Cukrár - kresťan musí piecť pre homosexuálne páry

1,709
Kultúra smrti

DENVER – Coloradský súd rozhodol, že kresťanský podnikateľ musí piecť torty na „svadby“ gayov a to aj napriek jeho náboženským výhradám.

Podnikateľ Jack Phillips sa v roku 2012 dostal do súdneho sporu po tom, čo odmietol upiecť tortu Davevovi Mullinsovi a Charliemu Craigovi, ktorí sa zosobášili v Massachusetts a chceli to osláviť vo svojom štáte. Podali žalobu na základe štátneho zákona, ktorý zabraňuje uplatňovať svoje náboženské presvedčenie v súvislosti s podnikaním.

Nedávno vynesené rozhodnutie komisie nariaďuje Phillipsovi, aby každé tri mesiace počas nasledujúcich dvoch rokov podával správy o antidiskriminačnom výcviku svojich zamestnancov a o každom zákazníkovi, ktorému budú v jeho firme odmietnuté služby.

Môžem veriť, v čo chcem, no ak chcem podnikať, nemal by som diskriminovať ľudí,“ povedal vo verejnom vyhlásení jeden zo siedmich členov Komisie pre občianske práva.

Phillipsova právnička Nicolle Martinová takéto argumenty odmietla. „V Amerike neoddeľujeme tvorivý prejav človeka od toho, v čo verí,“ povedala. „Jack len jednoducho uplatnil tak dlho obhajovanú slobodu Američanov neuplatňovať svoje umelecké a tvorivé talenty na podporu niečoho, s čím človek nesúhlasí.“

Martinová, ktorá pracuje v rámci Aliancie na obranu slobody (ADF), povedala, že zvažuje „podať odvolanie na odvolací súd Colorada.“

Najvyšší právny zástupca ADF, Jeremy Tedesco, pre LifeSiteNews povedal, že „komisia neposkytla vysvetlenie“ toho, ako sú jej argumenty v súlade s Prvým dodatkom Ústavy USA. „V podstate iba povedala, že diskriminácia je zlá a že v tomto prípade sa jedná o diskrimináciu a teda náš klient prehral. Komisia vôbec nebrala do úvahy hlavné body 1. dodatku Ústavy, ale ich viac-menej zamietla ako podriadené štátnemu zákonu o verejných zariadeniach.“

My však tvrdíme, že ak je verejné právo vynucované takým spôsobom, ktorý núti nášho klienta používať svoje umelecké talenty a schopnosti k tvorivému prejavu, s akým na základe svojho náboženského presvedčenia nesúhlasí, porušuje jeho práva stanovené v 1. dodatku Ústavy,“ dodal.

Bruce Hausknecht, súdny analytik pre organizáciu Focus on the Family (Zamerané na rodinu) so sídlom v Colorado Springs, povedal pre LifeSiteNews, že súhlasí s tým, že „sloboda náboženstva je prvou slobodou v rámci našej Ústavy. Ako taká by teda mala tromfnúť záležitosti, ako je napríklad nediskriminácia, ktoré sú zamerané na to, aby útočili na slobodu náboženstva. Prvý dodatok Ústavy by mal takéto zákony s ľahkosťou prekonať.“

Homosexuálni aktivisti prešli od žiadania tolerancie k požiadavke konformity, a to za  podpory vládnej moci,“ povedal. „Tento konkrétny prípad sa veľmi nelíši od prípadu fotografa z Nového Mexika, či kvetinára v Oregone, alebo od ďalšieho asi tucta zákonov o verejných zariadeniach, ktoré boli vydané od začiatku nového milénia.“  

Hausknecht hovorí, že tento prípad „sa v ničom nelíši od židovského maliara, ktorého by požiadali namaľovať obraz Hitlera, od kóšer mäsiara, ktorý by mal na svadbe ponúkať bravčovinu, či od moslimského dodávateľa občerstvenia, ktorého by nútili ponúkať alkohol.“

Mohol by byť homosexuálny fotograf nútený fotiť svadbu vo Westboro Baptist Church?“ opýtal sa.

Phillips, ktorý po rozhodnutí komisie čelil otázkam spravodajcov, povedal, že jeho cukráreň Masterpiece už viac nemusí piecť svadobné torty pre veľký predaj keksíkov a sušienok svojim podporovateľom. Jeho obchody sa po podaní žaloby viac ako zdvojnásobili.

Phillips už predtým uviedol, že „ak príde gay a chce si objednať narodeninovú tortu alebo tortu na hocijakú príležitosť, ako napríklad promócie alebo podobne, nemám proti tomu absolútne žiadne výhrady.“

Hovorí, že „problém je len so svadobnou tortou a nie s ľuďmi či ich životným štýlom.“