Anglikánska cirkev odmieta svätiť klerikov v homosexuálnych manželstvách

1,601
Kultúra života

LONDÝN – Prekvapivým krokom hlavného riadiaceho orgánu Anglikánskej cirkvi bolo odmietnutie návrhu na vytvorenie obradu „požehnania“ pri sobášoch osôb rovnakého pohlavia. Vo vydaných smerniciach ohľadom „manželstva“ osôb rovnakého pohlavia Rada biskupov tiež povedala, že „nie je ochotná tým, ktorí žijú v takomto „manželstve“, udeľovať vysviacku v žiadnom z troch stupňov posvätnej služby.“

„Služba požehnania by sa nemala poskytovať. Duchovenstvo by malo odpovedať pastoračne a citlivo reagovať inými spôsobmi,“ uvádzajú smernice. Tieto ďalšie spôsoby by mohli zahŕňať neformálnu modlitbu nad partnermi.

„Okrem toho sa domnievame, že by nebolo vhodným správaním niekoho v posvätenej službe, ak by vstúpil do „manželstva“ s osobou rovnakého pohlavia vzhľadom na potrebu duchovných formovať svoj život podľa učenia Cirkvi.“

Zosobášiť sa s osobou rovnakého pohlavia by však bolo jednoznačne v rozpore s učením anglikánskej cirkvi. Vyhlásenia kléru a kanonické požiadavky kladené na spôsob ich života majú skutočný význam a je potrebné vážiť si ich ako vec integrity,“ dodali vo vyhlásení.

Ohľadom ľudí, ktorí trpia príťažlivosťou k rovnakému pohlaviu, sa biskupi vyjadrli: „Vzhľadom k tomu, čo učí Písmo, anglikánska cirkev potvrdzuje vernosť v manželstve medzi mužom a ženou v celoživotnom zväzku a verí, že pre tých, ktorí nie sú povolaní k manželstvu, je správna zdržanlivosť.

„Uvedomujeme si,“ hovoria smernice, že partneri rovnakého pohlavia hľadajú „formálny status“, aby „rozšírili význam právneho uznania vzťahu.“ Pre tých je „aj naďalej k dispozícii“ registrované partnerstvo.

„Tieto páry rovnakého pohlavia, ktoré sa rozhodli vziať sa, treba v živote spoločenstva, ktoré uctieva Boha, uvítať a nemali by byť podrobovaní výsluchu ohľadom ich životného štýlu. Ani im, ani žiadnym deťom, o ktoré sa starajú, by nemal byť odmietnutý prístup k sviatostiam.“

Úvodný list, podpísaný arcibiskupom Johnom Sentamom z Yorku  hovorí: „Ako naznačuje naše vyhlásenie z 27. januára, nezhodujeme sa všetci v každom aspekte s odpoveďami Cirkvi.“

„Avšak všetci sme sa zhodli, že kresťanské chápanie a učenie o manželstve ako celoživotnom zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou zostáva bez zmeny.“

„Sme si vedomí toho, že aj v cirkvi aj v spoločnosti sú muži a ženy, ktorí sa snažia žiť verne vo vzťahu (rovnakého pohlavia), ktorý si sľúbili,“ pokračovalo vyhlásenie.

Biskupi zopakovali svoje vyhlásenie parlamentnému výboru a povedali: „Vzťahy osôb rovnakého pohlavia často stelesňujú skutočnú vzájomnosť a vernosť ... dve cnosti, ktoré Kniha bežných modlitieb (Book of common prayer) používa pri chvále na manželstvo. Anglikánska cirkev túži vidieť tieto cnosti v spoločnosti v maximálnej miere.“

Vyhlásenie je reakciou na tvrdenie, že anglikánska cirkev vytvorila „akoby“ svadobné  požehnanie pre obrad partnerov rovnakého pohlavia ako prostriedok na riešenie konfliktu vo vnútri Cirkvi. Návrh prišiel v novembri v správe komisie, ktorej predsedal Sir Joseph Pilling. Tento bol pro-homosexuálnymi anglikánmi chválený, ale podľa Daily Telegraph, vyvolal hnev konzervatívnych evanjelikov a tradicionalistických anglo-katolíkov.

Anglicko a Wales prijali zákon umožňujúci manželstvo rovnakého pohlavia v júli 2013 a účinnosť nadobudne 13. marca 2014. Homosexuálni aktivisti povedali, že prvé obrady uzatvárania homosexuálneho „manželstva“ sa budú konať 29. marca 2014. V Škótsku prešlo „manželstvo“  rovnakého pohlavia  vo februári 2014 a návrh zákona v súčasnej dobe čaká na kráľovský súhlas. Severné Írsko uviedlo, že v tejto provincii  neexistujú žiadne plány na vytvorenie „homosexuálneho manželstva“.

