- Vatikán ospravedlnil pápeža Františka za použitie homofóbne vulgárneho výrazu.
- Pápež nikdy nemal v úmysle uraziť homosexuálnych mužov v Cirkvi.
- Vatikán nepriamo priznáva pravdivosť príbehu o hrubých poznámkach pápeža Františka.
- Cirkev učí, že homosexuálne aktivity sú ťažko hriešne a neusporiadané podľa prirodzeného zákona.
Vatikán sa ospravedlnil za to, že pápež František údajne použil slovo “f-ggotry”, keď hovoril o homosexuálnych mužoch v Cirkvi, a uviedol, že tento vulgarizmus bol “homofóbny.”
Vyjadrenie, ktoré 28. mája novinárom poskytol riaditeľ Tlačovej kancelárie Svätej stolice, znie: “Pápež František si je vedomý článkov, ktoré nedávno vyšli o rozhovore za zatvorenými dverami s biskupmi CEI (Talianskej biskupskej konferencie).”
“Ako pri viacerých príležitostiach povedal: ‘V Cirkvi je miesto pre každého, pre všetkých! Nikto nie je zbytočný, nikto nie je nadbytočný, pre každého je miesto. Tak ako my, každý.’”
“Pápež nikdy nemal v úmysle uraziť alebo vyjadriť sa homofóbne a rozširuje svoje ospravedlnenie tým, ktorí sa cítili urazení použitím výrazu, o ktorom informovali iní.”
Čítajte: Mužský drag ‘umelec’ zatancuje pre deti na Svetovom dni detí vo Vatikáne’
Akkoľvek tlačový úrad explicitne nepotvrdil uvádzané výroky ako presné, zdá sa, že Vatikán vydaním ospravedlnenia nepriamo priznáva pravdivosť príbehu.
V pondelok sa objavili rozsiahle správy, že pápež František použil vulgárny taliansky výraz “frociaggine” (“f–ggotry”), keď sa ho počas nedeľňajšieho valného zhromaždenia Konferencie talianskych biskupov’ pýtali na možnosť prijatia homosexuálnych mužov do katolíckych seminárov.
Taliansky portál Dagospia ako prvý informoval, že František povedal, že “v Cirkvi je príliš veľa atmosféry f–ggotrie.”Dagospia tvrdila, že povedal aj to, že biskupi preto musia “dostať zo seminárov všetkých buzerantov [checche], aj tých len poloorientovaných.”
Ďalšie médiá informovali, že nepoužil výraz o Cirkvi, ale o seminároch.
Adnkronos reportoval, že František povedal: “Dnes je kultúra homosexuality taká, že tých, ktorí majú homosexuálnu orientáciu, je lepšie neprijať” do seminára, pretože “pre chlapca, ktorý má tento sklon, je veľmi ťažké potom nepadnúť, pretože prichádzajú v domnení, že kňazský život”ich môže uživiť, ale potom padnú pri výkone služby.”
Taliansky blog Messa in Latino informoval, že dvaja z biskupov prítomných na stretnutí potvrdili, že František’ použil výraz “frociaggine.”
Čítajte: Nemecký rektor seminára hovorí, že umožňuje otvoreným homosexuálnym mužom vstúpiť, stať sa kňazmi
Tlačová kancelária Svätej stolice vo svojom vyhlásení nezopakovala učenie Cirkvi o prirodzenej hriešnosti homosexuálnych skutkov a o neusporiadanosti homosexuálnych sklonov, pričom citovala len Františkovu’ dvojzmyselné vyhlásenie, že “v Cirkvi je miesto pre každého”, pričom sa nezmienil o potrebe ľútosti za hriech.
Vatikán použil slovo “homofóbny” na opis Františkových’ hrubých poznámok, termín, ktorý používajú LGBT aktivisti v snahe patologizovať tých, vrátane veriacich katolíkov, ktorí uznávajú homosexuálne skutky za hriešne, a falošne ich očierniť ako “nenávidiacich” ľudí, ktorí trpia homosexuálnymi sklonmi alebo ktorí páchajú homosexuálne skutky.
Cirkev však vždy rozlišovala medzi odsúdením hriešneho skutku a zároveň láskou k hriešnikovi. V skutočnosti Cirkev uznáva nápravu hriešnikov ako duchovný skutok milosrdenstva.
Učenie Cirkvi o prijatí homosexuálnych mužov do kňazstva
V inštrukcia z roku 2005, schválená pápežom Benediktom XVI, Kongregácia pre katolícku výchovu zopakovala cirkevný’zákaz, aby muži s “hlboko zakorenenými homosexuálnymi sklonmi” boli prijatí do seminára alebo kňazského svätenia.
V inštrukcii sa uvádza, že “toto dikastérium v zhode s Kongregáciou pre Boží kult a disciplínu sviatostí považuje za potrebné jasne povedať, že Cirkev, pri hlbokej úcte k dotyčným osobám, nemôže prijať do seminára alebo do svätenia tých, ktorí praktizujú homosexualitu, prezentujú hlboko zakorenené homosexuálne sklony alebo podporujú takzvanú ‘gay kultúru".’”
“Takéto osoby sa v skutočnosti nachádzajú v situácii, ktorá im vážne bráni v správnom vzťahu k mužom a ženám,” pokračuje inštrukcia. “V žiadnom prípade nemožno prehliadať negatívne dôsledky, ktoré môžu vyplynúť zo svätenia osôb s hlboko zakorenenými homosexuálnymi sklonmi.”
Vatikán potvrdil zákaz prijímania mužov s homosexuálnymi sklonmi do seminára v roku 2016 počas Františkovho’ pontifikátu. Pápež František má však za sebou aj podporu otvorene homosexuálnych klerikov, ako je páter James Alison.
Pápež má tiež rozsiahle záznamy o podpore disidentských, pro-LGBT klerikov, ako je kardinál Robert McElroy zo San Diega a kňazov aktivistov LGBT, ako je páter James Martin, SJ. Kardinál Jean-Claude Hollerich, SJ, z Luxemburgu, ktorého František vymenoval za generálneho relátora svojej synody o synodalite, má povedal že podľa neho je cirkevné učenie o hriešnosti homosexuálnych skutkov “falošné.”
V decembri František schválil heterodoxný dokument “Fiducia Supplicans”, ktorého autorom je kardinál Victor Fernandez, šéf Dikastéria náuky viery. Keďže schvaľuje “požehnanie” homosexuálnych “párov,” vyvolalo odsúdenie biskupov z celého sveta, vrátane kardinála Gerharda Mülera, kardinála Roberta Saraha a väčšiny afrických biskupov.
Čítajte: Kardinál Sarah: Africkí biskupi ‘hovorili za celú Cirkev’ odmietnutím homosexuálnych ‘požehnaní’
Katolícka cirkev neomylne učí, že všetky homosexuálne aktivity sú ťažko hriešne.
Katechizmus Katolíckej cirkvi (2357) učí, že “homosexuálne skutky sú vnútorne neusporiadané a “odporujú prirodzenému zákonu.”Katechizmus veľmi jasne hovorí, že homosexuálne aktivity nemožno nikdy schvaľovať, a opakuje, že “(h)omosexuálne osoby sú povolané k čistote,” a dodáva, že homosexuálne sklony sú “objektívne neusporiadané.”