Svätá stolica pripomína OSN význam rodiny

1,488
Kultúra života

Prejav arcibiskupa Silvana Tomasiho, stáleho pozorovateľa Svätej stolice pri OSN a ďalších medzinárodných organizáciách v Ženeve, pri príležitosti 26. zasadnutia Rady pre ľudské práva. 

* * *

Pán prezident,

moja delegácia podporuje dôležitosť, s akou Organizácia Spojených národov pristupuje k sláveniu dvadsiateho výročia Medzinárodného roku rodiny. Táto významná udalosť bola nedávno zdôraznené osobitným spôsobom 15. mája 2014 počas Medzinárodného dňa rodiny, ktorého témou bolo: „Rodiny sú dôležité pri dosahovaní rozvojových cieľov.“ Voľba tejto témy mala určite silný vzťah k rezolúcii 2012/10, prijatej Hospodárskou a sociálnou radou, ktorá zdôraznila, že je potrebné „vzájomne spolupracovať na posilňovaní politík a programov zameraných na rodiny, ktoré majú byť súčasťou integrovaného, komplexného prístupu k rozvoju,“ a ktoré pozývajú štáty, organizácie občianskej spoločnosti a akademické inštitúcie, aby aj „naďalej poskytovali informácie o svojej činnosti na podporu cieľov a príprav na dvadsiate výročie.“

Pán prezident, táto rada si veľmi dobre pamätá silné diskusie, ktoré prebiehali práve v tejto komore a týkali sa povahy a definície rodiny. Takéto diskusie často vedú štáty k záveru, že rodina je pre spoločnosť viac problémom ako prínosom. Dokonca aj materiály OSN pripravené k pripomenutiu si tohto výročia uvádzajú: „Vzhľadom k rýchlym sociálno-ekonomickým a demografickým zmenám považujú rodiny za stále ťažšie splniť svoje početné povinnosti.“ (1) Moja delegácia sa domnieva, že aj napriek minulým či súčasným problémom je rodina v skutočnosti základnou jednotkou ľudskej spoločnosti. Aby rodina prežila, musí neustále vykazovať oveľa väčšie úsilie, pretože mnohé sily sa ju snažia odstrániť ako relikt minulosti alebo prekážku k emancipácii jednotlivca a k vytvoreniu slobodnejšej, rovnostárskejšej a šťastnejšej spoločnosti.

Rodiny a spoločnosť sú vzájomne prepojené životne dôležitými a organickými väzbami a majú doplňujúce funkcie v obrane a presadzovaní dobra každého človeka a ľudstva. (2) Venovaním pozornosti rodine sa dôstojnosť a práva jednotlivca nezmenšujú. Naopak, väčšina ľudí je toho názoru, že členstvo v silnej a zdravej rodine založenej na manželstve medzi mužom a ženou poskytuje jedinečnú ochranu, starostlivosť a dynamickú energiu. Okrem toho existuje dostatok preukázateľných dôkazov, že najintenzívnejší záujem o dieťa je zabezpečený v harmonickom rodinnom prostredí, v ktorom sa vzdelávanie a formovanie detí rozvíja v rámci prežívania skúsenosti s oboma rodičmi, mužským i ženským rodičovským vzorom.

Rodina je základnou bunkou spoločnosti, v ktorej dochádza k stretnutiu generácií, majú sa navzájom radi, vzdelávajú sa, podporujú a odovzdávajú dar života. Je to miesto, „kde sa učíme žiť s ostatnými aj napriek našim rozdielom a kde sa učíme, že patríme k sebe.“ (3) Takto je rodina chápaná počas celej histórie ľudstva a vo všetkých kultúrach. Preto je správne, že Všeobecná deklarácia ľudských práv uznala jedinečné, hlboké a nekompromisné práva a povinnosti rodine založenej na manželstve medzi mužom a ženou tým, že deklaruje: „(1) Muži i ženy, ak dosiahli plnoletosť, majú právo bez akéhokoľvek obmedzenia z rasových, národnostných alebo náboženských dôvodov uzavrieť manželstvo a založiť si rodinu.

Čo sa manželstva týka, majú počas jeho trvania i po jeho rozlúčení rovnaké práva. (2) Manželstvá môžu byť uzavreté iba so slobodným a plným súhlasom nastávajúcich manželov. (3) Rodina je prirodzenou a základnou jednotkou spoločnosti a má nárok na ochranu zo strany spoločnosti a štátu.“

Pán prezident, delegácia Svätej stolice v priebehu slávenia tohto historického výročia pevne zastáva názor, že rodina je celou a integrálnou jednotkou, ktorá by nemala byť rozdelené alebo marginalizovaná. Rodinu a manželstvo je potrebné brániť a podporovať nielen štátom, ale aj celou spoločnosťou. Oba vyžadujú odhodlaný záväzok každého človeka, pretože práve rodiny a manželstvá sú vo veľkej miere odpoveďou na výzvy súčasnosti a riziká budúcnosti. (4) Cesta vpred je udaná v základných ľudských právach a súvisiacich konvenciách, ktoré zaisťujú univerzálnosť týchto práv a ktorých záväzná hodnota musí byť zachovaná a podporovaná medzinárodným spoločenstvom.

1. http://undesadspd.org/Family/InternationalObservances/TwentiethAnniversaryofIYF2014.aspx

2. Pápežská rada pre rodinu, „Charta práv rodiny,“ 1983,file:///Users/BobNewMBP/Documents/Pontifical%20Council%20for%20the%20Family/Charter%20of%20the%20Rights%20of%20the%20Family,%2022%20October%201983%C2%A0.webarchive

3. Pápež František, Evangelii Gaudium, z 24. novembra 2013, #66,http://w2.vatican.va/content/francesco/en/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20131124_evangelii-gaudium.html

4.Pápežská rada pre rodinu, „Rodina a ľudské práva,“ 2000 http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_councils/family/documents/rc_pc_family_doc_20001115_family-human-rights_en.html