Francúzsky biskup chce znovu evanjelizovať Európu

2,145
Kultúra života

Je možné, aby jeden biskup podnietil hnutie, ktoré dokáže úplne zvrátiť európsky morálny alebo kultúrny úpadok? Jeden prelát z Francúzska dúfa, že presne to urobí so svojím novým formačným domom pre seminaristov zo severnej a južnej Ameriky, ktorý chce „znovu evanjelizovať Európu.“

Biskup Dominique Rey z malej francúzskej diecézy Fréjus-Toulon povedal počas emailoveho interview pre LifeSiteNews, že jedným z ústredných cieľov Formačného domu Svätého Alberta Hurtada bude vštepiť kandidátom „veľmi silné základy pre obranu života a rodiny.“

Bioetika bude mať osobitné miesto pri formácii našich seminaristov,“ uviedol. „Zároveň musia mať odvahu hlásať pravdy o ľudskom živote a prirodzenej rodine, aj keby boli tieto pravdy nepohodlné alebo vyvolali neporozumenie u mnohých.“

Jeho prístup zdôrazňuje tri stránky: „Zbožnú liturgiu, tiež v mimoriadnom ríte, cez zdravé katolícke učenie vernosť Magistériu Cirkvi a, najosobitnejšie, náš vlastný vnútorný život a príklad.“ Dom sa bude snažiť ponúkať „hlbokú misionársku spiritualitu.“

Čo sa týka rozsahu ich úlohy, biskup je realista. Formačný dom podľa webstránky uvádza, že Európa v súčasnosti oficiálne pozostáva zo „43 krajín plus 7 ďalších, ktoré môžu byť prirátané, aj keď nie sú výlučne v rámci jej hraníc (Arménsko, Azerbajdžan, Cyprus, Gruzínsko, Kazachstan, Rusko a Turecko). Má rozlohu 10 349 915 štvorcových kilometrov, počet obyvateľov 750 000 000, priemernú dĺžku života 73 rokov a hovorí sa tu 225 rozličnými jazykmi.“

Nedávny dotazník rozoslaný do cirkví na celom svete z Vatikánu ako príprava na nadchádzajúcu Synodu biskupov o rodine iba potvrdil to, čo mnohí už vedeli. Väčšina Európanov a ďalších zo Západu, ktorí sa považujú za katolíkov buď nevedia, nestarajú sa, alebo priamo odmietajú cirkevné učenie o sexualite, manželstve a posvätnosti života.

Biskup Rey povedal: „Počas piatich storočí evanjelizovali európski misionári (hlavne španielskí a portugalskí, ale takisto mnoho francúzskych) Ameriku. Teraz vidíme, že viera v Európe je počas posledných desaťročí v otvorenom úpadku, ale na mnohých miestách v Amerike zostáva silná. “

Myslím, že je pravdepodobne čas, aby tí, ktorí boli evanjelizovaní Európou, prišli znovu evanjelizovať tento svetadiel,“ dodal.

Citujúc obrovskú popularitu prvého juhoamerického pápeža Františka medzi nekatolíkmi biskup Rey dodal: „Skutočne vidíme potrebu po novej evanjelizácii v Európe a som si istý, že môžeme nájsť vhodných misionárov v Amerike. Takisto vieme, že ako hovorí Pán, ‚nikto nie je prorokom vo svojej vlasti,‘ takže možno budú Európania ľahšie načúvať misionárov z ‚konca sveta.‘“

Povedal, že „väčšina“ ostatných biskupov, s ktorými sa rozprával o projekte, mu prejavila podporu a dodali, že absolventi tohto formačného domu budú potrební aj v iných diecézach, ako je tá jeho. „Musíme mať katolícku, všeobecnú víziu cirkvi,“ povedal.

Keď vysvetľoval dôraz na viac „tradičné“ formy liturgie, biskup Rey povedal, že existuje „nutné“ spojenie medzi nimi a dodržiavaním katolíckeho učenia o živote a rodine. „Tradičná liturgia vo svojich textoch vyjadruje veľmi slávnostným spôsobom dôstojnosť a posvätnosť života a rodiny,“ vysvetlil.

Napríklad v tradičnom obrade krstu nachádzame mnoho požehnaní a exorcizmov pred vlastnou krstnou formulou (N. ego te baptizo). To veľmi jasne vyjadruje, že každý človek je vyvolený a povolaný, aby nebol ničím menej ako chrámom, kde je všetko predmetom posväcovania a naozaj posvätené, a kde diabol nemá miesto,“ povedal biskup.

Veľmi jednoduchým spôsobom sa obrad manželstva koncentruje na prvý a najdôležitejší cieľ tejto sviatosti: prenosu života, ktorý je vždy orientovaný na svätosť. Týmto spôsobom je nádherne vyjadrená nevyhnutná a ústredná úloha budúcej ženy a muža.

Biskup Rey povedal, že jeho dom formácie, ktorý bude dopĺňať prácu existujúcich seminárov v diecéze, bude pomáhať kandidátom „ľahšie sa adaptovať realite takmer úplne sekularizovanej spoločnosti, kde ľudia dali Boha mimo centra, a kde bola Cirkev marginalizovaná. Pripraví ich na hlásanie evanjelia v tomto ‚postmodernom‘ prostredí.“

Kňaz z Bratstva sv. Jozefa Ochrancu, čilského rehoľného rádu, ktorý spravuje formačný dom, povedal pre LifeSiteNews, že aj keď aktívne nehľadajú kandidátov z Francúzska alebo Európy, nebudú ich odmietať. Dodal, že je tu aj diecézny seminár, založený v roku 1983 počas najhlbšej krízy povolaní, ktorý sa „napriek mizivým výhliadkam“ stal jedným z najdôležitejších seminárov Francúzska „najmä vďaka svojej vernosti Magistériu Cirkvi.“ Tento seminár, povedal, „láka mladých mužov z celej krajiny.“