Biskupi bránia zákaz ‚manželstiev‘ rovnakého pohlavia. Média tvrdia, že sa rozchádzajú s pápežom Františkom.

2,121
Kultúra života

ABUJA, NIGÉRIA - Prezident Konferencie katolíckých biskupov Nigérie vystúpil s ráznou obhajobou podpory biskupov pre zákon zakazujúci „manželstvá“ rovnakého pohlavia na odpoveď kritikov, ktorí tvrdia, že pozícia biskupov je mimo línie pápeža Františka.

„Je to hanebná a chybná generalizácia argumentovať, že postavením sa proti ‚manželstvám‘ rovnakého pohlavia sa rozchádzame s pápežom, ktorý povedal, ‚ak je človek homosexuálom a hľadá Boha a má dobrú vôľu, kto som, aby som ho súdil?‘,“ poznamenal arcibiskup Ignatius Ayau Kaigama z Josu na úvod nedávneho plenárneho stretnutia biskupov.

„Stanovisko katolíckej cirkvi v Nigérii ohľadom zväzkov rovnakého pohlavia a iných morálnych nerestí je v súlade so stanoviskom všeobecnej cirkvi a v zhode so sociálnym učením cirkvi,“ povedal arcibiskup Kaigama podľa agentúry Catholic News Service of Nigeria.

„Náš súcit pre slabých, tých na okraji spoločnosti a tých, ktorí trpia diskrimináciou, je neoblomný a neustúpný. Slúžime všetkým,“ povedal zdôrazniac, že, „nigérjskí katolíci nemajú v nenávisti mužov a ženy, ktorí su biologicky homosexuálnej orientácie, ale silno prehlasujú, že zväzky homosexuálov alebo ‚manželstvá‘ jednoducho nie sú v súlade s našou kresťanskou teológiou alebo tradičnou nigérijskou morálkou.“

Arcibiskup Kaigama povedal, že jeho vysvetlenie sa stalo nutnosťou po útokoch z niektorých strán po tom, čo biskupi schválili krok prezidenta Goodluck Jonathana, keď podpísal Zákon o (zákaze) ‚manželstiev‘ rovnakého pohlavia v januári.

Zákon určuje 14-ročné väzenie pre toho, kto uzavrie „dohodu o ‚manželstve‘ rovnakého pohlavia alebo civilný zväzok“ alebo pomáha a navádza na takéto konanie. Rovnako zakazuje verejné prejavy citov medzi homosexuálmi spolu s gay klubmi a organizáciami.

V liste prezidentovi Jonathanovi biskupovia ocenili rozhodnutie vlády „neskloniť sa pred medzinárodnym tlakom pri podpore neetických a nemorálnych praktík zväzkov rovnakého pohlavia a iných príbuzných nerestí.“

Nazvali postoj vlády „odvážnym a jasnou indikáciou schopnosti našej slávnej krajiny stáť vztýčene pri ochrane našich nigérijských a afrických hodnotných kultúrnych prvkov, ako sú inštitúcia manželstva a ochrana dôstojnosti ľudskej osoby.“ 

Vo svojich poznámkach na plenárnom zasadnutí biskupov povedal, že zaslali list, „aby sa zastali dlhovekej biblickej a tradičnej morálky našich ľudí, že manželstvo vždy bolo iba zväzkom medzi mužom a ženou.“

„Zväzky rovnakého pohlavia alebo takzvané ‚manželstvá‘ sú nám cudzie, ale vždy ponúkneme Kristov súcit mužom a ženám s biologickou orientáciou, ktorá je homosexuálna a budeme ochraňovať ich práva, rovnako ako sme neustále ochraňovali práva všetkých osôb, ktoré sú diskriminované,“ uviedol arcibiskup na plenárnom stretnutí. Zúčastnil sa ho aj prezident Jonathan, nigérijký pápežsky nuncius jeho eminencia Augustine Kasujja a John kardinál Onaiyekan, spolu s viac ako 50 členmi konferencie a inými pozvanými fukcionármi.

Arcibiskup ďalej povedal: „Staviame sa za podporu a ochranu ľudských práv, ktoré sú zhodné s našimi náboženskými a kultúrnymi hodnotami. Legalizácia ‚manželstva‘ rovnakého pohlavia otvorí brány záplave toľkých morálnych deliktov, že môžu vážne kompromitovať našu africkú kultúru a zatemniť evanjelizačné úsilie v Nigérii.“

Aj keď témou biskupskej plenárnej konferencii bolo „partnerstvo cirkvi a štátu pri zabezpečení kvalitného vzdelávania pre nigérijských ľudí,“ arcibiskup povzbudil tých, ktorí propagujú homosexualitu v ich krajine, aby sa namiesto toho zamerali na oveľa závažnejšie problémy v Nigérii. 

Arcibiskup Kaigama povzbudil „jednotlivcov, nátlakové skupiny a vlády zo zahraničia, ktoré sú také ustarostené bojom o práva homosexuálov v Nigérii,“ aby najprv pomohli vysporiadať sa s hrozivými aktivitami teroristov, ktorí tvrdia, že je ich právom zabíjať a ničiť, a ktorí spôsobili toľko úmrtí nevinných Nigérijčanov.“