V Čile demonštrujú proti legalizovaniu potratov

1,070
Kultúra života

SANTIAGO, Čile - 21. júna sa až 15 000 obyvateľov Čile v 10 miestách zhromaždilo prvej sviečkovej modlitebnej vigílie na protest proti vyhláseniu prezidentky Michelle Bacheletovej, ktorá má v úmysle dekriminalizovať potraty v jednej z najviac pro-life orientovanej krajine sveta.

„Dnes sme tu preto, aby sme obhajovali tú najdôležitejšiu vec, ktorú máme: životy našich maličkých, nevinných, tých, ktorí sa ešte nenarodili,“ povedal Cristian Araya z pro-life skupiny Spoločne za život na modlitebnej vigílii v Santiagu.

Skupina Spoločne za život zorganizovala vigílie s pomocou 13 predovšetkým katolíckych a evanjelických organizácií. Podľa nich sú tieto vigílie prvými z mnohých ďalších verejných demonštrácií proti pro-potratovému programu súčasnej vlády.

Prezidentka Bacheletová, ktorá pracovala ako ženská výkonná riaditeľka OSN, odstúpila z tejto funkcie po tom, ako sa rozhodla, že bude kandidovať na post prezidentky a sľúbila, že v krajine zlegalizuje potraty v prípade troch okolností: tehotenstvo v dôsledku znásilnenia, 'terapeutický' potrat a v prípade, že má plod predpoklady na chorobu nezlučiteľnú so životom.

Súčasná legislatíva Čile neumožňuje žiadny potrat a stále má najnižšiu úmrtnosť matiek v regióne, dokonca nižšiu ako USA. „Pred 200 rokmi sme boli priekopníkmi v zrušení otroctva a dnes budeme príkladom zrušenia najhoršieho zločinu proti ľudským právam. ... Dnes môžeme zmeniť históriu,“ povedal jeden z organizátorov.

Počas modlitebnej vigílie, ktorá sa konala v studený sobotný večer, držali všetci účastníci zapálené sviečky a počúvali svedectvo matky, ktorá sa rozhodla pre život svojej dcéry.

Dieťaťu, ktoré sa volalo María Teresa, bola počas tehotenstva diagnostikovaná ancefalitída, nemalo teda žiadnu nádej na prežitie mimo maternice. Ako však povedala matka, jej dcéra žila po pôrode ešte štyri mesiace a bola dokonca schopná sať z prsníka. Zomrela pokojne, doma, obklopená priateľmi a rodinou. „Bol to dar od Boha, daný nám, aby sme sa s ním mohli s vami podeliť. Sme si istí, že toto dievčatko, María Teresa, nás privíta v nebi a ja chcem poďakovať Bohu za to, že nám ju dal.“

Počas vigílie bola chvíľa ticha za nenarodené životy a ženy zranené potratom a tiež svedectvo ženy, ktorá trpela tridsať rokov postaborčným syndrómom po tom, čo sa pod tlakom svojho gynekológa rozhodla pre potrat. „Ako Pontský Pilát si umývam ruky, povedal podľa svedectva ženy. „Potrat je smrť prestrojená za riešenie problému,“ povedala o svojej skúsenosti a spomenula aj to, ako mala problém s nadviazaním vzťahu so svojou dcérou, ktorú mala po potrate.

Žena povedala, že po tom, čo sa pridala k pro-life skupine Proyecto Esperanza (Projekt nádej), aby pomáhala dospievajúcim s neplánovanými tehotenstvami, pochopila, že „s vaším príbehom je spojená aj vaša misia.“

V nasledujúcich mesiacoch navštívi skupina Spoločne za život niekoľko verejných škôl, aby vzdelávala ohrozenú mládež o vplyve, akú bude mať prípadná zmena v zákone a tiež, aby získala podporu na pochod za život, ktorý je v Čile naplánovaný na koniec tohto roka.