TOLEDO, Ohio - Žena z mesta Toledo v štáte Ohio čaká šieste dieťa po tom, čo po dvadsiatich rokoch neplodnosti nečakane otehotnela vo veku 45 rokov.
Carolyn Savageová má päť detí, pričom štyri z nich prišli na svet prostredníctvom metódy asistovanej reprodukcie – dve z týchto detí boli počaté metódou IVF a dve z nich sa narodili náhradnej matke. V roku 2009 sa Carolyn stala známou, pretože jej omylom implantovali embryo inej dvojice a ona sa rozhodla pokračovať v tehotenstve a dieťatko pri pôrode dala jeho biologickým rodičom. Neskôr napísala o tejto skúsenosti knihu s názvom Inconceivable.
Savageová svoje terajšie tehotenstvo objavila 1. apríla: „Niekoľko dní som sa necítila dobre a jedno popoludnie som sedela za počítačom a uvedomila som si, že mi mešká menštruácia,“ napísala vo svojom blogu. „Rýchlo som si vygooglila slovo ‚menopauza‘, či mi náhodou už náhle nezačala.“
Keď zistila, že „náhle prepuknutie menopauzy“ nie je bežné, spomenula si na jeden tehotenský test, ktorý mala v zásuvke a rýchlo bežala poň. „Našla som ho, spravila som si ho a čakala na výsledok,“ napísala. „Okamžite sa na ňom ukázala jedna čiarka. Jedna čiarka. Hneď som si v duchu vynadala za to, že som vôbec pomyslela na to, že by som mohla byť tehotná. Som predsa neplodná. Vždy, VŽDY je to len jedna čiarka. Potom som si však uvedomila, že testovaciu tyčinku držím naopak a že čiarka, ktorá sa tak rýchlo ukázala, bola vlastne v políčku ‚výsledky‘. Hneď nato sa ukázala aj druhá čiarka. Bola som ohromená.“
Nevedela, ako to povie svojmu manželovi, keďže bol práve 1. apríl. „Usúdila som, že takmer každý, komu by som to povedala, by si myslel, že žartujem,“ napísala Savageová. „Vlastne mi dokonca napadlo, či si zo mňa EPT nestrieľa.“
„Čakala som, kým bude po večeri, aby som Seanovi ukázala testovacie paličky,“ napísala. „Úplne onemel. Keď sa konečne spamätal, zamumlal niečo v tom zmysle, že sme možno mali ‚niečo používať. Samozrejme ani jeden z nás nikdy vážne nad antikoncepciou neuvažoval. Po dvadsiatich rokoch sucha sme sa obaja nesprávne domnievali, že neexistuje najmenšia šanca, že by som jednoducho mohla počať. Ži a uč sa.“
Savageová a jej manžel Sean počas svojho 21-ročného manželstva nikdy nepoužívali antikoncepciu, no po jednom prirodzenom tehotenstve pred dvadsiatimi rokmi už Carolyn nikdy prirodzene neotehotnela. Diagnostikovali jej nevysvetliteľnú sekundárnu neplodnosť, čo znamená, že na jej neschopnosť otehotnieť neexistovalo fyziologické vysvetlenie – všetko sa ukazovalo ako fungujúce normálne, a to u Carolyn ako aj u Seana.
