Francúzsko chce povoliť výskum embryí

4,244
Kultúra smrti

08.4.2011(LifeSiteNews.com) - Francúzsky Senát v apríli zahlasoval za zmenený bioetický zákon, ktorý  tamojšia Pro-life organizácia Aliancie pour les Droits de la vie (Aliancia pre práva života) nazvala „katastrofou“ a „etickou abdikáciou.“

„Základné ľudské práva boli porušené, a to najmä práva detí, našich najzraniteľnejších občanov,“ komentovala schválenie zákona.

Medzi najhoršími zmenami textu v jeho dnešnej podobe je povolenie deštruktívneho výskumu embryí. Od revízie zákona v roku 2001 bol takýto výskum v zásade zakázaný, s výnimkami pre „terapeutické“ dôvody, ktoré boli povolené Francúzskou biomedicínskou agentúrou. V novom režime by to malo byť v zásade povolené, aj keď s niektorými bezpečnostnými opatreniami. Toto predstavuje zásadný symbolický posun: ľudské embryá by boli považované za laboratórny materiál ako taký.

Senátori sa rozhodli podrobiť členom vedeckej komunity, ktorí lobovali za zmeny v zákone a to napriek 150.000 embryám, ktoré sú už uchovávané zmrazené. Prvý bioetický zákon totiž dovolil, aby boli zmrazené a uchovávané pre budúce použitie.

Predseda senátnej komisie pre bioetiku Alain Milon, člen Sarkozyho vládnucej strany UMP, vysvetlil počas debaty, že jeho vlastná dcéra sa venuje výskumu s embryami: „Za svojím výskumom musela odísť do zahraničia.“ Milon predstavil niekoľko liberálnych zmien v texte.

Senát tiež hlasoval proti pozmeňujúcemu návrhu, ktorý bol prijatý proti želaniu vlády, aby sa ohraničila povinnosť lekárov ponúknuť prenatálny screening genetických chýb, vrátane Downovho syndrómu, na všetky tehotné ženy.

Niekoľko pro-life organizácií, ako napríklad Fondation Jérôme Lejeune, ktorá financuje výskum na tému „choroby mysle“ a podporuje rodičov s deťmi postihnutými trisomiou, tvrdo presadzovala nesystemizovanie screeningu. Až 96% tehotných s deťmi s Downovým syndrómom zisteným pred narodením, išlo totiž na interupciu.

Schválením nového zákona poslanci prelomili ešte jednu beriéru -prístup k oplodneniu in vitro pre „všetky páry.“ To sa bude týkať aj lesbických párov a teda by to mohlo znamenať zásadnú zmenu vo francúzskom práve, ktoré až doteraz pevne stálo proti adopcii homosexuálmi a homosexuálnemu rodičovstvu.

Avšak senátori sa postavili proti Národnému zhromaždeniu tým, že odmietli možnosť osobám bez vlastných detí darovať spermie alebo vajíčka. Toto by mohlo zabrániť ženám dať si zmraziť ich vajíčka, aby ich použili po dokončení svojej kariéry, a tiež to ukončí aj systematické a ročné donačné kampane v školách, v armáde a médiách, ktoré plánovala prvá verzia textu.

Text budú teraz musieť vrátiť pred Zhromaždenie na druhé čítanie.

Pro-life skupiny sa už pripravujú na reakciu, ale čaká ich veľmi ťažká úloha. Väčšina poslancov a senátorov bez ohľadu na  politické farby sa stavia v prospech legalizovaného potratu, preto je akákoľvek iniciatíva na získanie zákonnej úcty k ľudskému životu ťažkým bojom.

 

DISKUSIA k článku