Ruská pravoslávna cirkev vyjadrila svoju ľútosť nad rozhodnutím Anglikánskej cirkvi povoliť ženám byť vysvätené za biskupky. Povedala, že toto rozhodnutie je odklonením sa od „pôvodného cirkevného poriadku“ a nasleduje „moderné liberálne trendy.“
Metropolita Hilarion z Volokolamsku, vedúci úradu pre vonkajšie vzťahy pravoslávnej cirkvi, 17. júla pre Interfax-Religion povedal: „Pravoslávna cirkev zaujíma negatívne stanovisko k tzv. ženskému kňazskému a biskupskému stavu.“
„Vnímame tento proces ako odklonenie sa Anglikánskej cirkvi a celého rádu protestantských denominácií od pôvodného cirkevného poriadku a ako nasledovanie moderných liberálnych trendov. Je nám ľúto, že boli uskutočnené takéto rozhodnutia.“
Povedal, že takýto krok neprivádza kresťanské komunity bližšie k jednote, o ktorú sa ekumenické stretnutia, podľa ich tvrdení, snažia. „Priestor pre dialóg sa zužuje vinou našich partnerov,“ povedal, „a musíme to povedať s veľkou ľútosťou.“
„Prítomnosť žien v biskupskom stave zatvára pre nás dvere k akejkoľvek diskusii v otázke následníctva v anglikánskom biskupstve,“ povedal metropolita Hilarion, no dodal, že Ruská pravoslávna cirkev bude aj naďalej pokračovať v dialógu s anglikánmi v nádeji, že budú počúvať jej hlas.
Ruská pravoslávna cirkev začala dialóg s Anglikánskou cirkvou okamžite po tom, čo táto cirkev vznikla v 16. storočí. Odvtedy sa Anglikánska cirkev opakovane snažila priblížiť k Ruskej cirkvi, no nikdy sa neusilovala vyriešiť ich spory ohľadom dogmy.
Vzťahy medzi Ruskou cirkvou a celosvetovým Anglikánskym zväzom cirkví sa pokazili v druhej polovici 20. storočia a odvtedy ostali napäté.
Katolícki biskupi Anglicka a Walesu povedali, že rozhodnutie Anglikánskej cirkvi „žiaľ kladie ďalšiu prekážku na ceste k tejto jednote medzi nami,“ no dodali, že Katolícka cirkev je aj napriek tomu „zaviazaná pokračovať v našom ekumenickom dialógu, usilovať sa o hlbšie vzájomné porozumenie a praktickú spoluprácu, kedykoľvek to len bude možné.“