Turín prestal sponzorovať rúhavú výstavu: kritici protestujú

1,654
Kultúra smrti

Mesto Turín sa ocitlo pod paľbou kritiky, pretože prestalo sponzorovať výstavu homosexuálneho umenia. Istý člen mestskej rady toto rozhodnutie prirovnal k militantnému islamskému fundamentalizmu. Výstava, ktorá má trvať od 8. septembra do 17. októbra, má po celom meste plagáty s fotografiou obéznej nahej ženy, ktorá šliape po byzantských ikonách zobrazujúcich Krista a Pannu Máriu.

Demokratický člen mestskej rady Silvio Viale oponoval kritikom tejto exhibície v národných extrémne ľavicových novinách La Repubblica týmito slovami: „Sú to zavádzajúce argumenty: je to umenie a nie prejav opovrhovania. Je to mierené ako umelecká provokácia. Plagát zdôrazňuje útlak žien a potrieb spojených s LGBTE, ktorý je spôsobený náboženstvom.“

Viale označil tieto protesty za „pokrytecké“ a ako prejav „rovnakej neznášanlivosti fundamentalistov, ktorí sa búrili proti karikatúram Mohammeda a islamu.“

Podľa neho vraj kritici neuvažovali o tom, že „symbolická alegória nie je ani o Bohu, ani proti Bohu, ale proti pozemskému cirkevnému výkladu a že otvorene odkazuje na homofóbiu Putinovho Ruska.“ Kritikov tiež obvinil z „hanobenia tučnoty“ nahej ženy na fotografii, „ako keby bolo hriechom byť tučný.“

Rozhodnutie stiahnuť sponzorovanie bolo podporené nezávislým členom turínskej mestskej rady Guiseppem Sbrigliom, ktorý povedal: „Aj keď je mojou úlohou hájiť práva, ten obraz sa mi nepáči a považujem ho za hanlivý“.

Aj keď je výzvou zvýšiť povedomie,“ povedal Sbriglio, „toto znepokojuje moju dušu. Ježiš nám pomáha pošliapať hlavu diabla. No ani muž ani žena nemôžu pošliapať hlavu Ježiša. Myslím si, že síce sa tu hovorí o ochrane náboženského cítenia, no podľa mňa tu však ide práve o jeho znevažovanie. A nie je to tým pádom aj znevažovaním nášho mesta, ktoré výstavu finančne podporuje?

Maurizio Marrone, ktorý je lídrom konzervatívnej politickej strany Fratelli d’Italia, vydal vyhlásenie, v ktorom výstavu odsúdil slovami: „Nemyslím si, že homosexuálna lobby má nejaké povolenie urážať presvedčenie druhých, a najmä nie kresťanov v časoch krutého a krvavého prenasledovania pre svoju vieru a konať tak cez sväté obrazy, ktoré sú tak veľmi zneuctené takzvaným LGBT umením.

Povedal, že strana Fratelli „žiada, aby mesto okamžite stiahlo svoju záštitu nad touto oplzlosťou a tiež verejné ospravedlnenie primátora za túto neospravedlniteľnú chybu.“ 

Maurizio Braccialarghe, ktorý pracuje ako člen mestskej rady v oblasti kultúry, vydal vyhlásenie, že predtým ako mesto schváli patronát nad nejakou iniciatívou, zasadne výbor, ktorý „ohodnotí vážnosť predstavovaného projektu“. V prípade LGBTE výstavy vraj členom mestskej rady nebolo prezentované nič, čo by považovali za „škodlivé voči cíteniu veľkého počtu ľudí.“

Po vzhliadnutí plagátu,“ povedal Braccialarghe, „dnes mestská rada jednohlasne rozhodla o tom, že odstúpi od sponzorovania tohto podujatia.“

Autor zmienenej fotografie Mauro Pinotti poprel, že by jeho úmyslom bolo „šliapať po náboženstve.“ „Má to len jeden cieľ: poukázať na ženu,“ povedal. Témou výstavy je „Saligia“, čo je latinská skratka pre sedem hlavných hriechov: superbia (pýcha), avaritia (lakomstvo), luxuria (smilstvo), invidia (závisť), gula (obžerstvo), ira (hnev), acedia (lenivosť).

Symbolika, ktorú som si pre svoju prácu vybral, nemá za cieľ hanobenie náboženstva, ale chce posilniť povýšenie žien vo vzťahu k mužom. Všetkých sedem hlavných hriechov, ktoré sú vo výstave prezentované, má jasne definované symboly, ktoré sú detailne premyslené. Na tejto fotke som si ako symbol Pýchy vybral ženu,“ povedal Pinotti pre La Repubblica.