Obeť čínskej politiky jedného dieťaťa: Vykúpená po troch nútených potratoch

1,596
Kultúra smrti

PEKING, Čína - Žena, ktorá podstúpila tri nútené potraty vykonané úradníkmi 'plánovaného rodičovstva' v Číne prehovorila o svojom pocite viny a smútku po smrti svojich troch nenarodených detí a o utrpení, ktorému čelia všetky čínske ženy v dôsledku drsnej politiky jedného dieťaťa komunistickej vlády.

V článku pre webovú stránku China Aid sa doktorandka v Spojených štátoch Jinghong Caiová podelila o svoj osobný príbeh plný smútku a vykúpenia a vrhla svetlo na vládny a kultúrny tlak, ktorému čelia tehotné ženy žijúce v tejto komunistickej krajine.

„Prvýkrát som bola nútená ísť na potrat, pretože som nepožiadala o vládne povolenie otehotnieť,“ napísala Jinghong. „Mne pridelená sekretárka z oddelenia plánovania rodiny mi povedala, že bude pre mňa lepšie podstúpiť tajný potrat, ako byť udaná a následne potrestaná.“

„Samozrejme, že nešlo o prejav láskavosti alebo niečo také,“ napísala Jinghong. „Dôvod, prečo ma požiadala, aby som podstúpila tajný potrat, bol, že keby som bola potrestaná za porušenie zákona o rodinnom plánovaní, univerzita by obdržala prísne varovanie, dokonca aj poriadnu pokutu a zástupcovia univerzity by museli predložiť list, v ktorom vyjadrujú ľútosť zo zanedbania povinnosti.“

Jinghong neskôr získala oficiálne povolenie otehotnieť. Porodila chlapčeka. Ale čoskoro sa opäť ocitla v nemilosti polície plánovania rodiny.

„Po tom, čo sa mi narodil syn, som opäť otehotnela, ale z rovnakého dôvodu, ako predtým, som podstúpila druhý potrat. Nato mi lekár odporučil, aby som používala medené vnútromaternicové teliesko, reverzibilný typ dlhodobo pôsobiacej antikoncepcie. Bohužiaľ, toto zariadenie považované za jednu z najúčinnejších foriem antikoncepcie, bolo z môjho tela bez môjho vedomia odobraté a ja som znovu otehotnela. Z rovnakého dôvodu som podstúpila ďalší potrat.“

„Ako kresťanka som vedela, že Boh mi odpustil, ale roky som v sebe niesla bolesť, hanbu a vinu za to, že som zahasila tri vzácne životy,“ napísala Jinghong. Krátko po svojom krste v roku 2012 „som vyznala svoj hriech potratu Bohu a prisnil sa mi nádherný sen – tri malé deti sa radostne smiali a hrali na schovávačku, pobehovali okolo usmievajúceho sa muža v dlhom bielom rúchu. Vedela som, že mi je odpustené.“

Jinghong hovorí, že okrem toho, že sa stala kresťankou, na jej príbehu nie je v Číne nič neobvyklé.

„Môj príbeh vôbec nie je výnimočný, je to príbeh miliónov čínskych žien,“ napísala Jinghong. Vyrozprávala tiež príbeh o svojej tete, ktorá predtým, ako mala konečne syna, porodila v rozpore s politikou jedného dieťaťa tri dievčatá. Riskovala tak „drsný a extrémny“ trest zo strany orgánov.

„Raz ráno v júni [1985],“ spomína Jinghong, „prišla do dediny, v ktorej žila moja teta, polícia na veľkom kamióne a prinútila všetky vydaté ženy nastúpiť dnu. Mnohé z nich boli stredného veku, už mali deti a neboli ani tehotné. Polícia im povedala, že v nemocnici podstúpia lekárske vyšetrenie, ale tam boli všetky násilne sterilizované.“

Teta Jinghong bola jednou z tých, ktoré podstúpili povinnú procedúru. Komplikácie spôsobené operáciou takmer zapríčinili je smrť vykrvácaním.

„Západní liberálni ideológovia sa môžu pýtať, prečo by niekto tak veľmi chcel mať syna, že by opätovne porušil vládne nariadenia,“ píše Jinghong. „Podľa čínskej tradície je totiž syn najlepším dedičstvom rodiny. Mužský dedič je ako rodinný plameň kadidla, ktorý odovzdáva ducha svojich predkov z generácie na generáciu takmer náboženskou vierou. Manželky často prežívajú hanbu a cítia sa previnilo, ak nemôžu porodiť syna.“

Politika jedného dieťaťa naozaj vedie k tomu, čo niektorí aktivisti za ľudské práva nazývajú „gendercídou“ proti ženám v Číne. Čínske dievčatá sú často potratené, zabité pri narodení alebo odmietnuté vlastnou rodinou, ktorá si myslí, že ak má dovolené mať iba jedno dieťa, má to byť syn.

Štatistika založená na štúdii uverejnenej v časopise British Medical Journal z roku 2009 odhaduje, že v Číne sa v dôsledku interrupcií na základe pohlavia a zabíjania novorodencov narodí päť dievčat na každých šesť chlapcov. Približne o 1,1 milióna menej dievčat sa narodí každý rok. Dôsledkom toho žije v súčasnej dobe v Číne o 37 miliónov viac mužov ako žien a táto nerovnováha stále rastie.

Podľa Jinghong bude na zníženie počtu potratov v Číne potrebné omnoho viac než len politické zmeny. Hovorí, že desaťročia systematického nátlaku a propagandistických kampaní zanechali nezmazateľnú stopu na psychike celého národa.

„Nútené potraty znamenajú, že ženy v Číne nikdy nemajú možnosť voľby,“ napísala Jinghong. „Avšak ľudia v Číne sú takí zaslepení ohľadom tejto skutočnosti, že prijímajú nútené potraty ako prirodzené a normálne skutky, dokonca sa už automaticky zapájajú na pomoc vláde a jej propagande.“

„Členka komunistickej strany stredného veku z univerzity, kde som učila, často hovorila zahraničným turistom, že celý svet by mal ďakovať Číne za politiku nútených potratov, 'pretože my pomáhame svetu tým, že obetuje samých seba.'“

„V Číne je potrat rovnako bežný ako vyberanie mandlí,“ hovorí Jinghong. „Nikto nespája potrat s vraždou. Vládna politika vytvorila násilnými potratmi miliónov detí (niektorými až v deviatom mesiaci tehotenstva) kultúru neúcty k životu a dôstojnosti.

Jinghong vďačí svojej viere za to, že jej pomohla prijať pravdu o potrate a tiež odpustiť samej sebe.

„Mnoho ľudí v komunistickej Číne a po celom svete odmieta spojiť pojem potrat s vraždou. Mala som tri nútené potraty – našla som Boha. Teraz to viem.“

Článok na stránke China Aid a príbeh Jinghong si môžete prečítať tu.

Pre viac informácií o politike jedného dieťaťa a nútených potratoch v Číne navštívte stránku Práva žien bez hraníc.