Pred 30 rokmi veriaci mlčky prehovorili a svet to počul. Sviečková manifestácia predložila štátu viaceré požiadavky, jedna bola dobrom pre katolíkov, druhá pre všetkých kresťanov a tretia bola dobrom pre celú spoločnosť.
Nadviazať na ideály sviečkovej manifestácie po 30 rokoch znamená zdôrazniť hodnoty náboženskej slobody a občianske práva v našej spoločnosti. Preto sa v duchu odkazu sviečkovej manifestácie obraciame na predstaviteľov štátu a politických strán s nasledujúcimi požiadavkami.
∗ Žiadame, aby Slovenská republika stiahla svoj podpis pod Istanbulským dohovorom. Odmietnime násilie na ženách, podporme reálnu pomoc týraným ľuďom bez diskriminácie a rovnako odmietnime medzinárodné zmluvy, či dokumenty, ktoré by oddeľovali rod od pohlavia, či zavádzali viac rodov, ako je mužský a ženský. Odmietnime nevedeckú gender ideológiu v našej legislatíve, lebo je to experiment na deťoch, vedie k ohrozeniu práv rodičov a tiež náboženskej slobody.
∗ Žena si zaslúži viac ako potrat. Chýbajú nám sestry, lekári a profesionáli v mnohých povolaniach, no ďalej sa umožňuje zabíjanie detí, ktoré sa nimi mohli stať. Mnohé bezdetné páry túžia po osvojení detí. Nechceme kriminalizáciu matiek, chceme zákonnú ochranu života detí od počatia po prirodzenú smrť a reálnu podporu materstva a otcovstva! Dnes už aj sekulárna väčšina spoločnosti odmieta potraty bez vážneho dôvodu. Najmasovejšou demonštráciou od revolúcie bol Pochod za život.
∗ Zmluvou so Svätou stolicou a Zmluvou s registrovanými cirkvami sa Slovenská republika zaviazala, že uzatvorí osobitnú zmluvu o výhradách vo svedomí. Slovenská republika si tento svoj záväzok doposiaľ nesplnila. Žiadame, aby Slovenská republika čím skôr pripravila a schválila túto medzinárodnú zmluvu. Táto požiadavka je o to naliehavejšia, o čo viac sme svedkami porušovania výhrady vo svedomí a náboženskej slobody v krajinách západného sveta.
∗ Slovensko čelí demografickému úpadku. Napriek tomu sme prostredníctvom prevládajúcej mediálnej kultúry svedkami výsmechu z rodiny a manželstva. Vernosť, mravnosť a slušnosť sa predkladajú ako nemoderné hodnoty. Spoločnosti musí záležať na podpore manželstva a rodiny. Žiadame vytvoriť takú mediálnu politiku, ktorá napomôže v spoločnosti vytvoriť prorodinnú atmosféru.
∗ Podporujte zamestnávanie rodičov s deťmi, ale odmietnite akékoľvek pokusy o štátne zásahy do rodiny, ktoré by tlačili matky maličkých detí do troch rokov k odchodu do zamestnania. Deti si zaslúžia byť najdôležitejšou prioritou našej spoločnosti a čas matky strávený s dieťaťom je dlhodobo najlepšie ekonomicky využitý čas. Žena si zaslúži slobodne sa rozhodnúť a nemá byť ekonomicky nútená vyberať si medzi prácou a dieťaťom.
∗ Žiadame väčšie spoločenské ocenenie a daňové zvýhodnenie pre rodiny s troma a viac deťmi.
∗ Všetky deti aj deti kresťanov si zaslúžia rovnakú podporu. Napriek Zmluvám o výchove a vzdelávaní s cirkvami nie je cirkevné školstvo rovnocenné pri financovaní. Žiadame rovnoprávne financovanie školských zariadení bez ohľadu na zriaďovateľa.
Bratislava, 21.3.2018
Anton Chromík, advokát, otec
Beáta Chromíková, ekonómka, matka
Jozef Mikloško ml., lekár, otec
Monika Miklošková, pedagogička – sociálna pracovníčka, matka
Peter Visolajský, lekár, otec
Kristína Visolajská, lekárka, matka
Pavol Vilček, riaditeľ charity, otec
Stanislav Gunčaga, statik, otec
Barbora Gunčagová, IT konzultant, matka
Vladimír Turenič, analytik, otec
Veronika Tureničová, knihovníčka, matka
Peter Beňa, IT špecialista a otec
Martin Rajňák, ekonóm, otec
Júlia Rajňáková, ekonómka, matka
Erik Zbiňovský, profesionálny rybár a sprievodca, otec
Beáta Zbiňovská, komunikačný kouč, matka