RÍM – V rozhovore, ktorý vyšiel pri príležitosti otvorenia Synody o rodine, sa pápež František dištancoval od „príliš konzervatívnych“ biskupov. Dodal však, že s nimi rád „diskutuje,“ pokiaľ sú tieto diskusie „na vysokej intelektuálnej úrovni.“
V rozhovore, ktorý bol publikovaný 5. októbra, sa novinár Joaquín Morales Solá z denníka Argentina’s La Nacion pápeža opýtal, či sa „obáva“ knihy s názvom Remaining in the Truth of Christ: Marriage and Communion in the Catholic Church (Zostať v Kristovej pravde: Manželstvo a sväté prijímanie v Katolíckej cirkvi), ktorú nedávno napísali piati kardináli ako nesúhlas s Kasperovým návrhom. Morales Solá pápežovi povedal, že kniha je „kritická voči jeho názorom.“
František podľa Moralesa Solu neodpovedal na otázku priamo, ale povedal: „Každý má čím prispieť. Dokonca mám veľmi rád rozhovory na vysokej intelektuálnej úrovni s veľmi konzervatívnymi biskupmi.“
(Ďalej prinášame útržky z rozhovoru publikovaného v La Nacion, ktorý bol preložený redakciou LifeSiteNews.)
Na stredajšej tlačovej konferencii, požiadala redakcia LifeSiteNews vatikánskych úradníkov, aby objasnili pápežove zmienky o tom, že sa dištancuje od „veľmi konzervatívnych“ pohľadov na vieru prelátov, ako kardinál Raymond Burke (ktorý je spoluautorom knihy) a kardinál Georg Pella, ktorý napísal predslov k inej knihe kritizujúcej Kasperov návrh a varoval, že by viedol k sociologickej katastorofe.
Otec Federico Lombardi, riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice, odpovedal: „Nemám žiadne informácie o tomto rozhovore, vôbec nič o ňom neviem. My sme ho nepublikovali, a preto nemám čo objasňovať.“ Otec Thomas Rosica, anglicky hovoriaci hovorca Synody, zopakoval, že Tlačové stredisko Vatikánu o tomto rozhovore, ani o jeho obsahu nevedelo dovtedy, kým ho neoslovila redakcia LifeSiteNews.
V rozhovore pápež povedal, že okrem problému rozvedených katolíkov, o ktorom sa veľa hovorí, ho rovnako znepokojuje aj „nový zvyk dnešnej mládeže.“
„Mladí ľudia, ktorí vôbec neuzatvárajú manželstvá. Je to kultúrna črta dnešnej doby,“ povedal. „Mladí ľudia radšej žijú spolu bez toho, aby sa zobrali. Čo by mala urobiť Cirkev? Vylúčiť ich? Alebo namiesto toho sa k nim priblížiť, objať ich a pokúsiť sa priniesť im Božie slovo? Ja som za tú druhú možnosť.“
„Svet sa zmenil a Cirkev sa nemôže uzamykať do údajných interpretácií dogmy,“ pokračoval. „K sociálnym konfliktom, novým aj starým, sa musíme priblížiť a snažiť sa podať im pomocnú ruku, nie ich stigmatizovať alebo napádať.“
Morales Sola rozhovor s pápežom dopĺňa svojím vlastným komentárom, ako on vníma pápežstvo pápeža Františka. Podľa reportéra pápež František „zmenil program Cirkvi a veľmi rýchlo radikálne zmenil jej zameranie.“ Nový pápežov program občas „stavia konzervatívcov proti reformátorov.“
„Kardináli a biskupi vedia, že za priateľským a vrelým úsmevom sa skrýva železná vôľa starého jezuitu. O sile vatikánskej byrokracie sa v jeho prítomnosti nehovorí,“ napísal.
Mimoriadna biskupská synoda, ktorá prebieha od 5. do 19. októbra, má byť vyvrcholením polemiky predchádzajúcich mesiacov. Samozvaní 'reformátori' agitovali za zmeny v praxi Cirkvi a v niektorých prípadoch za úplnú revíziu doktríny. Kritici týchto 'reformátorov' reagovali energickou obranou katolíckeho učenia o manželstve a rodine.
