Pouličného kazateľa odškodnili po zatknutí za to, že nazval homosexuálne skutky hriechom

1,877
Kultúra života

MANCHESTER – Je možné, že sa zatýkanie množstva kresťanských kazateľov za opakovanie biblického zákazu homosexuálnej aktivity blíži ku koncu. 57-ročnému pouličnému kazateľovi Johnovi Cravenovi z Manchestru udelili odškodné v hodnote 13.000 libier.

V septembri 2011 bol pán Craven zadržaný v cele na 19 hodín po tom, čo bol zatknutý manchesterskou políciou za to, že na verejnom priestore povedal, že homosexuálne správanie je hriech.

Kompenzáciou je mimosúdne vysporiadanie za „neoprávnené zatknutie, chybné odňatie slobody a porušenie jeho ľudských práv“.  Celkovo bude musieť manchesterská polícia zaplatiť 50 000 libier vrátane právnych poplatkov.

Craven vydal vyhlásenie, v ktorom hovorí, že svojím kázaním „nikdy nemal v úmysle spôsobiť niekomu trápenie, vyvolať rozruch alebo spôsobovať tieseň. Povedal, že jeho kresťanské posolstvo založené na Písme znamená „dobrú správu a Božiu lásku pre všetkých“. Vo svojej kázni zdôraznil, že aj keď Boh nenávidí hriech, „miluje hriešnika“.

„Z konania polície som bol nervózny a znepokojený. Považujem celú epizódu za extrémne stresujúcu,“ povedal. Dodal, že si myslel, že to „bolo pripravené, aby na mňa a ostatných pouličných kazateľov urobili dojem, že nemôžeme kázať evanjelium na verejnosti bez toho, aby sme porušili zákon a ak by sme to urobili, budeme zatknutí.“

Pán Craven bol zatknutý, keď sa dvaja dospievajúci chlapci sťažovali na jeho kázne na miestnej polícií. Obaja chlapci začali bozkávaním a pútali pred ním na seba pozornosť zvodnými pohybmi, kým on kázal. Potom chceli vedieť, čo hovorí Biblia o homosexualite. Len čo im Craven odpovedal, sťažovali sa na polícií.

Craven povedal, že zatiaľ čo bol vo väzbe, nebolo mu dané jedlo ani voda po dobu 15 hodín, kým bol zadržaný. Taktiež mu bol odmietnutý prístup k jeho liekom na artritídu.

Bojovníci za ľudské práva opakovane vyzývali britskú políciu, aby skoncovala s praxou automatického zatýkania kresťanov pri stretoch s provokatívnymi homosexuálmi. Tento problém sa stal tak významným, že sa o ňom zmienili i poslanci Európskej únie i ďalší a vyvolal aj obavy z narušenia slobody prejavu a náboženstva v Británii. V roku 2013 bol po dlhom rade podobných zatknutí zákon zmenený tak, že bola odstránená formulácia § 5 Zákona o verejnom poriadku, ktorá homosexuálnym aktivistom dovoľovala využívať ju na umlčanie kresťanskej opozície. Ale aktivisti tvrdia, že v praxe polície sa to ešte neprejavilo.

V júli 2013 po zatknutí amerického hosťujúceho pouličného kazateľa Tonyho Mianoa kresťanskí aktivisti vydali verejný protest proti britskej polície a vyhlásili: „Prestaňte zatýkať kresťanských pouličných kazateľov.“ Hlava Kresťanského právneho centra (CLC), Andrea Minichiello Williamsová, napísala list sirovi Bernardovi Hoganovi Howe z New Scotland Yardu, v ktorom povedala: „Dúfam, že sa zhodneme na tom, že hlásanie Evanjelia ohľadom sexuálnej etiky (i bez poľahčujúcich okolností) je zákonná činnosť.“

Pán Craven však bol zadržaný podľa § 4 toho istého zákona, ktorý nebol zmenený, a tak niektorí varujú, že zákon musí byť zmenený znovu. Národná sekulárna spoločnosť, t.j. skupina, ktorá za normálnych okolností bojuje proti účasti kresťanov na verejnom živote, bola medzi organizáciami, ktoré požiadali o zrušenie znenia § 5. Táto spoločnosť vydala mediálnu správu, v ktorej hovorí, že § 4 je potrebné zmeniť. § 4 kriminalizuje používanie „urážlivých slov s úmyslom obťažovať alebo spôsobiť poplach a rozrušenie.“

Terry Sanderson, predseda národnej svetskej spoločnosti (ang. National Secular Society), povedal: „Bojovali sme spolu s Kresťanským inštitútom (ang. Christian Institute) za pozmenenie § 5 Zákona o verejnom poriadku, aby sme tak chránili slobodu prejavu. Sloboda prejavu patrí všetkým, dokonca aj tým, ktorí s nami nesúhlasia. A preto podporujeme právo pouličných kazateľov citovať Bibliu.“

Hlava Kresťanského inštitútu, Colin Hart, povedal: „Nikto by nemal čeliť 19-tim hodinám vo väzbe pre jednoduchú odpoveď ohľadne svojej viery.“ Povedal, že spôsob, akým bolo zaobchádzané s pán Cravenom, bol „hanebný“ a „padol hlboko pod úroveň, akú si verejnosť zaslúži.“

„Pokiaľ ide o porušenie náboženskej slobody, bol to jeden z najhorších prípadov, akým sme sa kedy zaoberali.“

Pán Craven pokračuje v stáročia starej tradícií britskej pouličnej evanjelizácie. No táto činnosť, ktorú možno bežne vidieť v mnohých severských mestách, je stále potláčaná právnym predpisom o rovnosti, ktorý nedávno prešiel. Stret ortodoxného kresťanského učenia o sexualite a v poslednej dobe rastúcej homosexuálnej ideológie v Británii sa naplno opakovane ukazuje na týchto amatérskych laických kazateľoch, ktorí často nemajú za sebou ochranu organizovanej cirkvi.

Hart povedal: „Sloboda prejavu je základné ľudské právo. Závisí na nej samotný základ našej slobody. Dúfam, že manchesterská polícia sa pre budúcnosť z tohto prípadu poučí a vynaloží všetko úsilie, aby zabezpečila, že sa nikdy nezopakuje.“