Svet sa vo štvrtok 27.3. bude dívať na prvé stretnutie amerického prezidenta Barracka Obamu s pápežom Františkom. Očakáva sa, že bude prítomná aj jeho manželka, Michelle Obamová, rovnako ako americký viceprezident, John Kerry.
Predstaviteľ americkej ambasády pri Svätej stolici povedal pre vatikánsku agentúru ZENIT, že prezident Obama pravdepodobne pri pápežovi otvorí „témy globálnej chudoby a nerovnosti.“ Takisto uviedol, že Obama „prediskutuje okruh globálnych otázok“ s vatikánskym štátnym tajomníkom Pietrom Parolinom.
Jedna z najdôležitejších medzinárodných otázok, ktorá pravdepodobne prediskutovaná bude, je narastajúce napätie medzi USA a Ruskom. USA spolu s niekoľkými európskymi spojencami uvalilo sankcie na kľúčových ruských politikov po anexácii Krymu od Ukrajiny.
Aj keď máme limitované znalosti, o čom sa špecificky bude diskutovať, mnohi sa domnievajú, že sporný mandát Zdravotné a humánne služby (HHS) bude medzi diskutovanými témami. O tomto mandáte sa hovorilo už počas januárovej návštevy viceprezidenta Kerryho vo Vatikáne. Po tejto návšteve povedal hovorca Vatikánu, otec Federico Lombardi, že Svätá stolica „vyjadrila svoje obavy, zdieľané s biskupmi v Spojených štátoch, ohľadom nariadení regulujúcich zdravotnú reformu, ktoré sa vzťahujú na garanciu slobody náboženského vyznania a výhrady vo svedomí.“
Federálny mandát HHS vyžaduje od zamestnávateľov, aby platili povinné poistenie, ktoré zahŕňa lieky úmyselne spúšťajúce potrat, antikoncepciu a sterilizáciu pre zamestnancov. Aj keď bola urobená výnimka pre náboženské organizácie, mnoho katolíckych organizácie alebo podnikov vedených katolíkmi pod ňu nespadá a sú nútení dodržiavať túto reguláciu alebo čeliť vysokým pokutám.
Hobby Lobby, obchod s remeselnými a umeleckými výrobkami vlastnený kresťanmi, bojuje proti mandátu HHS s argumentom, že niektoré druhy antikoncepcie ústia v potraty, a teda to protirečí s ich náboženským vyznaním. V súčasnosti je prípad pre americkým Najvyšším súdom a rozhodnutie sa očakáva v júni.
Komentátori si všimli, že pápež František je podľa prieskumov v USA výrazne populárnejší ako prezident Obama.
AKTUALIZOVANÉ 27.3.2013:
Podľa komuniké tlačovej agenúry Svätej stolice si prezident s pápežom vymenili názory na „medzinárodné témy,“ osobitne v oblastiach konfliktov. Obidvaja zároveň vyjadrili nádej, že „sa bude rešpektovať humanitárne a medzinárodne právo a bude vyjednané zmierenie medzi zúčastnenými stranami.“
V oblasti vzťahu medzi cirkvou a štátom v USA „bola diskusia o otázkach osobitnej relevanciu pre cirkev v tej krajine, ako je napríklad uplatňovanie si práv na náboženskú slobodu, život a výhradu vo svedomí, rovnako ako otázka imigračnej reformy.“
Obidvaja predstavitelia rovnako zdieľajú angažovanosť pri odstránení obchodovania s ľuďmi vo svete.