Mexico City - Počas Medzinárodného dňa mládeže odštartoval predseda správy Mexico City, Miguel Ángel Mancera, kampaň s názvom „Zodpovedný sex“, ktorej cieľom je rozdať ročne jeden milión knižiek sexuálnej výchovy a 20 miliónov kondómov.
Armando Ahued Ortega, minister zdravotníctva mexického hlavného mesta, vysvetlil, že mesto prijalo tieto opatrenia z dôvodu výrazného zníženia veku začiatku sexuálnej aktivity za posledné roky.
„V Mexico City je u mladých ľudí priemerný vek začiatku sexuálnej aktivity nižší ako 15 rokov. Tridsaťšesť z tisíc tehotných žien sú tínedžerky. Medzi januárom a júlom minulého roku sme mali 19 646 pôrodov, kedy boli matky vo veku medzi 10 až 19 rokov; 598 z nich malo 10 až 14 rokov,“ povedal minister.
Takisto od januára do júna minulého roku bolo zaznamenaných 1 928 nových prípadov infekcií spojených s pohlavne prenosnými chorobami, ktoré sa prejavili u mladých mužov a žien vo veku 10 až 19 rokov.
Mancerova ľavicová vláda túto kampaň namierila na viac ako 2,3 milióna mladých ľudí žijúcich v Mexico City. Knižky sexuálnej výchovy budú rozdávané mládeži počnúc piatou a šiestou triedou (deti vo veku 8 až 10 rokov).
Združenie ‚Sexo Seguro‘ (Bezpečný sex), občianska organizácia zložená z expertov na bioetiku, tieto materiály kritizovala tvrdiac, že táto knižka sexuálnej výchovy „presadzuje, aby sa so sexuálnymi vzťahmi začalo v skorom veku, podporuje používanie kondómov ako ‚najlepšieho‘ spôsobu prevencie proti pohlavne prenosným chorobám, užívanie hormonálnych liekov u neplnoletých dievčat, potraty u dospievajúcich ľudí a vysoko rizikové sexuálne praktiky ako análny sex.“
Počas kampane bude distribuovaných 617 500 edukačných brožúrok s informáciami o pohlavne prenosných chorobách a antikoncepčných metódach a to, ako povedal Ahued Ortega, s „plnou starostlivosťou“. Používanie kondómov bude podporené heslom „Používaj ho, mi ti ho dávame.“
Ministerka školstva Mara Robles Villaseñorová povedala, že „správa hlavného mesta je presvedčená o tom, že je potrebné poskytnúť vedeckú i laickú výchovu, aby mladí ľudia mali slobodu vybrať si.“
No vlády ďalších štátov sa poučili, že zvýšený prístup k antikoncepčným prostriedkom nemusí nevyhnutne spôsobiť zníženie tínedžerskej tehotnosti.
V roku 1999 britská vláda spustila podobnú kampaň. Odvtedy bolo do programu investovaných viac ako 300 miliónov libier. O 10 rokov neskôr, v roku 2009 informovali londýnske noviny Daily Mail o tom, že tínedžerska pôrodnosť bola vyššia, ako v roku 1995 a že počet potratov takisto stúpol.
Sexo Seguro kritizovali túto kampaň správy Mexico City v blogu liberálnych novín El Universal. „Správa hlavného mesta sa opäť spolieha na zlý program,“ napísali, „a je presvedčená o tom, že rozdávaním kondómov, ako keby to boli balóniky, a presadzovaním potratu, ako jednej z antikoncepčných metód, vyriešia problém, voči ktorému je potrebná výchova v láske, zodpovednosti, vernosti, oddanosti a hodnote čakania. Iba tak môžu mladí ľudia pochopiť význam sexuality vo svojom živote, prežívať ju naplno a zveľadiť sa ako ľudia.“