V článku pre Today Savageová popísala lekársky cirkus, ktorý nasledoval: „nespočetné cykly stimulácie vaječníkov, mnohonásobné vnútromaternicové inseminácie a viac ako päť pokusov o oplodnenie in vitro ... šesť reprodukčných endokrinológov to vzdalo, nevediac vysvetliť, prečo som nemohla počať; a po tom, čo jeden z tých lekárov omylom do mňa implantoval embryá iného páru, tehotenstvo, ktoré nasledovalo, ma dohnalo až na hranicu môjho zdravého rozumu.“
„Pre mňa a ďalšie ženy, ktoré trpia neplodnosťou, predstavuje [prirodzené tehotenstvo] súčasť rozprávok,“ napísala Savageová. „Ja som týmto spôsobom neotehotnela. Potrebovala som lieky, ultrazvuky, ihly, krvné testy, Petriho misky, lekárov, chirurgiu a kopu peňazí na to, aby som počala. Sean a ja sme počas našich celých 21 rokov manželstva mávali nechránený sex a ja som prirodzene počala presne raz.“
Savageová je zo svojho posledného tehotenstva nadšená, no zároveň aj napätá. Kvôli jej veku a predchádzajúcemu výskytu HELLP syndrómu – zriedkavej a nebezpečnej formy preeklampsie – jej lekári odporúčali, aby už nikdy neotehotnela. Práve to ju viedlo k tomu, že sa obrátila na náhradnú matku, ktorá vynosila jej dve najmladšie deti. „Som si úplne istá, že tehotenstvo s dvojičkami by neskončilo dobre, ak by som bola tehotná ja,“ napísala vo svojom blogu.
O tomto tehotenstve Savageová napísala: „Nebude to prechádzka ružovým sadom...to je isté. Môj perinatológ je však optimista. Myslím, že všetci vkladáme nádej do toho, že to bolo prirodzené počatie a ten jediný krát, kedy som takto predtým počala, bolo moje tehotenstvo ukážkové. Samozrejme mám tiež pri sebe skvelý tím lekárov, ktorí sa o mňa starajú. Toto tehotenstvo a moje zdravie budú sledovať veľmi pozorne“.
Dr. Thomas Hilgers z Inštitútu pápeža Pavla VI. pre LifeSiteNews povedal, že mnoho ťažkostí, s ktorými Savageová počas posledných 20 rokov zápasila, mohli byť miernejšie, keby mala prístup k NaProTECHNOLOGY, čo je prirodzenejší a menej invazívny spôsob starostlivosti o plodnosť. Tento prístup je zameraný na zisťovanie a liečbu skrytých príčin problémov s plodnosťou namiesto toho, aby tieto príčiny iba obchádzal.
„Jeden z najväčších problémov, do ktorých sa človek pri IVF dostáva, je ten, že lekári zvyčajne nehľadajú skryté príčiny,“ povedal Hilgers. „NaProTECHNOLOGY je prístup, ktorý je celý prvotne zameraný na vyhľadávanie chorôb, ktoré spôsobujú neplodnosť. Keď sú tieto ochorenia identifikované, môžu byť následne liečené, a tak rozhodne môžete výrazne zvýšiť šance na otehotnenie.“
Podľa Hilgersa je NaProTECHNOLOGY oveľa bezpečnejší prístup ako IVF a matkám i deťom spôsobuje menej komplikácií. „Počet viacpočetných tehotenstiev je v NaProTECHNOLOGY 10-krát menší, ako je pri IVF,“ povedal Hilgers. „Miera predčasne narodených detí je tu najmenej dva-, možno aj trikrát, menšia ako pri IVF tehotenstvách.“ Centrum pre kontrolu chorôb tiež uviedlo, že deti narodené prostredníctvom IVF trpia vrodenými poruchami 2-4 krát viac, ako je miera u prirodzene počatých detí.
Tiež je treba podotknúť, že s NaProTECHNOLOGY je nulová šanca implantovania nesprávneho embrya na IVF klinike, ako sa raz stalo Savageovej a takisto aj mnohým ďalším pacientkam.
Hilgers sa tiež domnieva, že NaProTECHNOLOGY mohlo Savageovej pomôcť vyhnúť sa nebezpečnej preeklampsii, ktorá ju počas jej dvoch IVF tehotenstiev takmer pripravila o život: „Je možné, i keď nie definitívne, že doplnením progesterónu v priebehu tehotenstva sa mohlo HELLP syndrómu predísť,“ povedal Hilgers pre LifeSiteNews.