Tri týždne po uvedení filmu Sound of Freedom (Zvuk slobody), ktorý rozpráva neuveriteľný skutočný príbeh bývalého vládneho agenta, ktorý sa pustil do nebezpečnej misie na záchranu stoviek detí pred obchodníkmi so sexom, oznámila premiérka Danielle Smithová investíciu vo výške 4 miliónov dolárov na riešenie problému obchodovania s ľuďmi v provincii Alberta.
Typicky má obchodovanie s ľuďmi podobu sexuálneho vykorisťovania alebo nútenej práce. Prevažnú väčšinu obetí obchodovania s ľuďmi (96 %) tvoria ženy a dievčatá.
Oznámenie Smithovej’predstavuje nádejný posun v boji proti sexuálnemu vykorisťovaniu, za čo si ona a jej vláda zaslúžia pochvalu.
Nanešťastie, nútenie alebo donucovanie žien k interrupciám je len ďalšou metódou, ktorú obchodníci s ľuďmi, podobne ako pasáci, používajú na to, aby získali svoju moc nad ženami a dievčatami. Preto je skutočnosť, že v Alberte existuje takmer úplné legislatívne vákuum, pokiaľ ide o interrupcie, zarážajúca.
Poskytovatelia interrupcií v boli ponechaní bez zodpovednosti pri obchodovaní s ľuďmi, vykorisťovaní a zneužívaní žien a dievčat v Alberte . Ak to premiérka Smithová myslí vážne s ukončením obchodovania s ľuďmi, mala by skoncovať s prostriedkami, ktorými sa tak často kryje a ktorými pokračuje. Neurobiť to znamená ignorovať spoluúčasť potratového priemyslu na vykorisťovaní žien a dievčat v Alberte
Tri politické návrhy, ktoré by pomohli zabezpečiť zraniteľným ženám a dievčatám ochranu, ktorú si zaslúžia, vrátane ochrany pred vynútenými potratmi, sú nasledovné:
1) vyžadovanie súhlasu rodičov pre neplnoleté osoby, ktoré podstupujú interrupciu,
2) vyžadovanie od poskytovateľov interrupcií, aby preverovali a hlásili podozrenia z obchodovania s ľuďmi, zneužívania a nátlaku, a
3) zákaz predpisovania interrupčných tabletiek cez internet alebo po telefóne.
Súhlas rodičov pre neplnoleté osoby: Neplnoleté osoby v Alberte môžu podstúpiť interrupciu bez súhlasu – alebo dokonca bez vedomia – svojich rodičov. Takže na rozdiel od prípadu, keď si neplnoleté dieťa chce dať urobiť tetovanie alebo piercing do ucha, potrebuje chirurgický zákrok alebo dokonca potrebuje aspirín počas vyučovania v škole, súhlas rodičov sa nevyžaduje, aby tá istá neplnoletá osoba podstúpila interrupciu.
Rodičia sa o tom, že ich dcéra podstúpila interrupciu, nemusia nikdy dozvedieť. A v prípadoch, keď sa interrupcia využíva na zakrytie zneužívania tohto dieťaťa (ako sa to deje vo viac ako 50 % prípadov podľa jednej americkej štúdie)¹, sa rodičia nemusia nikdy dozvedieť o zneužívaní svojej dcéry’.
Ako uviedla premiérka Smithová vo svojom vyhlásení, “… [obchodovanie s ľuďmi] pretrváva v tieni.” Prečo teda naďalej neexistuje žiadna legislatíva, ktorá by vyžadovala informovaný súhlas rodičov, keď ide o interrupciu ich maloletej dcéry? Absencia predpisov o interrupciách ponecháva naše dievčatá naďalej zraniteľné voči vykorisťovaniu, zneužívaniu a obchodovaniu s ľuďmi.
Povinnosť poskytovateľov interrupcií preverovať a nahlasovať: Možno rovnako zlé je, že neexistuje nič, čo by vyžadovalo od zariadení vykonávajúcich interrupcie nahlasovať podozrenia na vykorisťovanie, zneužívanie alebo obchodovanie s ľuďmi. Dievčatá a ženy, ktoré si opakovane zaobstarávajú potrat (ako je to v prípade takmer 30 % obetí obchodovania s ľuďmi)² sú tak ponechané samy na seba pred nemilosrdnými rukami svojich vykorisťovateľov. Poskytovatelia interrupcií by mali byť prinajmenšom povinní preverovať a hlásiť možné prípady obchodovania s ľuďmi, vykorisťovania a nátlaku.
Zakázanie interrupcií prostredníctvom telemedicíny: Napokon, okrem všetkých nebezpečenstiev, ktoré predstavujú, používanie interrupčných tabliet interrupčnými službami uľahčuje predaj žien a dievčat bez odhalenia. Predpisovanie chemických potratov (Mifepristone/Misoprostol; Mifegymiso) by sa malo odstrániť z telemedicíny vykonávanej po telefóne alebo online, aby sa ešte viac znížilo riziko zneužívania obchodníkmi s ľuďmi, pasákmi a násilnými partnermi.
Premiér Smith sa nechal počuť: “Nemôžeme si dovoliť’zatvárať oči pred problémom obchodovania s ľuďmi. A nemôžeme’si dovoliť ignorovať tých, ktorým hrozí, že sa stanú obeťami obchodovania s ľuďmi, alebo tých, ktorí už obeťami obchodovania s ľuďmi boli.”Prolife Alberta nemôže’súhlasiť viac. Dúfajme, že premiérka Smithová otvorí oči dokorán, aby pochopila súvislosť obchodovania so sexom s potratmi – a vyplní legislatívnu medzeru tým, že uzavrie medzery v potratovom priemysle, ktoré uľahčujú – a často kryjú – obchodovanie s ľuďmi, vykorisťovanie a zneužívanie našich žien a dievčat.
Poznámky:
1. Lederer a Wetzel, “Zdravotné dôsledky obchodovania so sexom a ich dôsledky pre identifikáciu obetí v zdravotníckych zariadeniach,” 2014.
2. Tamže.
Richard Dur je výkonným riaditeľom Prolife Alberta, skupiny žien a mužov, ktorí sa zaviazali presadzovať pro-life verejnú politiku v provincii Alberta prostredníctvom politiky.