RÍM – Podporuje pápež František registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia? Táto otázka prenasleduje jeho pontifikát odvtedy, ako sa minulý rok objavili klebety o tom, že kým bol ešte arcibiskupom v Argentíne, sám navrhol registrované partnerstvá. Ako kompromis k neskoršiemu návrhu zákona o homosexuálnych ,manželstvách.'
Teraz, v novom rozsiahlom rozhovore pre taliansky denník Corriere della Serra, zverejnenom pri príležitosti ročného výročia jeho pontifikátu, dostal pápež František možnosť objasniť svoj postoj. Jeho starostlivo strážené odpovede však pravdepodobne iba vznietia ďalšie špekulácie. Katolícka tlačová agentúra poskytla anglický preklad.
Na otázku, či môže Katolícka cirkev „porozumieť“ ceste, ktorú si zvolili niektoré krajiny, ktoré vytvorili „registrované partnerstvá,“ pápež odpovedal: „Manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou.“
A tiež dodal: „Sekulárne štáty pritlačené požiadavkami regulovať ekonomické aspekty medzi osobami, ako je napríklad zdravotná starostlivosť, chcú vytvoriť registrované partnerstvá, aby mohli regulovať rôzne podoby spolužitia. Jedná sa o zmluvy pre rôzne druhy spolužitia, ktoré neviem inak opísať.
Na otázku, ako posudzovať takéto návrhy pápež odpovedal: „Je potrebné pozerať sa na jednotlivé prípady individuálne, v ich rozmanitosti.“
Tvrdenia, že pápež podporuje registrované partnerstvá sa veľmi rýchlo rozšírili krátko po jeho zvolení. Keď New York Times publikoval článok, v ktorom citoval oficiálneho životopisca kardinála Bergoglia, Sergia Rubina, ktorý povedal, že pápež v Argentíne neoficiálne podporoval takéto partnerstvá.
Toto tvrdenie bolo následne spochybnené Bergogliovým dôverníkom Miguelom Woiteom, riaditeľom Argentínskej katolíckej informačnej agentúry (ACIA). Príbeh „nie je pravdivý. Je to úplný nezmysel,“ povedal Woite.
V rozhovore pre Corriere della Serra riešil pápež aj niekoľko ďalších horúcich tém, vrátane antikoncepcie a rozvodu. V odpovedi na otázku o encyklike pápeža Pavla VI. z roku 1968 Humanae vitae, ktorá zdôraznila dlhotrvajúci odpor Katolíckej cirkvi k umelej kontrole pôrodnosti, pápež encykliku nazval „prorockou“ a Pavla VI. „géniom.“
Pavol VI. „mal odvahu postaviť sa proti väčšine a brániť morálnu disciplínu zaťahovaním kultúrnej brzdy proti súčasnému a budúcemu neo-maltuzianizmu,“ povedal pápež František.
Pápež tiež dodal, že „sám Pavol VI. pred svojou smrťou odporúčal spovedníkom, aby boli milosrdnejší a venovali pozornosť konkrétnym situáciám.“ Pápež František uzavrel: „Otázkou nie je zmena doktríny, ale potreba ísť hlbšie a robiť pastoráciu (službu), v ktorej berieme do úvahy jednotlivé prípady a to, čo je možné pre ľudí urobiť.“
Pápež tiež uviedol, že antikoncepcia je jednou z tém, ktorou sa budú zaoberať na blížiacej sa synode o rodine. Tiež sa očakáva, že na synode sa vyrieši situácia rozvedených katolíkov, ktorí vstúpili do druhého, civilného manželstva.
Pápež František hovoril o nevyhnutnosti synody. Vyjadril smútok nad súčasnou situáciou rodiny. „Málo mladých ľudí vstupuje do manželstva,“ povedal. „Je mnoho rozvrátených rodín, v ktorých zlyhal projekt spoločného života. Deti tým veľmi trpia.“
„Musíme na to reagovať“ a dodal, že reakcia nemôže mať podobu „kazuistiky“, ktorá je podľa neho len „zjednodušovaním hlbokých vecí.“
„Iba vo svetle hlbokej reflexie budeme schopní vážne, s pastoračnou hĺbkou konfrontovať jednotlivé situácie. Aj tie, ktoré sa týkajú rozvedených,“ povedal.
Pápež bol tiež požiadaný, aby vyjadril svoj názor na kontroverzný príhovor kardinála Waltera Kaspera počas nedávneho konzistória. Kardinál v príhovore navrhol, že Katolícka cirkev by mala vytvoriť akýsi druhý stupeň manželstva. Toto by umožnilo rozvedeným a znovu civilne zosobášeným prijímať sviatosti, vrátane svätého prijímania. Došlo by k tomu „po období pokánia,“ ale bez toho, že by znovu zosobášení zmenili svoju situáciu.
Vedúci kancelárie Rome Office of Human Life International monsignor Ignacio Barreiro tento návrh nedávno kritizoval, ako „útok“, ktorý je logicky rozporuplný s učením Cirkvi.
Pápež František nevyjadril priamy súhlas alebo nesúhlas s návrhom kardinála Kaspera. Povedal len, že si myslí, že kardinál „urobil nádhernú a hlbokú prezentáciu“ a naznačil, že uvítal jeho rozmanité názory.
„Obával by som sa, keby počas konzistória nedošlo k intenzívnej diskusii,“ dodal. „Neslúžilo by tak k ničomu. Kardináli vedeli, že môžu povedať, čo chcú a predstavili mnoho rozličných uhlov pohľadu, ktoré sú obohacujúce. Teologické a pastoračné myšlienky môžu rásť vďaka bratskému a otvorenému porovnávaniu. Tohto sa nebojím. Vlastne sa o to snažím.“
V rozhovore pápež František tiež bránil záznamy pápeža Benedikta a Katolíckej cirkvi v reakcii na krízu spojenú so sexuálnym zneužívaním. Poukázal na to, že štatistiky ukazujú, že k väčšine zneužívania dochádza v rodine. Argumentoval, že žiadna iná verejná inštitúcia „neurobila viac“ v boji s týmto problémom. Vyjadril tiež ľútosť, že Cirkev „je jediná, ktorá je napádaná.“