V jeden pondelok sa pápež František znova vyjadril k téme prenasledovania kresťanov na západe. Ako sa dočítate nižšie, to isté urobil pápež Benedikt XVI. v závere svojho pontifikátu. Táto problematika ustavične visí vo vzduchu, to môžeme vnímať všetci; veď sa o tom dokonca natočil film Persecuted, ktorý sa na plátna amerických kín dostane 18. júla.
30. júna 2014 pápež František vo svojej homílii hovoril o prenasledovaní kresťanov, pričom poznamenal, že počas 2000-ročnej histórie kresťanstva je v súčasnosti viac mučeníkov než kedykoľvek predtým. Kým titulky o týchto slovách sa objavili vo všetkých novinách, väčšina z nich nespomenula jeden riadok. Ten sa zmieňoval o inom druhu prenasledovania – o „elegantnom“ vytláčaní alebo o prenasledovaní „v rukavičkách“. Aj te však oto jpodľa pápeža prenasledovaním.
Aby sme to lepšie pochopili, môžeme sa obrátiť na pápežovu reč z 20. júna 2014, adresovanú Medzinárodnému kongresu pre náboženskú slobodu (International Congress on Religious Liberty). V nej upozornil na to, že „v mene klamlivého konceptu tolerancie“ skončia tí, „ktorí zastávajú pravdu o človeku a etických dôsledkoch jeho správania“ ,prenasledovaní.
Hovoril o „náboženskej slobode“ ako o „základnom práve človeka“, ktoré je nad prostým „osobným uctievaním“. „Je to sloboda žiť podľa etických princípov, založených na spoznanej pravde, či už je verejná alebo osobná,“ povedal. Zastávanie takejto slobody podľa neho vytvára „obrovskú výzvu v globalizovanom svete, v ktorom slabošské myslenie – ktoré je ako choroba – tiež znižuje všeobecnú úroveň etického správania.“
A ako vieme, že pápežove obavy sa vzťahujú na Ameriku? Nuž, je to jednoduché. Vatikán jednoznačne špecifikoval, že na prvom stretnutí pápeža Františka a prezidenta Obamu v marci poukázal pápež na obavy o „uplatnení práva náboženskej slobody, života a výhrady vo svedomí.“
Pápež Benedikt o prenasledovaní
Vo Františkových tvrdeniach rezonujú slová pápeža Benedikta, ktorý v príhovore biskupom Ameriky v januári 2012 varoval, že „je nevyhnutné, aby si celá komunita katolíkov v Spojených štátoch uvedomila obrovskú hrozbu pre verejné morálne svedectvo Cirkvi, prezentované radikálnym sekularizmom, ktorý sa stále viac prejavuje v politických a kultúrnych sférach.“
„ Závažnosť týchto hrozieb si človek musí jednoznačne uvedomiť v každom stupni kresťanského života,“ povedal pápež Benedikt XVI.
Podobne ako pápež František, aj Benedikt sa zmienil o väčšej potrebe náboženskej slobody, než len prostej slobody uctievania. Vyjadril tiež závažnú obavu o popieraní „práva výhrady vo svedomí u tej časti katolíckych jednotlivcov a inštitúcií, ktorí sa podieľajú na skutočne zlých praktikách.“
Hodnotenie pápeža Benedikta, týkajúce sa hrozieb pre Ameriku, bolo určite neblahé. „Kým niektoré dnešné kultúrne trendy obsahujú elementy zamedzujúce prehláseniu týchto právd,“ varoval, „predstavujú hrozbu nielen pre kresťanskú vieru, ale aj pre ľudstvo ako také, a tiež pre najhlbšiu pravdu o našom bytí a pre najdôležitejšie povolanie - pre náš vzťah s Bohom.“
Riešenie krízy
Riešením pápeža Benedikta XVI. bolo zdôraznenie formácie laikov.
Hovoril o „potrebe zanietených, presvedčivých a dobre formovaných katolíckych laikov, obdarených silným zmyslom pre kritiku voči prevládajúcej kultúre a odvahou postaviť sa redukujúcemu sekularizmu, ktorý delegitimuje účasť Cirkvi vo verejných debatách o záležitostiach, ktoré určujú budúcnosť americkej spoločnosti.“
Dodal, že „príprava oddaných laických lídrov a prezentovanie presvedčivých vyjadrení kresťanskej vízie o človeku a spoločnosti zostávajú najdôležitejšou úlohou Cirkvi vo vašej krajine.“
Pápež Benedikt však neostal len pri laikoch. V inom príhovore spomenul blížiace sa prenasledovanie zdôrazňujúc, že biskupi musia stáť s odvahou na čele tejto konfrontácie.
Biskupi príkladom
V januári 2013 pápež Benedikt hovoril o tom, akým človekom by mal byť biskup.
„Odvaha protirečiť prevládajúcej mienke je pre biskupa dnešnej doby obzvlášť nevyhnutná,“ povedal. „Biskup musí byť odvážny.“ Požadovanie „schválenia prevládajúcej učenosti nie je kritériom, ktorému sa podrobujeme,“ dodal Benedikt.
„Agnosticizmus, ktorý dnes vládne, má svoje vlastné dogmy a je extrémne neznášanlivý ku všetkému, čo by ho spochybňovalo spolu s kritériami, ktoré obsahuje,“ varoval pápež Benedikt. „Od tých, ktorých Pán posiela ako ovce medzi vlky, sa nevyhnutne vyžaduje odvaha stáť pevne v pravde.“
Táto odvaha, dodáva ďalej pápež, nie je o „nátlakovom alebo agresívnom správaní“, ale o tom, aby bol „človek sám zasiahnutý a neochvejný voči súčasnému prevládajúcemu spôsobu myslenia.“
“Verní biskupi budú určite šľahaní tými, ktorí nežijú v súlade s Božím slovom. Vlastne, môžeme byť vďační za to, že sme považovaní za hodných mať účasť na umučení Krista,“ povedal pápež.