ASUNCION, Paraguaj – To čím sa miestne médiá momentálne zaoberajú sú „jasné a početné reakcie,“ mnohých krajín Latinskej Ameriky, ktoré odmietli odporúčania, aby schválili zväzky osôb rovnakého pohlavia. Stalo sa tak počas Valného zhromaždenia Organizácie amerických štátov, ktoré sa konalo minulý týždeň v Paraguaji.
Debata začala po tom, čo Brazília predložila návrh, vyzývajúci všetky členské štáty, aby „obmedzili narúšanie súkromného života homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov.“ Trinásť z tridsiatich krajín, vrátane hostiteľskej krajiny Paraguaj, vyjadrili výhrady proti návrhu, kvôli obavám, že jeho schválenie by viedlo k legalizácii homosexuálnych zväzkov.
Podľa dokumentov zhromaždenia, USA povedalo, že „rozhodne podporuje“ toto uznesenie, a podobne tak urobilo dvadsať ďalších krajín, ktoré proti návrhu nemali žiadne námietky.
Guatemala a Ekvádor povedali, že „neuznanie manželstva medzi osobami rovnakého pohlavia“ nepovažujú za „diskrimináciu“, zatiaľ čo San Vicente a Granadinas, Jamajka a Santa Lucia vyjadrili obavy z toho, že pojem „rodové vyjadrenie“ je „dvojznačný“ a „nie je úplne definovaný ani medzinárodne uznávaný.“
Trinidad a Tobago povedali, že „toto uznesenie nemôžu podporiť,“ pretože v ich právnych predpisoch „je akt análneho styku, či už medzi pármi rovnakého pohlavia alebo heterosexuálmi, nezákonný.“
Sonia Vera, prezidentka Life and Health Foundation v Bolívii (organizácia pridružená k Human Life International) povedala pre LifeSiteNews, že počet krajín, ktoré mali výhrady k tomuto uzneseniu bol „historický.“
„Skutočnosť, že nám dali priestor na prerokovanie iba záležitostí života a rodiny, je tiež historická,“povedala. „Je to veľký úspech, niečo, čo sa nikdy predtým nestalo.“
Dňa 2. a 3. júna, len niekoľko dní pred začatím summitu, sa zišli ľudia z Asunción na pochode pred miestom, kde sa mala udalosť konať, aby žiadali Organizáciu amerických štátov (OAS), aby „obraňovala život a rodinu.“
„Paraguajčania sú proti týmto dokumentom, pretože poškodia nielen rodiny v našej krajine, ale aj na celom kontinente,“ uviedli organizátori pochodu v tlačovej správe.
Spoločné vyhlásenie Paraguajskej biskupskej konferencie, Paraguajského združenia evanjelických pastorov a Paraguajského združenia evanjelických cirkví žiadalo OAS „zachovať manželstvo ako zväzok muža a ženy, pretože jedine také je schválené Bohom,“ a rodinu ako „základné jadro spoločnosti.“
Tieto skupiny tiež požadovali, aby „bolo právo na život rešpektované od počatia v materskom lone až po prirodzenú smrť.“
Okrem toho viac ako 47 000 ľudí podpísalo petíciu na CitizenGo, v ktorej žiadali OAS, aby „bránila dôstojnosť Latinskej Ameriky pred klamstvami feministických a homosexuálnych nátlakových skupín.“
Niekoľko miestnych médií vyjadrilo obavu z toho, že homosexuálne otázky vyvolajú viac pozornosti ako porušovanie ľudských práv na Kube a Venezuele.
Alfonso Aguilar, výkonný riaditeľ American Principles Project's Latino Partnership, odsúdil amerického veľvyslanca pri OAS za to, že sa zameriava na homosexuálnu agendu.
„Nikto neospravedlňuje homofóbne správanie, kdekoľvek sa deje, ale to, čo sa táto vláda snaží pretlačiť cez OAS je agresívny program, ktorý ohrozuje kultúrne a náboženské hodnoty väčšiny ľudí v Latinskej Amerike,“povedal v tlačovej správe.
„Apelujem na Kongres, aby prijal opatrenia a pozastavil ďalšie financovanie OAS, kým táto vláda neprestane presadzovať svoju radikálnu agendu prostredníctvom tejto organizácie a nerozhodne sa namiesto toho brániť slobodu a demokraciu v tomto regióne, ako to Spojené štáty vždy robili.“
USA je najväčším darcom OAS. Táto krajina prispela v roku 2013 minimálne sumou 65 700 000 dolárov, čo je 41 percent z celkového rozpočtu OAS na rok 2013.
„Zdá sa, že všetko, o čom sme hovorili sa týkalo tejto problematiky,“povedala Vera pre LifeSiteNews. „Hovorilo sa, že budeme diskutovať o chudobe a ako ju odstrániť, o rozvoji národov, ale nakoniec vždy diskutujeme o tej istej veci.“
Otázka potratov bola predložená správou vyzývajúcou členské štáty k plneniu cieľov Vnútro-amerického programu na podporu práv žien a rodovej rovnosti a spravodlivosti, ktorý sa snaží „vytvoriť protokoly ... na umožnenie terapeutických potratov“ v celom regióne. Správa tiež obsahovala „možnosť prístupu k antikoncepčným metódam“ a riešenie „problému tehotenstiev teenagerov a LGBTI práv.“
Počas záverečného ceremoniálu Valného zhromaždenia generálny tajomník OAS José Miguel Insulza a čílsky socialista pripomenul delegácii, že uznesenie bolo nezáväzné, a že každá krajina by mala prijať právne predpisy týkajúce sa života a rodiny v súlade s jej kultúrou a hodnotami, tak, aby predložený program „nepriniesol len ďalšie nepríjemnosti.“
Insulza povedal, že „kriminalizácia potratov je represívna voči ženám. Nikto nejde na potrat, pretože to chce.“
„Som proti potratom,“ povedal „a nepoznám nikoho, kto by bol za potraty, ale o to tu nejde, ide o to, že potraty sa vykonávajú a my sa s touto situáciou musíme vysporiadať. Žiadam, pokiaľ ide o tento problém, o otvorenejšiu myseľ.“