusu embryí rozhodol, že ľudský život nezačína pri počatí, kedy embryo vzniká, ale až keď sa embryo usadí v maternici.
Sudcovia tiež zrušili požiadavku, podľa ktorej žena bola povinná podať žalobu alebo získať súdny príkaz proti mužovi, ktorý ju znásilnil, aby mohla využiť výnimku znásilnenia, ktorá je v bolívijskom trestnom zákone.
Aj keď dôkazy ukazujú, že by to mohlo znamenať, že sexuálni násilníci a obchodníci so sexom nebudú za svoje činy potrestaní, súd vyhlásil, že tieto požiadavky by predstavovali kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie. Ozývajú sa tak odporúčania, ktoré boli Bolívii dané Výborom proti mučeniu – výborom OSN monitorujúcim zavádzanie dohody OSN proti mučeniu.
Sudcovia takisto požiadali legislatívnu a výkonnú moc, aby širšie nasledovala odporúčania monitorovacích výborov OSN ohľadom sexuálnych a reprodukčných práv.
Z doterajších rozhodnutí a oznámení súdu nie je jasné, akú autoritu týmto odporúčaniam dáva. Podrobné vysvetlenie rozsudku bude uverejnené v nastávajúcich týždňoch.