LONDÝN – 23-ročná Londýnčanka sa pre BBC priznala k štyrom potratom, ktoré mala medzi 18. a 22. rokom. Urobila tak v nádeji, že presvedčí ďalšie mladé ženy, aby si všetko dobre rozmysleli ešte predtým, než pôjdu na potrat.
„Lisa“ (to je pseudonym, ktorý jej dalo BBC), mala svoj prvý potrat keď mala 18, druhý keď mala 21 a ďalšie dva potraty, keď mala 22 rokov. Keď bola tehotná v dvadsiatich, rozhodla sa nechať si dieťa a teraz vychováva svoju jedinú dcéru, ktorá prežila.
Lisa pre BBC povedala, že verí, že potrat je morálne zlý, ale aj tak ich podstúpila, keďže nemohla zniesť pomyslenie, že by mala štyri deti a každé s iným otcom.
„Bola som naozaj ľahkomyseľná. Nemôžem nikoho viniť,“ povedala Lisa BBC. „Mala som byť zodpovednejšia, pretože som zabila život. A nebola to chyba dieťatka.“
Lisa povedala, že keď šla prvýkrát na potrat, aby ukončila život svojho dieťatka, bola vydesená, ale čas a opakovanie ju zmenili a urobili necitlivejšou.
„Čím viac ich máte, tým je to ľahšie,“ povedala pre BBC. „Viem, že to naozaj znie hrozne, ale takto to jednoducho je.“
Povedala, že dúfala, že tým, že sa podelí s vlastnou skúsenosťou, ako ju potrat zmenil, presvedčí ostatné ženy, aby sa lepšie rozhodli.
„Myslela som si, že ak by som mohla vyrozprávať svoj príbeh, možno by si mladé ženy dvakrát rozmysleli, či budú mať sex bez antikoncepcie alebo budú spať s chlapmi, ktorých vlastne ani nepoznajú,“ povedala Lisa. „Chcem povedať iným ženám, že potraty jednoducho nie sú riešením. Môže to zmeniť váš život.“
Aj keď Lisa idúc v línií potratového priemyslu hovorí, že antikoncepcia zabraňuje potratom, pripúšťa, že užívala antikoncepciu vždy, keď počala. Všetko, od tabletiek až po na semi-permanentné riešenia, akým je vnútromaternicové teliesko.
„Skúšala som tabletky, náplasť, injekcie, špirálu aj implantát. A nefungovalo to,“ povedala Lisa. „Keď som ich používala, neustále som krvácala. A špirála mi spôsobila také bolesti, že som si ju po mesiaci musela dať vybrať.“
Dodala: „Nikto nechce pokračovať v potratoch. Preto som sa snažila nájsť iné metódy antikoncepcie, ale zdá sa, že u mňa nefungovali.“
Lisa ani zďaleka nie ja sama. Telefónne štúdie bývalých klientov potratovej skupiny Marie Stopesovej vo Veľkej Británii zistili, že 57% z tých žien, ktoré sa pokúsili o opakované potraty, aktívne užívali antikoncepciu, no napriek tomu otehotneli.
„Náš výskum ukazuje, že rôzne ženy všetkých vekových kategórií môžu zažiť opakované nechcené tehotenstvá,“ povedala pre BBC Genevieve Edwardsová, strategická riaditeľka bristkej skupiny Marie Stopsovej. „V minulosti sme to nedokázali riešiť, pretože sme ženy nechceli stigmatizovať.“
Edwardsová pripúšťa, že antikoncepcia, najmä krátkodobá, nie je taká účinná, ako si mnoho ľudí myslí, a keď im zlyhá, mnoho žien sa uchýli k potratu ako k náhradnému plánu.
„Jedna z troch žien pôjde na potrat a jedna zo štyroch pôjde i na ďalší,“ povedala pri vyhlasovaní výsledkov prieskumu, ktorý sa zameral na dievčatá a mladé ženy medzi vekom 16 až 24 rokov. „Náš výskum dokazuje, že neexistuje žiadna konkrétna demografická skupina, ktorá by bola na potrat náchylnejšia, môže sa to stať každej z nás. Ale u väčšiny žien zlyhali krátkodobé metódy.“
Edwardsová povedala, že by rada videla, ako sa tabletka „ráno po“, (ktorá po sexe buď zabraňuje ovulácii alebo spôsobí, že maternica sa stane pre oplodnené vajíčko nehostinnou, čím navodzuje veľmi skorý potrat) stane vo Veľkej Británii populárnejším spôsobom, ako sa vyhnúť neskoršiemu potratu.
„Sme obzvlášť znepokojení nízkou informovanosťou o núdzovej antikoncepcií,“ povedala Edwardsová. „Plánované rodičovstvo nezačína ani nekončí pri kondómoch alebo tabletkách, ale je potrebné urobiť niečo pre podporu žien ohľadom výberu a používania antikoncepcie, ktorá najviac vyhovuje ich životnému štýlu a životnej etape.“
No Paul Tully zo Spoločnosti pre ochranu nenarodených detí (SPUC) pre BBC povedal, že viac antikoncepcie nie je správnou odpoveďou, tou je upevnenie spoločnosti.
„Zvýšeným poskytovaním antikoncepcie sa miera potratov nebude znižovať,“ povedal Tully. „Antikoncepcia nerieši sociálne, finančné a vzťahové dôvody, ktoré zvyčajne ženú ženu k tomu, aby vyhľadala potrat. Musíme odpovedať na tieto problémy a potom uvidíme mieru potratov klesať.“