TORONTO – O torontskom kardinálovi Thomasovi Collinsovi sa píše v novinách kvôli jeho kritike ontárijskej Asociácie katolíckych učiteľov (OECTA) za účasť na pochode WorldPride 29. júna v jeho meste. No kostol v centre Toronta zorganizoval Svätú omšu večer pred pochodom, ktorú niektorí nazvali „eucharistická oslava WorldPride.“
28. júna skupina All Inclusive Ministries (Inkluzívna služba pre všetkých, AIM) pri farnosti Našej Pani Lurdskej organizovala „špeciálnu verziu“ svojej mesačnej omše. Na webstránke skupiny sa uvádza, že ich cieľom je podporiť „lesbičky, gejov a iné skupiny, ktoré boli v minulosti marginalizované zo sexuálnych dôvodov.“
Na webstránke AIMu pôvodne propagovali Omšu ako „Pride verziu“ svojho mesačného stretnutia. Podľa pôvodného oznamu pochod WorldPride 2014 Toronto (WP14TO), pripravovaný skupinou Pride Toronto, sa formuje na veľkú udalosť. Skupina AIM prenesie jej posolstvo viery a lásky na našu oslavu.
Ale tento oznam bol zrevidovaný a vynechal odkazy na pochod Pride po tom, čo redakcia LifeSiteNews kontaktovala Arcidiecézu Toronto a farára z farnosti Našej Pani Lurdskej pátra Johna Sullivan, SJ. Svoje stretnutie teda premenovali na „Mesačné júnové stretnutie.“
Skupina AIM bola založená v roku 2012 s podporou Arcidiecézy Toronto. Aj arcidiecéza aj jej zakladateľ, jezuitský páter Gilles Mongeau, povedali pre LifeSiteNews, že úmyslom skupiny je ponúkať pastoračnú starostlivosť v súlade s katolíckym učením.
Spomenutá farnosť už predtým hostila miestne zhromaždenie Dignity, čo je skupina z USA, ktorej cieľom je zmena cirkevného učenia o homosexualite. Páter Mongeau povedal, že AIM je stále v procese „vývinu k tomu, aby plne odrážala cirkevnú náuku.“
Arcidiecéza odmietla žiadosť AIMu zapojiť sa do WorldPride
Páter Sullivan povedal, že AIM pôvodne navrhovala účasť na pochode WorldPride a organizovať informačný stánok ako katolícka skupina, ale keď bol tento návrh prednesený na arcidiecéznej episkopálnej rade, zamietli ho. Rada sa skladá z kardinála Collinsa a arcidiecéznych pomocných biskupov.
Biskupovia „cítili, že účasť AIMU na aktivitách Pride nebolo najlepším nápadom. A tak im na to neudelili povolenia,“ povedal Sullivan.
Vo vyhlásení poskytnutom LifeSiteNews Arcidiecéza Toronto uviedla, že biskupi mesta „odporúčili, že prítomnosť stánku na pochode WorldPride by nebolo vhodným spôsobom propagácie legitímnej túžby AIMU svedčiť o cirkevnej pastoračnej starostlivosti pre ľudí s príťažlivosťou k rovnakému pohlaviu.“
Podľa Sullivana biskupovia však povedali, že skupina môže mať svoju omšu 28. júna.
„Biskupovia si mysleli, že by mohli dať reklamu na omšu pre tých, ktorí cítia, že v katolíckej cirkvi pre nich nie je miesto. Aby vedeli, že táto omša sa bude konať a že ich účasť je najsrdečnejšie vítaná,“ vysvetlil.
Páter povedal, že omša nebola zamýšľaná ako „Pride verzia,“ pôvodne propagovaná, ale bolo to niečo, čo „sa iba zhodou okolnosti prelínalo“ s normálne naplánovanou mesačnou omšou pre skupinu. Nazval pôvodný oznam AIMu na webe „trochu nepresným.“
Sullivan povedal, že aj keď AIM sa verejne nezúčastní na žiadnej z aktivít WorldPride ako identifikovateľná skupina, niektorí členovia sa možno zúčastnia udalosti ako jednotlivci.
Ottawská farnosť propaguje omšu ako „eucharistickú oslavu WorldPride“
„Špeciálna verzia“ omše pritiahla aj pozornosť kostola Svätého Jozefa v Ottawe. Farnosť oznámila vo svojom bulletine z 1. júna, že vyšle delegáciu na pochod WorldPride a pozvala farníkov pripojiť sa k omši organizovanej pre AIM. Nazvali ju „eucharistickou oslavou WorldPride.“ Ľudia z kostola Svätého Jozefa pochodovali na pochodoch Pride v Ottawe už po mnohé roky.
Podľa výkonného riaditeľa kostola Svätého Jozefa Christophera Adama, AIM propagovala „špeciálnu verziu“ omše rôznym farnostiam po celom Ontáriu.
