- Trudeauova vláda zrušila program dekriminalizácie drog v Britskej Kolumbii.
- Ministerka Saksová ukončila program kvôli násiliu a predávkovaniu drogami.
- Nový program vylučuje verejné priestranstvá a nemocnice z užívania tvrdých drog.
- Trudeauova politika dekriminalizácie drog v BC bola zrušená po náraste predávkovaní.
Povedzte Trudeauovi, aby po katastrofe v BC prestal dekriminalizovať tvrdé drogy. Pošlite správu ešte dnes
Trudeauova vláda schválila žiadosť Britskej Kolumbie’o zrušenie jej programu dekriminalizácie drog po náraste násilia a pokračujúcich predávkovaniach.
Počas mediálnej skrumáže 7. mája pred Dolnou snemovňou parlamentu liberálna ministerka pre závislosti a duševné zdravie Ya’ara Saksová novinárom povedala, že “okamžite” ukončí drogový program Britskej Kolumbie, ktorý umožňuje užívanie tvrdých drog na verejných priestranstvách vrátane vnútra nemocníc, v doprave a v parkoch.
“V tejto otázke sme’pokročili spolu s B.C. s jasnou optikou verejného zdravia a verejnej bezpečnosti, pretože vieme, že musíme riešiť opioidovú krízu a úmrtia na predávkovanie, ktoré’vidíme ako problém verejného zdravia,” povedala Saksová. “To znamená, že komunity musia byť bezpečné.”
Nový program, ktorý prišiel takmer dva týždne po tom, ako Britská Kolumbia požiadala o zmenu politiky, vyníma “súkromné rezidencie, zdravotnícke kliniky určené provinciou Britská Kolumbia, miesta, kde sa ľudia legálne ukrývajú, a miesta prevencie predávkovania a kontroly drog.”
Saks’ vyhlásenie znamená koniec federálnej politiky premiéra Justina Trudeau’a, ktorá v skutočnosti dekriminalizovala tvrdé drogy v skúšobnej prevádzke v Britskej Kolumbii. Skúšobný proces mal trvať od januára 2023 do januára 2026.
Podľa tejto politiky začala federálna vláda povoľovať ľuďom na území provincie vlastniť až 2,5 gramu tvrdých drog bez trestného postihu, ale predaj drog zostal trestným činom.
Saks však tvrdil, že rozhodnutie o opätovnej kriminalizácii drog neznamená, že program zlyhal.
“Je to zlyhanie?"” opýtal sa reportér.
“V žiadnom prípade nie,” odpovedal Saks.“Od začiatku sme hovorili, že sa budeme prispôsobovať a analyzovať, ako budeme postupovať. Toto bolo prvýkrát, čo sme to urobili. Ako pri každom pilotnom projekte, aj tu ide o proces učenia sa."
Saks ďalej uviedol, že dekriminalizácia drog nespôsobila zvýšený počet úmrtí na predávkovanie, ale tieto úmrtia pripisuje nelegálne získaným drogám.
“Dekriminalizácia nie je príčinou úmrtí na predávkovanie, ktoré pozorujeme,”povedal Saks."“Ľudí zabíja nelegálna ponuka toxických drog. Je to otrávená ponuka a je veľmi nebezpečná. Keď sa posúvame vpred pri akomkoľvek pilotnom projekte, ako je ten v Britskej Kolumbii, vieme, že musíme mať rovnováhu, verejnú bezpečnosť a verejné zdravie.”
Od zavedenia protidrogovej politiky v Britskej Kolumbii’však praskli tri rôzne rekordy v počte predávkovaní drogami za prvý mesiac platnosti nového zákona.
Skutočne, dokonca aj ne-konzervatívci boli nútení priznať negatívne účinky Trudeauových’drogových zákonov, čo nakoniec viedlo premiéra provincie’Novej demokratickej strany (NDP) Davida Ebyho k žiadosti, aby Trudeau znovu kriminalizoval užívanie drog na verejných priestranstvách.
Dôsledky dekriminalizácie tvrdých drog v rôznych častiach Kanady boli odhalené v nedávnom dokumentárnom filme Aarona Gunna’ Kanada umiera, a v U.K. Telegraph novinár Steven Edginton’v minidokumente, Kanada’s Woke Nightmare: A Warning to the West.
Gunn hovorí, že dokumentuje “všeobecný spoločenský chaos a explóziu užívania drog v každom väčšom kanadskom meste.”
“Počet úmrtí na predávkovanie vzrástol za posledných 10 rokov o 1000 percent,” uviedol vo svojom filme a dodal, že “(e)každý deň sú vo Vancouveri náhodne napadnutí štyria ľudia.”
Povedzte Trudeauovi, aby po katastrofe v BC prestal dekriminalizovať tvrdé drogy. Pošlite správu ešte dnes