Narastajúce hnutie „Ženy proti feminizmu“ vyvolalo hnev

4,015
Kultúra života

 

Kritici feminizmu už dávno tvrdia, že [feminizmus] je na zostupe svojej kariéry a to jednak kvôli tvrdeniam týkajúcich sa medziľudských vzťahov v sexuálnych i sociálnych oblastiach, ktoré sú v rozpore so skutočnosťou, ako aj faktu, že každé desaťročie je čoraz menej mladých ľudí, ktorí nasledujú feminizmus. Zdá sa však, že v posledných týždňoch sa feminizmus "chytá slamky", keď priamo uráža mladé ženy, ktoré sa proti nemu postavili, verejne ho odmietli a vysmiali sa mu.

Na webovej stránke sociálnej siete Tumblr Women Against Feminism (Ženy proti feminizmu) sa začal nový trend. Tisícky mladých žien sa fotografujú s tabuľkami a nápismi, ktoré bez ostychu odmietajú feminizmus a ostro tak poukazujú na to, že feministické hnutie sa stalo jedom pre mladé, moderné a inteligentné ženy.

Feministky z mainstreamových médií a novín na tieto stránky a jej fanúšikov okamžite zaútočili a kvôli čoraz populárnejším fotografiám vstúpili do internetovej roztržky. Nápisy hovoria „Ja nie som obeť“ a „Takto vyzerá antifeministka“.

A pokračujú: „Som dospelá osoba schopná prevziať zodpovednosť za seba i za svoje činy. Poznám vlastnú identitu a svoju hodnotu nachádzam podľa vlastných štandardov. Nepotrebujem, aby ma niekto „emancipoval“. Nie som terčom násilia a nevedie sa proti mne vojna. Vážim si seba samú a odmietam obviňovať iných zo svojich problémov.“

Posolstvá žien svojou štipľavou presnosťou poukázali na fakt, ktorí uvádzajú aj mnohí kritici, a síce, že hnutie prišilo o priazeň mladých ľudí. Tomu sa hovorí presvedčenie dvojakým metrom: na jednej strane podporujú vedomie, že niekto tu je obeťou a na strane druhej podporujú šikanovanie každého, kto ich kritizuje.

Na stránke, ktorá vysvetľovala zámery tohto portálu (nedávno však z neznámych dôvodov stiahnutá), sa tvrdilo: „Feministky sú jediné, ktoré zúria, keď im poviete, že ženy už majú práva rovnaké ako muži. To nestačí. Chcú viac. Zúfalo chcú byť obeťou. Chcú privilegované spoločenské postavenie.“

Autor ďalej vo všeobecnosti  obviňuje feminizmus zo systematickej cenzúry, diskriminácie, elitárstva a „kontrolovania iných žien“, ktoré sa nedržia tejto línie či východiskového postoja, ktorým je nenávisť voči mužom. Anonymný autor odsúdil i feministické prijatie „potratu ako emancipácie“:

Toto stanovisko je nepopulárne, no nesúhlasím s tým, že si musím svoje dieťa vyškriabať z maternice, aby som sa cítila emancipovaná. Potratový priemysel (teda plánované rodičovstvo) má však na zvrhlú emancipáciu veľa peňazí. „Potrat ako emancipácia“ učí ženy, aby pokladali svoje loná za nič - má to byť len odpadkový kôš plný jednorazového odpadu.

Jedna prispievateľka napísala: „Nepotrebujem feminizmus, pretože moje sebavedomie nie je priamo viazané na nejaký môj „komplex obeti“. Ako žena zo západného sveta nie som utláčaná a ani ty nie,“ tvrdí. Iná: „Nepotrebujem feminizmus, pretože nepotrebujem šikanovať niekoho, kto by nezdieľal s ostatnými moje názory.“

Niektoré to priamo pomenúvajú, keď hovoria, že feminizmus presadzuje práve tie zlá, o ktorých sa snaží budiť dojem, že proti nim bojuje. „Nepotrebujem feminizmus, pretože verím v rovnosť, nie v nároky a nadradenosť.“

Aj keď stránky s kontroverznými fotografiami kolovali na internete už niekoľko mesiacov, argumenty feministických novinárok naplno prepukli tento týždeň potom, čo uštipačný Buzzfeed pomohol webu získať priestor v sociálnych médiách.

Niektoré feministické novinárky začali jednoducho s urážkami. Povzdych Lillian KalishRyot„Ženy, ktoré si myslia, že nepotrebujú feminizmus, nevedia, čo to feminizmus je. Nenapadlo tieto prispievateľky vyhľadať si skutočnú definíciu feminizmu?“

Nuala McKeever z Belfast Telegraphhttp://www.belfasttelegraph.co.uk/opinion/columnists/nuala-mckeever/why-do-some-women-still-think-feminism-is-a-dirty-word-30462814.html nazvala ženy, ktoré zverejnili tieto fotografie „hlúpe, nevedomé, tupé, maličké dievčatká absolútne nemajúce potuchy ani len o svojej vlastnej stupídnosti.“

Sarah Miller sa pre magazín Time vyjadrila takto: „Naozaj, skutočne a úplne nenávidím Ženy proti feminizmu Ale ...“ Miller napísala: „Tendencia vidieť sexizmus všade je dôkazom toho, že feminizmus je zdravý a ostražitý, a to nemusí byť nutne zlá vec, pretože nenávisť voči ženám je zákerná a na dennom poriadku... My feminizmus potrebujeme.“

Miller však dodala: „Ani bolesť, ktorú my ženy zažívame (a to ani tá fyzická) nám nedáva právo hovoriť ľuďom, že toto je jediný spôsob ako rozmýšľať alebo ako cítiť a predpokladať, že my máme akoby bohorovné chápanie motivácií každého z nás.“

Cathy Young však pre Time povedala: „Zastavte feministické prekrikovanie ohľadom toho „Čomu ženy proti feminizmu“ rozumejú“. A sama píše: „Obvinenie, že feminizmus ukazuje stereotypný obraz muža ako predátora, a zároveň poznižuje ženu na bezmocnú obeť, rozhodne neplatí pre všetky feministky, ale je to pomerne reálny popis veľkého, vplyvného a veľmi viditeľného hnutia v rámci moderného feminizmu.“

O tejto webovej stránke Young hovorí, že: „Dáva oprávnené otázky týkajúce sa stavu západného feminizmu v 21. storočí. Otázky, ktoré je potrebné riešiť, ak chceme pokračovať v pokroku smerujúcemu k ozajstnej rodovej rovnosti“.

Sarah Boesveld pre National Post napísala, že táto len stránka dokazuje, že feminizmus sa stal „zložitým“ a ľuďom  „niekedy odcudzeným“. Cituje e-mail, ktorý napísala 22-ročná Austrálčanka Lisa Sandford, ktorá „verí v rovnosť pohlaví“, ale rozhodne odmieta feminizmus ako „hrubý a odporný“ a zamýšľa zostať ako matka v domácnosti.

Sandford napísal: „Ak by feminizmus skutočne prijímal rovnosť, [jeho zástancovia] by nepovažovali moje názory za zlé, ale prijali by ich a nechali by ma na pokoji.“

Archívy stránok „Ženy proti feminizmu“ si môžete pozrieť tu (varovanie: miestami hrubý jazyk).