VATIKÁN – Ľudia, ktorí žijú v Ríme alebo sem zavítajú majú teraz možnosť vidieť ďalší klenot prírody a architektúry: pápežské záhrady v Castel Gandolfo.
Pápež František prišiel s nápadom otvoriť tieto súkromné pápežské záhrady verejnosti. Po prvýkrát sa tak stalo 1. marca.
Pápežská nehnuteľnosť v Castel Gandolfo pokrýva takmer 136 akrov, čo je väčšie územie ako Vatikán, ktorý sa rozprestiera na 108 akroch. Opevnené územie zahŕňa pápežské letné sídlo, letné sídlo vatikánskeho ministra zahraničia, observatórium Vatikánu, rozsiahle spoločenské záhrady, lesy, polia, pracovné farmy, mliekareň a úle.
Pápežská vila, ktorá je postavená na vrchole ruiny vidieckej rezidencie rímskeho cisára, je druhým domovom pápežov od roku 1626. Rezidencia situovaná južne od Ríma, s výhľadom na sopečné jazero, sa týči v Alban Hills a slúži ako pokojné a chladné miesto, kde možno uniknúť pred rímskymi intenzívnymi davmi a letnými horúčavami.
Minulý rok pápež František len niekoľkokrát na krátko navštívil vilu a nie sú žiadne náznaky toho, že by ju plánoval používať ako dovolenkovú destináciu ako jeho predchodcovia. Keďže nechcel, aby dobrá vec vyšla nazmar, rozhodol sa otvoriť brány verejnosti pre organizované zájazdy.
Ľudia sa budú musieť vopred objednať prostredníctvom internetovej stránky Vatikánskeho múzea.
Cena vstupenky pre jednu osobu je 26 eur ($ 36) a návštevníci sa budú musieť dopraviť ku vchodu do pápežských víl sami pred začiatkom prehliadok, ktoré začínajú o 8:30 a o 11:30 a konajú sa od pondelka do soboty. Vďaka špeciálnemu kombinovanému lístku za 42 eur ($ 58) sa dostanete na sobotňajšiu prehliadku záhrady (možnosť zúčastniť sa extra prehliadky, ktorá začína o 10:30 a je iba v talianskom jazyku) a nasledujúci pondelok do vatikánskych múzeí so zvláštnym vstupom bez čakania v rade.
Existuje však celý rad obmedzení, s ktorými treba počas prehliadky rátať. Napríklad, súčasťou prehliadky je veľa chôdze, preto sa prehliadka neodporúča osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie, nie je tu ani bezbariérový prístup. Tiež sa vyžaduje cudné oblečenie. Do záhrad je zakázaný vstup v šortkách, minisukni a v tielku.
Nie je to však po prvýkrát, čo sú pápežské pozemky a vila otvorené pre verejnosť. Počas druhej svetovej vojny, otvoril pápež Pius XII. dvere vily tisíckam ľudí, ktorí utekali pred nacistickou armádou. Svoju spálňu dal tiež k dispozícii tehotným ženám, ktoré patrili medzi utečencov a počas vojny sa tu narodilo päťdesiat detí.
Blahoslavený Ján Pavol II. sa tu počas svojho pobytu hrával schovávačku s deťmi zamestnancov záhrady. Pápež Benedikt XVI. tu rád využíval čas na písanie a vo večerných hodinách hrával na klavíri svoje obľúbené diela Mozarta, Bacha a Beethovena pre zamestnancov, ktorí mohli začuť melódie cez otvorené okná.