Americká miera pôrodnosti klesla na historické minimum

2,278
Kultúra smrti

WASHINGTON, DC - Pôrodnosť v Spojených štátoch klesá hlavne vďaka nehispánskym bielym ženám a hispánskym ženám, ktoré rodia menej detí.

US Census Bureau v správe zverejnenej vo štvrtok oznámilo, že nehispánski bieli Američania umierajú rýchlejšie než sa rodia a to už po druhýkrát v americkej histórii. Hispánske ženy majú menej detí čiastočne kvôli tomu, že ekonomická kríza spomalila imigráciu.

Hispánci a bieli tvoria približne 80 % populácie národa a ich reprodukčné vzorce sa odrazia na celkovom národnom obraze. Reprodukčné návyky hispáncov sa v priebehu posledných niekoľkých rokov dramaticky zmenili - zatiaľ čo počet hispánskych žien v plodnom veku sa zvýšil približne o šestinu oproti rokom 2007- 2012, pôrodnosť klesla takmer o štvrtinu.

Americká miera pôrodnosti je v súčasnej dobe tesne pod 1,9. (Miera pôrodnosti predstavuje počet detí, ktorý má počas svojho života priemerná žena.) Priemer považovaný za dostatočný na udržanie stabilného počtu obyvateľstva je 2,1 dieťaťa na jednu ženu počas jej života.

USA teraz dosiahlo najnižšiu pôrodnosť všetkých čias. Tá sa dá vypočítať pri pohľade na snímku ukazujúcu, koľko žien v plodnom veku má deti. Teraz je miera pôrodnosti USA na historickom minime, keďže bieli a Hispánci majú menej detí. Z tzv. „Detského krachu“ čiastočne obviňujú krízu z rokov 2007 až 2009 a slabé oživenie od roku 2009.

V krátkodobom horizonte, podľa sčítania štatistík Census Bureau a demografa Benjamina Bolendera, PhD., pokles počtu narodených detí začal počas poslednej krízy. Odhady sčítania ľudu ukazujú, že „počet narodených detí začal klesať v rokoch 2008 a 2009,“ povedal pre LifeSiteNews Bolender. „Vrcholom od roku 2000 bolo obdobie od júla 2007 do júla 2008, kedy sme zaznamenali viac ako 4,3 milióna pôrodov. Ak sa pozriete na hrubú mieru pôrodnosti (narodenia/obyvateľov), vzorec je celkom podobný.“

Celkový pohľad je však ešte oveľa znepokojujúcejší. Podľa politickej analytičky Heritage Foundation Christiny Kimovej, sa „detský krach“ začal už dávno pred poslednou recesiou. Kim pre LifeSiteNews povedala, že „pôrodnosť klesá už celé desaťročia, a to najmä medzi 20 - 29 ročnými a dospievajúcimi (hoci sa zas zvýšila pôrodnosť u žien okolo tridsiatky a starších).“

Anne Morse z Výskumného ústavu populácie (Population Research Institute) tiež pre LifeSiteNews v máji povedala, že pôrodnosť „klesá od roku 1990 a dokonca už aj pred ním. Priemerný vek pri narodení prvého dieťaťa sa od roku 1990 zvýšil k dnešnému dňu takmer až o dva roky. V roku 1990 to bolo až 24,2 rokov, dnes je to 25,8 rokov.“

Aj napriek zlepšujúcej sa ekonomike Morse vyhlásila, že „detský krach ešte stále nekončí. Čiastočný vzrast plodnosti možno vysvetliť koncom recesie. Recesia však nespôsobila to, že Amerika je pod pôrodnosťou, ktorá by udržala populáciu na rovnakej úrovni, a tak ju koniec krízy nenapraví... Amerika bude - rovnako ako je to v Nemecku, Taliansku a Japonsku - čeliť problému starnutia.“

Kim hovorí, že problém starnutia bude mať ekonomický aj kultúrny vplyv. „Vedci si totiž všimli, že klesajúca pôrodnosť a miera plodnosti je znepokojujúca, pretože to ovplyvňuje vekovú štruktúru obyvateľstva a jeho hospodársky blahobyt. Keďže populácia starne, v nadchádzajúcich desaťročiach bude treba čoraz viac mladších pracovníkov na podporu generácie odchádzajúcej do dôchodku. Bez dostatku mladších pracovníkov bude záťaž na nich a na vládu naďalej rásť, keďže sa bude stále rozširovať sociálne zabezpečenie štátu,“ hovorí expert konzervatívnej politiky.

„Ak sa mladšia generácia omešká alebo sa celkom vzdá manželstva, bude mať menej detí a bude ich mať mimo manželstva, naše ideály rodiny, manželstva a rodičovstva sa budú aj naďalej kultúrne meniť a rozpadávať a to bude  mať trvalé následky na jednotlivca i na spoločenský blahobyt,“ varuje Kim.

Ako Kim poznamenáva ženy nad 30 rokov majú stále viac detí a je to presne naopak u ich mladších kolegýň. Avšak tento nárast nestačí kompenzovať oneskorenie žien v reprodukčnom veku pod 30, ktoré sa nachádza na historickom minime. Analýza sčítania ľudu z roku 2011 ukazuje, že viac žien ako kedykoľvek predtým je na konci svojho reprodukčného veku (t.j. všeobecne považovaný za roky 15 - 44) bezdetných.

V správe zo sčítania ľudu sa uvádza, že sedem štátov zaznamenalo pokles veku. John Thompson riaditeľ Census Bureau píše vo vyhlásení, že je to kvôli ekonomike. „Máme tu populáciu energických štátov na Veľkej nížine so stále mladšími mužmi, ktorí pracujú ako robotníci a sťahujú sa pri hľadaní zamestnania v ropnom a plynárenskom priemysle, zatiaľ čo vo zvyšku USA najmladšia generácia baby boomu slávi svoje 50-te narodeniny,“ povedal Thompson.

Bolender hovorí, že sťahovanie sa mladých ľudí do štátov bohatých na ropu „nemá nutne nič spoločné so starnutím obyvateľstva v iných [štátoch]. Všeobecne platí, že medzi príčiny „starnutia obyvateľstva“ patrí menej úmrtí, menej pôrodov a/alebo rôzne migračné prúdy (buď menej mladých ľudí alebo viac starších ľudí).“

„Môže to tiež spôsobovať skupinový efekt," hovorí. „Napríklad: Baby Boom vznikol z obrovského nárastu pôrodov medzi rokmi 1946 až 1964. Keď títo ľudia zostarnú a pribudnú im roky (najmladší oslavujú 50), môžu pozmeniť vekové rozloženie a spôsobiť starnutie populácie. Populácie v niektorých krajinách môžu omladnúť tým, že pritiahnu mladých migrantov z iných štátov, ktoré zasa tým takto zostarnú. Rovnako je však možné, že majú tieto štáty nárast pôrodnosti, zvýšený počet úmrtí vo vyššom veku, väčší počet alebo podiel mladších migrantov z iných krajín alebo že majú inú vekovú štruktúru.“

Amerika je taktiež stále viac rasovo rozmanitá, keďže poslední členovia staršej bielej povojnovej generácie majú päťdesiat rokov. Demograf William Frey z Brookings Institute pre Al-Džazíru povedal, že „v 26. štátoch tvorí populácia pod 50 len 40 % menšinu.“