Najvyšší súd USA naplánoval prípad Romeikovci versus Holder na hodnotiacu schôdzu dňa 21. februára 2014. Očakáva sa, že súd rozhodne o tom, či sa ujme prípadu a oznámi toto rozhodnutie v pokynoch dňa 24. februára.
Uwe a Hannelore Romeikovcom a ich deťom bol pôvodne udelený azyl americkým imigračným sudcom v roku 2010, po tom čo rozhodol, že odmietnutie nemeckej vlády povoliť rodine vzdelávať deti doma z náboženských dôvodov, sa rovná prenasledovaniu. Nemecko hrozilo uložením pokút, vznesením obžalob z trestných činov a odobratím detí, ak ich Romeikovci neprestanú vzdelávať doma.
Obamova administratíva napadla toto rozhodnutie s odôvodnením, že nemecká vláda si iba robila vlastnú prácu vynucovaním zákona, ktorý sa týka každého. S týmto argumetnom Šiesty americký obvodný odvolací súd vyjadril súhlas v roku 2012. Po tom, čo predmetný odvolací súd zamietol žiadosť Asociácie na právnu obranu domáceho vzdelávania ( HSLDA) znovu vypočuť prípad, obrátila sa asociácia HSLDA s prípadom na Najvyšší súd USA.
Najvyšší súd nariadil americkému ministerstvu spravodlivosti reagovať na odvolanie HSLDA, no ministerstvo opäť tvrdí, že nemecký zákon sa týka každého, napriek dôkazu, že Nemecký najvyšší súd povedal, že zámerom zákona je potlačiť nábožensky a filozoficky motivované „paralelné spoločnosti.“
Zakladateľ a predseda HSLDA Michael Farris, principiálny autor odvolania Romeikovcov na Najvyšší súd povedal, že súd by mal vypočuť prípad, najmä aby napravil hlbokú nespravodlivosť.
„Najvyšší súd by mal intervenovať, aby nastolil zákon vo federálnych obvodných súdoch, ktoré sú v štádiu chaosu ako rozhodnúť, keď príde na zahraničný zákon, ktorý sa používa na prenasledovanie ľudí konajúcich z náboženských dôvodov, ako sú Romeikovci,“ povedal Farris. „Rozhodnutie Šiesteho obvodného súdu prevrátilo úmysel kongresu v azylovom zákone a použilo ho ako meč proti Romeikovcom. To je absurdita, ktorú dúfame, že Najvyšší súd napraví.“
Riaditeľ medzinárodných vzťahov v HSLDA Michael Donnelly takisto kritizoval rozhodnutie Šiesteho obvodného súdu:
„Je desivé, že traja americkí sudcovia odignoroval kritický dôkaz z Nemeckého najvyššieho súdu, ktorý explicitne uvádza, že nemecké spolkové štáty sa môžu správať tvrdo a nerovnoprávne k rodičom školiacim deti doma z náboženských alebo filozofických dôvodov,“ uviedol. „Nedávny príbeh rodiny Wunderlichovcom, ktorým zobrali deti iba kvôli vzdelávaniu doma a ktorí v dôsledku toho ostali de facto uväznení v Nemecku, nám ukazuje, aká dôležitá je táto otázka. Fakt, že naša vlastná vláda nie je ochotná podporiť azyl pre tieto rodiny, je znepokojujúci.“
UPDATE 11.3.2013: Hoci Najvyšší súd USA zamietol ďalšie prerokovanie prípadu Romeikovcov, s pomocov HSLDA a priaznivcov sa im podarilo získať právny status, ktorý im umožní zostať na území USA bez vyhostenia, ak nespáchajú nejaký trestný čin.