Konzervatívna koaličná vláda Davida Camerona len s ťažkosťami presvedčila Anglikánsku cirkev – ktorej hlavou je Britská kráľovná, že jeho duchovenstvo sa nebude musieť zúčastňovať na manželstvách  rovnakého pohlavia.


Napriek tomu že to vláda nazvala svojím „štvornásobným zámkom“ v práve oslobodzujúcom anglikánskych vysluhovateľov, homosexuálni aktivisti už podnikli právne kroky.

Barrie Drewitt-Barlow, homosexuálny aktivista z Essexu, začal súdne konanie proti anglikánskej cirkevnej farnosti v Maldon kvôli odmietnutiu bohatej „cirkevnej svadby“ s jeho civilným partnerom. Pre Essex Chronicle Drewitt-Barlow povedal, že podal žalobu z nasledujúceho dôvodu bez ohľadu na právo: „Nedostal som to, čo chcem.“ Christian Institute oznámil, že Drewitt-Barlow venoval okolo 500 000 libier skupinám lobujúcim za „manželstvá“ osôb rovnakého pohlavia.

Nezávislá strana Spojeného kráľovstva (The United Kingdom Independence Party) vydala v novembri 2012 vyhlásenie, že uvedené žaloby proti duchovenstvu „nutne patria“ k novému zákonu. UKIP sa vyjadrila, že ich právni poradcovia im povedali, že homosexuálni partneri sa budú „usilovať o právo uzavrieť manželstvo v Cirkvi a že Cirkev im odmietne umožniť, aby tak urobili.“

„Veľmi skoro po zavedení homosexuálneho civilného sobáša, budú najprv domáce súdy v Anglicku a Walese a potom na Európskom súde pre ľudské práva napádané tvrdeniami, že vylúčenie homosexuálov z práva mať náboženský manželský obrad je protiprávnou diskrimináciou proti nim na základe ich sexuálnej orientácie.“
 

„Vzhľadom k tomu, aké boli predchádzajúce rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva, výsledok bude proti cirkvám. Je veľmi silná pravdepodobnosť, že súd v Štrasburgu bude súhlasiť, že ide o protiprávnu diskrimináciu na základe týchto dôvodov a prikáže Spojenému kráľovstvu zaviesť zákony, ktoré donútia cirkvi sobášiť homosexuálnych ľudí podľa ich obradov, rituálov a zvykov,“ hovorí vyhlásenie.

Okrem požehnania [manželstiev] rovnakého pohlavia, Pillingova správa, ktorá sa stala poslednou témou sporu v prebiehajúcej „kultúrnej vojne“ vo vnútri anglikánskej cirkvi, odporúčala tiež dvojročné obdobie „štúdia“ a „uľahčenia konverzácie“ o otázke homosexuality. Ale na januárovom zasadnutí 90. biskupov anglikánskej cirkvi sa väčšina zhodla, že to najlepšie, v čo možno dúfať, je „dôkladný nesúhlas“.

John Bingham, redaktor náboženských záležitostí v periodiku Telegraph povedal, že existujú obavy, že „prípadné ďalšie kroky anglikánskej cirkvi by mohli priviesť africké cirkvi“, kde žije väčšina z 80. miliónov anglikánov sveta, ku spusteniu konečnej a trvalej separácie.

Africká vetva anglikánskej cirkvi zostáva pevná vo svojom odmietnutí prijať čo i len druh zmierlivého slovníka, ktorý bol použitý vo Vyhlásení Rady biskupov. V poznámke na konzervatívnej anglikánskej stránke Virtue online, nigérijský arcibiskup a prímas Nicholas Okoh povedal: „Náš postoj voči homosexuálnemu manželstvu je dobre známy. Neprijímame homosexuálne manželstvo, nebudeme prižmurovať oči nad homosexuálnym manželstvom a nepovažujeme ho za súčasť kresťanského života; ale voči nikomu nepociťujeme nenávisť.“

„Chceme im ukázať lásku tým, že ich rehabilitujeme a pomôžeme im opustiť tento zvyk, ktorý získali, a je v rozpore s Písmom.“

Primás na zázname hovorí: „Naším argumentom je, že ak sa homosexuáli vidia ako devianti, ktorí zablúdili, kresťanský duch  bude prosiť o trpezlivosť a modlitby, aby sa vytvoril priestor pre ich pokánie.“

„Keď Písmo hovorí, že niečo nie je v poriadku a niektorí ľudia hovoria, že je to správne, títo ľudia robia Boha klamárom. Domnievame sa, že je to do neba volajúca lož proti všemohúcemu Bohu, že homosexualita je ich Bohom daný pud a sklon. Lebo my ju skôr vidíme ako získanú úchylku.“