Pre LifeSiteNews Adam povedal, že farníci budú pochodovať na torontskom pochode WorldPride, aby ukázali, že „v cirkvi sú všetci vítaní.“
„Čo sa týka ich účasti na tomto pochode, chceme ukázať, že prichádzame ku všetkým a chceme byť vnímaní ako farnosť, ktorá víta všetko ľudské.“
Na otázku LifeSiteNews, či katolícka skupina idúca v pochode Pride nemôže byť vnímaná ako prejav schvaľovania homosexuality, Adams odpovedal: „Myslím, že hlavným posolstvom vo všetkých aktivitách skupiny, rovnako ako v aktivitách našej farnosti, je, že našim cieľom je byť inkluzívnymi.“
Kardinál Collins sa v uplynulých mesiacoch postavil silne kriticky k pochodu WorldPride v reakcii na rozhodnutie OECTA zúčastniť sa pochodu. Ešte pred pochodom kardinál povedal pre National Post, že pochody Pride „mnohými spôsobmi idú úplne proti tomu, čomu veríme.“
Na margo účasti katolíckej asociácie OECTA povedal: „To je ten bod, kedy by som sa spýtal: ‚Skutočne? A čo si vlastne myslíte?‘“
Je známe, že súčasťou pochodov Pride je zosmiešňovanie sexuálneho styku, nahota a sadomasochistické kostýmy.
Farár farnosti Svätého Jozefa, otec Andy Boyer, neodpovedal na výzvy redakcie LifeSiteNews, aby sa vyjadril.
Cieľom arcidiecézy je, aby bola pastoračná starostlivosť „formovaná cirkevnou morálnou náukou“
Katolíci z Toronta povedali pre LifesiteNews, že farnosť Našej Pani Lurdskej, ktorú spravujú jezuiti od roku 1969, je už desaťročia známa ako semenisko katolíkov, ktorí odporujú cirkevnému učeniu o homosexualite. Aj organizácia Dignity, ktorá prišla [z USA] do Toronta v roku 1974, mala svoje stretnutia vo farnosti Našej Pani Lurdskej od začiatku svojho pôsobenia. Podľa článku z roku 1990 pre kanadské noviny The Interim skupina v tom čase deklarovala, že verí, že „homosexuálni muži a lesbické ženy môžu vyjadrovať svoju sexualitu spôsobom, ktorý je konzistentný s Kristovým učením.“
The Interim priniesol takisto informáciu o poznámkach, ktoré vyslovil bývalý jezuita John McNeill na stretnutí Dignity v roku 1988 v Toronte. „Homosexuálna sexuálna láska je [doslovne] svätá, a preto musí byť akceptovaná Katolíckou cirkvou,“ povedal.
V roku 2012 farnosť spustila projekt All Inclusive Ministries s podporou kardinála Collinsa. Skupina Dignity Toronto sa teraz stretáva v komunitnom centre na 519 Church Street.
Podľa pátra Mongeaua, zakladateľa AIMu a profesora teológie na Regis College v Toronte spravovanom jezuitmi, bola skupina založená, aby ponúkala „pastoračnú starostlivosť homosexuálnym a lesbickým katolíkom formou slávenia sviatostí a duchovnej a katechetickej formácie a cez pôsobenie jej členov v cirkvi a širšej komunite.“
Na otázku, či sa AIM drží učenia Katechizmu Katolíckej cirkvi (čl. 2357-9), že homosexuálne skutky sú v protiklade s Božím zámerom pre sexualitu a že homosexuálna túžba samotná je „objektívne nezriadená,“ páter Mongeau odpovedal na obidve časti „áno.“
Vo vyhlásení pre LifeSiteNews arcidiecéza uviedla, že torontskí biskupi „odobrili snahu AIMu sláviť ich pravidelnú mesačnú omšu vo farnosti Našej Pani Lurdskej ako súčasť ich pokračujúcej služby.“
„Naše chápanie a očakávanie je, že skupina asistuje mužom a ženám, ktorí sa snažia žiť svoju vieru, formovanú v cirkevnej morálnej náuke,“ uviedla arcidiecéza.
Závažné problémy pretrvávajú, ale zakladateľ hovorí, že skupina sa „vyvíja“ k cirkevnej náuke
Naproti tomu LifesiteNews našlo príklady mnohých aktivít vykonávaných AIMom, ktoré robia ich poslušnosť cirkevnej morálnej náuke diskutabilnou.
Vo februári napríklad AIM pozvalo Jamesa Loneyho, aby hovoril o „úlohe viery vo svojom živote.“ Loney je známy svojou opozíciou proti cirkevnému učeniu o homosexualite a otvorene hovorí o živote so svojím mužským partnerom.
AIM takisto publikoval na svojej facebookovskej stránke články zo stránky queeringthechurch.com s názvami ako „Nemeckí biskupi súhlasia: Sexuálna náuka sa musí zmeniť.“
Iný článok z uvedenej stránky, ktorý bol tiež zavesený na facebookovskú stránku AIMu mal názov: „Vzrušujúci čas byť gejom aj katolíkom?“ Autor tam opisuje príťažlivosť k rovnakému pohlaviu ako „úplne prirodzenú ...súčasť ľudského bytia.“
Aj správca stránky Terence Weldon o sebe píše, že je „katolík, gej a v partnerskom vzťahu.“
Mongeau odpovedal na otázky ohľadom týchto problematických aspektoch práce AIMu poukazaním na to, že AIM je stále v štádiu napredovania. „Ako sa AIM vyvíja, spolupracujeme s farnosťou a arcidiecézou, aby sme zabezpečili, že naše podujatia, verejné diskusie a iné aktivity sú v súhre s našou celkovou misiou a cirkevným učením,“ povedal.