Irská vláda obvinila z nedávnych nepokojov krajnú pravicu a prisľúbila, že do Vianoc urýchlene pripraví legislatívu obmedzujúcu slobodu a nenávistné prejavy.
Nepokoje z 23. novembra boli reakciou na barbarský útok nožom na nevinné deti a zamestnanca škôlky v centre Dublinu, ktorý predtým spáchal 50-ročný alžírsky prisťahovalec. Leanne Flynnová a tri deti boli zranené.
Po bodných útokoch írsky premiér Leo Varadkar v prejave k národu na dublinskom hrade hrubo uprednostnil prijatie zákonov o nenávistných prejavoch pred riešením rastúcich nepokojov verejnosti v Írsku v súvislosti s kľúčovými otázkami, ako je masová imigrácia.
“Každému, kto by o tom mohol pochybovať, je teraz jasné, že naša legislatíva o podnecovaní k nenávisti jednoducho nie je aktuálna pre vek sociálnych médií a my potrebujeme túto legislatívu prijať, ” povedal Varadkar.
“A potrebujeme ju prijať v priebehu niekoľkých týždňov, pretože zodpovednosť tu nenesú len platformy, ktoré ju nesú, ale aj jednotlivci, ktorí na internete zverejňujú správy a obrázky, ktoré podnecujú nenávisť a násilie. Musíme byť schopní použiť zákony na to, aby sme ich mohli individuálne prenasledovať.
V dôsledku koordinovanej reakcie vlády na boj proti ‘nenávistným prejavom’, nová komisia pre bezpečnosť médií na internete v Írskej republike’vyzvala írsku verejnosť, aby po minulotýždňových nepredvídaných bodných útokoch a výtržnostiach v Dubline nahlásila akékoľvek “nenávistné prejavy” na Gardai (írska polícia).
Novo zriadený írsky regulátor online médií, ktorý schválila Európska komisia, Coimisiún na Meán, v súčasnosti dohliada na to, čo sa v Európe označuje za online bezpečnosť v rámci boja proti nenávistným prejavom a dezinformáciám.
Hneď po výtržnostiach z 23. novembra sa online regulátori stali z Írska prvým členským štátom EÚ, ktorý aktivoval výstrahu podľa nových pravidiel zákona o digitálnych službách (DSA). V rámci aktivácie upozornenia Európska komisia kontaktovala veľké spoločnosti sociálnych médií v priebehu niekoľkých hodín po výtržnostiach v Dubline, aby im pripomenula ich právne povinnosti týkajúce sa šírenia nezákonného obsahu online, hrozieb, nenávistných prejavov a “dezinformácií.”
Dňa 28. novembra ministerka pre cestovný ruch, kultúru, umenie, Gaeltacht, šport a médiá Catherine Martinová povedala írskemu parlamentu, že online regulačné orgány “vyzývajú tých, ktorí vidia nenávistné prejavy alebo iný nezákonný obsah online, aby ich nahlásili platformám alebo Gardai.”
Po minulotýždňových’dublinských nepokojoch, ktoré sa začali po tom, ako bolo v škole pobodaných viacero malých detí, vyzýva nová írska’mediálna komisia verejnosť, aby nahlásila polícii všetky “nenávistné prejavy”, ktoré vidí na internete.
Komentár írskej ministerky pre médiá Catherine Martinovej. pic.twitter.com/TeF4wDjqCH
— gript (@griptmedia) 29. novembra 2023
Uprostred rastúceho napätia a obáv z masovej imigrácie, housing, a kriminalita v komunitách po celej krajine, írska vláda namiesto toho plánuje prijať legislatívu na obmedzenie slobody prejavu. Nový zákon o nenávistných prejavoch sa považuje za jeden z najprísnejších drakonických zákonov o nenávistných prejavoch na svete.
Návrh zákona o trestnej justícii (podnecovanie k násiliu alebo nenávisti a trestné činy z nenávisti) z roku 2022 (návrh zákona o nenávistných prejavoch) bude kriminalizovať všetky prejavy, ktoré sú “pravdepodobné, že budú podnecovať nenávisť, alebo násilie” voči takzvaným “chráneným skupinám.”
PREHLÁSENIE: Tucker Carlson, Steve Bannon deklarovali masovú migráciu po nedávnom útoku v Írsku
Právny predpis vágne definuje “nenávisť” ako “nenávisť voči osobe alebo skupine osôb v [írskom] štáte alebo inde z dôvodu ich chránených charakteristík.” Chránené charakteristiky zahŕňajú rasu, národnosť, pohlavie, sexuálnu orientáciu a náboženstvo.
Radikálny návrh zákona uvádza, že už len samotné vlastnenie “nenávistného” obsahu na svojich zariadeniach alebo držanie nápisov, plagátov a transparentov, ktoré by mohli podnecovať “nenávisť”, môže viesť k obvineniu z trestného činu a odňatiu slobody až na päť rokov.
Úrady budú môcť zabaviť všetky elektronické zariadenia vrátane telefónov, notebookov a tabletov a prinútiť jednotlivcov, aby odovzdali heslá, aj keď nebol spáchaný žiadny trestný čin.
Nezávislá írska senátorka Sharon Keogan verí, že hlavným cieľom zákona o nenávistných prejavoch je “čiastočne navrhnutý na umlčanie politických disidentov.”
V virálne video z júna, ktoré si získalo medzinárodnú pozornosť, senátorka Strany zelených Pauline O’Reillyová počas diskusie o navrhovanom zákone v írskom Senáte odhalila skutočnú povahu radikálnych zákonov o nenávistných prejavoch.
“Obmedzujeme slobodu pre spoločné dobro”: Írska senátorka za Stranu zelených Pauline O’Reillyová hovorí, že návrh zákona o nenávistných prejavoch jej vlády je o “obmedzovaní slobody” a cenzúre názorov na rodovú identitu, ak tieto názory vyvolávajú “nepohodlie.”#gript pic.twitter.com/H7QIT0QHmf
— gript (@griptmedia) 15. júna 2023
“Keď sa nad tým zamyslíte, všetky zákony, všetka legislatíva je o obmedzovaní slobody. Presne to’tu robíme,” povedala. “Obmedzujeme slobodu, ale robíme to pre spoločné dobro.”
Čítajte: Írski psychiatri blastujú navrhovaný zákon o asistovanej samovražde
Na sociálnej sieti X reagoval na virálne video írskej senátorky senátor z Ohia James David Vance slovami, že keby to bolo v “Rusku, Číne alebo mnohých iných krajinách, nazvali by sme to totalitným a pohrozili by sme ekonomickými sankciami.”
Elon Musk, majiteľ spoločnosti X, označil plánovanú legislatívu za “masívny útok proti slobode prejavu.”
Zákon o nenávistných prejavoch bol v írskom parlamente schválený v apríli 2023 a v súčasnosti sa nachádza vo fáze výboru v Senáte.