Tlačové stredisko Svätej stolice v utorok novinárom oznámilo, že niektorí účastníci Synody navrhli prechod od silného jazyka v morálnom diskurze, ako je Katechizmus Katolíckej cirkvi, ktorý opisuje homosexuálne správanie ako „vnútorne nezriadené“ alebo bežný opis spolužitia partnerov bez manželstva ako „žitie v hriechu.“
Šéfredaktor LifeSiteNews John-Henry Westen je v Ríme na Mimoriadnej synode o rodine. Pre viac LifeSiteNews, navštívte našu stránku.
*********
Výňatky z rozhovoru s pápežom Františkom, ktorý bol publikovaný 5. októbra v La Nacion
Preložené redakciou LifeSiteNews
Čo pápež očakáva od Synody, ktorá práve prebieha? Je potrebné zdôrazniť, že synoda je zhromaždenie biskupov z celého sveta, má poradný charakter a jej hlavným cieľom je radiť pápežovi v otázkach týkajúcich sa danej témy.
V Ríme je momentálne približne 200 kardinálov a biskupov z celého sveta, ktorí sa zaoberajú otázkou rodiny. „Nečakajte žiadne konečné stanoviská budúci týždeň,“ hovorí pápež. „Toto bude dlhá synoda, ktorá bude pravdepodobne trvať jeden rok. Len zadávam počiatočný impulz,“ dodáva.
Bojíte sa knihy piatich kardinálov (, z ktorých jeden je veľmi významný), ktorá kritizuje vaše postoje? Neodpovedal. „Každý má čím prispieť. Dokonca rád diskutujem s veľmi konzervatívnymi biskupmi, ak sú tieto rozhovory na intelektuálnej úrovni,“ hovorí.
Pápež sa rozhovoril o synode: „Bol som spravodajcom na synode v roku 2001 a tam bol kardinál, ktorý nám povedal, o čom by sa malo diskutovať a o čom by sa nemalo. To sa teraz nestane. Dokonca som dal biskupom moju právomoc voliť predsedov výborov. Budú ich voliť a rovnako budú voliť sekretárov a spravodajcov.“
„Samozrejme," ako zdôrazňuje „to je synodálna prax, ktorá sa mi páči. Všetci by mali hovoriť slobodne svoj názor. Sloboda je vždy veľmi dôležitá. Vláda Cirkvi je však inou záležitosťou. Tá je v mojich rukách po tom, čo dostanem potrebné rady,“ zdôraznil. František je dobrý pápež, ale nie pápež, ktorý by sa riadil inými. Veľmi jasne to vyplýva zo štýlu jeho politického a náboženského vedenia.
Tento štýl môžeme vidieť aj v jeho vzťahu s argentínskou cirkvou. Dal im úplnú slobodu na upevnenie svojej pozície vo verejných záležitostiach. Avšak právo na menovanie biskupov si jednoznačne vyhradzuje. Konferencie biskupov a nunciatúry často posielajú zoznamy kandidátov na vymenovanie nových biskupov. Potom si pápež musí vybrať jedného z týchto kandidátov. František už vrátil niektoré zo zoznamov, pretože sa mu nepáčil žiadny kandidát.
Aké závery očakáva od Synody?
„Otázka rodiny je veľmi dôležitá. Je veľmi významná pre spoločnosť aj pre Cirkev,“ hovorí a dodáva: „Veľký dôraz sa kladie na problematiku rozvedených, a to je aspekt, o ktorom sa nepochybne bude hovoriť. Ale pre mňa je rovnako dôležitým problémom nový prúd, nový zvyk dnešných mladých ľudí. Mladí ľudia, ktorí vôbec neuzatvárajú manželstvá. Je to kultúrna črta dnešnej doby. Mladí ľudia radšej žijú spolu bez toho, aby sa zobrali. Čo by mala urobiť Cirkev? Vylúčiť ich? Alebo namiesto toho, sa k nim priblížiť, objať ich a pokúsiť sa priniesť im Božie slovo? Ja som za tú druhú možnosť.“
„Svet sa zmenil a Cirkev sa nemôže uzamykať do údajných interpretácií dogmy,“ pokračoval. „K sociálnym konfliktom, novým aj starým, sa musíme priblížiť a snažiť sa podať im pomocnú ruku, nie ich stigmatizovať alebo napádať,“ hovorí.