Veľká Británia povolila genetické inžinierstvo.

2,230
Kultúra smrti

 

Pred niekoľkými týždňami britské Ministerstvo zdravotníctva v tichosti preddefinovalo pojem „genetická modifikácia“, aby tak otvorilo dvere istému druhu modifikácie ľudských embryí. Tak sa vlastne Británia stala prvou krajinou na svete, ktorá povolila genetické inžinierstvo.

Škótsky novinár Lori Anderson na túto zmenu volajúc na poplach upozornil v článku pre Scotsman. Tvrdí, že týmto „podviedli“ britskú verejnosť, aby nenápadne prijala „embryonálne genetické inžinierstvo v plnej miere.“ Pri ich výskumoch by sa používali ľudské embryá ako testovacie objekty.

Anderson povedal, že v júli Ministerstvo zdravotníctva „úspešne prepísalo definíciu genetickej modifikácie, aby z nej výslovne vylúčilo zmenu ľudských mitochondriálnych génov alebo iného genetického materiálu, ktorý existuje mimo chromozómov v jadre bunky.“

„Dôvodom je údajne presvedčenie, že bude jednoduchšie tento postup prezentovať verejnosti. Takto budú môcť trvať na tom, že konečný výsledok nie je ´GMO dieťa´.“

Táto zmena nadväzuje na vyhlásenie Human Fertilisation and Embryology Authority (skr. HFEA – Úrad dohliadajúci na ľudské plodenie a embryológiu), orgán verejnej správy, ktorý upravuje experimentálny výskum s ľudskými embryami. Ich vyhlásenie schvaľuje postupy vytvárajúce embryá z jedného páru pohlavných buniek, pričom genetický materiál je dodaným od tretieho darcu. Tento postup tlač nazýva „embryo troch rodičov“.

Anderson citoval vyjadrenie Ministerstva zdravotníctva, ktoré prirovnáva postup k darcovstvu krvi. Vyhlásenie uvádza: „Čo sa týka ľudí, neexistuje žiadna všeobecne dohodnutá definícia ´geneticky modifikovaného [človeka]´. Ľudia, ktorí majú transplantované orgány, dostali krvnú transfúziu alebo dokonca boli podrobení génovej terapii, nie sú všeobecne považovaní za ´geneticky modifikovaných´. Vláda sa rozhodla prijať pracovnú definíciu s tým, že bude pokračovať vo vytváraní takejto smernice.“

Tvrdenie ministerstva bolo napadnuté jedným z popredných výskumníkov plodnosti vo Veľkej Británii, lordom Robertom Winstonom, ktorý sa pre denník The Independent vyjadril: „Samozrejme, že mitochondriálny prenos je genetickou modifikáciou a táto modifikácia sa dedí z generácie na generáciu. Je úplne nesprávne porovnávať to s transfúziou krvi.“

HFEA, ktorá je po celú dobu svojej histórie známa ako jeden z najviac permisívnych verejných orgánov, pracuje neustále na tom, aby sa geneticky modifikované embryá implantovali do žien podstupujúcich procedúry umelého oplodnenia. V dokumente vydanom vládou minulý rok je vkladanie mitochondriálnej DNA (MDNA) do embrya nazvané „mitochondriálnym implantátom“ alebo„mitochondriálnou náhradou“. MDNA je genetický materiál nachádzajúci sa v cytoplazme vonkajšieho jadra bunky. Problémy s ňou môžu spôsobiť rad (v súčasnosti) nevyliečiteľných genetických ochorení.

HFEA vo vyhlásení vydanom v júni priznala, že technika vkladania „darovanej“ MDNA do už existujúcich embryí in vitro, by sa nemala považovať za „nebezpečnú pri jej použití na ´špecifickú a definovanú skupinu pacientov´.“

„Mitochondriálna náhrada (alebo mitochondriálny implantát) opisuje dve lekárske techniky, na ktorých v súčasnej dobe pracujú vedci v Spojenom kráľovstve. Tieto [techniky] by mohli umožniť ženám, aby sa zabránilo prenosu geneticky dedičných mitochondriálnych ochorení na ich deti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

HFEA pripustila, že techniky sú „na hrane vedy a etiky“ a uviedla, že výsledky „verejnej diskusie“ v rokoch 2012 a 2013 boli skúmané vládou, ktorá zvažuje „návrh smerníc“.

V júni Spoločnosť pre ochranu nenarodených detí (SPUC - Society for the Protection of Unborn Children) sa pripojila k znepokojeniu Loriho Andersona, ktorý sa vyjadril, že HFEA sa snaží klamať verejnosť. Paul Tully, generálny tajomník SPUC, povedal: „Manipulácia s ľudskými génmi sa podáva dôverčivej verejnosti s prísľubom zmenšenia utrpenia, čo je rovnako starý podvod, aký používa už celé desaťročia lobby za deti zo skúmavky.“

Akákoľvek manipulácia s ľudskou genetikou vždy poruší „niekoľko dôležitých morálnych pravidiel“ a vytvára akési „ľudské morčatá“, povedal Tully. „Manipulácia s ľudským embryom a klonovanie – teda zmena genetického dedičstva budúcich generácií - je v rozpore s medzinárodne dohodnutými normami pre etickú vedu.“

Odcitoval i profesora Andyho Greenfielda, predsedu vedeckej kontrolnej komisie, ktorá túto techniku schválila. Ten sa vyjadril, že neexistuje žiadny spôsob ako zistiť vplyv tejto techniky na deti, ktoré tým budú vytvorené. Jedine tak, že sa vykoná.

„Musíme tomu teda podrobiť deti, ktoré nesúhlasili a ani nemôžu súhlasiť s tým, aby sa z nich stali pokusné objekty,“ povedal Tully.

Zmena MDNA embrya je tým, čo klonujúci vedci nazývajú „zárodočná“ zmena, čo znamená, že zmeny budú pokračovať vďaka zmenenému embryu aj v jeho vlastnom potomstve, čo je dlhoročným cieľom eugeniky.

Tom Strachan a Andrew Read vo svojej knihe z roku 1999 Human Molecular Genetics varovali, že použitie mitochondriálnej zmeny embryí by prekročilo vážne etické hranice.

Tvrdili, že zárodočná terapia by bola z terapeutického hľadiska „nezmyselná“. Autori uviedli: „Existujú totiž vážne obavy, že skrytým motívom pre zárodočné génové terapie je umožniť zárodočné manipulácie s konečným cieľom genetického vylepšovania.“

„To by mohlo mať neskôr za následok pozitívne eugenické programy, pri ktorých by plánované genetické úpravy zárodočnej línie mohli zahŕňať aj umelé výbery génov, ktoré dodávajú tzv. výhodné vlastnosti.“