Ellen-Wiebe-810x500.png

Kanadský lekár zaoberajúci sa eutanáziou sa teší, že zabil stovky ľudí prostredníctvom asistovanej samovraždy

79
Kultúra smrti

Profil lekárky a potratárky Ellen Wiebeovej zo 6. júla v The National Post’sa začína výstižnou vetou: “Doktorka Ellen Wiebeová sa nikdy nevyhýbala verejným prejavom o ukončení života niekoho’” To je trochu slabé slovo - Wiebeová sa v tom priam vyžíva. V nedávnom dokumente BBC Better Off Dead? Wiebe informoval aktivistku za práva zdravotne postihnutých Liz Carrovú, že zabíjanie pacientov je najlepšia práca, akú som kedy urobil.

Wiebe’s nadšením - a chichotaním počas celého rozhovoru - spôsobil divákom veľké nepríjemnosti. Zjavne aj spisovateľka denníka National Post Sharon Kirkeyová. Profil Wiebeho má názov “Tento lekár pomohol zomrieť viac ako 400 pacientom. Koľko asistovaných úmrtí je priveľa?" Samozrejme, Wiebeová nepomáhala ľuďom zomrieť, ale aktívne ukončovala ich životy smrtiacou injekciou. Teraz si uvedomuje, že ľudia sa od tejto skutočnosti odvracajú. “Viem presné číslo,” povedala Kirkeymu, ale nechcela ho poskytnúť. “Stala sa z toho zvláštna vec, ľudia hovoria o svojich číslach alebo kritizujú ľudí, ktorí hovoria o svojich číslach.”

“Stovky sú dobré,” dodala. Ako poznamenal Kirkey, Wiebeová podľa vlastnej výpovede pred špeciálnym parlamentným výborom pre MAiD do mája 2022 ukončila najmenej 430 životov.

Wiebeová si nazbierala mnoho prezývok — napríklad “pro-choice lekárka zabezpečujúca pokojnú smrť” a “de facto veľvyslankyňa” MAiD. Nie je prekvapením, že trvá na tom, aby sa zabíjanie, ktoré vykonáva, starostlivo maskovalo orwellovským jazykom. “V Kanade nepoužívame slovo eutanázia, ”povedala jednému z podcasterov. “To’používame pre naše domáce zvieratá. Tu to nazývame asistované umieranie.” Napriek tomu Kirkeyová poznamenáva, že nie každý je spokojný s prácou, ktorú považuje za takú užitočnú. Škótskym zástancom eutanázie povedala, že “vieme, že nahnevaní rodinní príslušníci sú naším najväčším rizikom”, pretože je najpravdepodobnejšie, že podajú sťažnosť na lekárov vykonávajúcich eutanáziu.

Ak Kirkeyová poznamenáva, Wiebeová je ochotná ohýbať pravidlá:

Publikovala’množstvo prác v oblasti asistovaného umierania, mentoruje iných lekárov a organizuje vzdelávacie webináre MAID, ale bola tiež obvinená zo šikanovania a vkrádania sa do veriacich zariadení. Čelí’viacerým sťažnostiam, ktoré na ňu podala College of Physicians and Surgeons of British Columbia. ale vždy bola uznaná v súlade s pravidlami …

Wiebeová mala na seba podaných niekoľko sťažností, vrátane jej zabezpečenia smrti v prípade “pani S,” 56-ročnej ženy s pokročilou sklerózou multiplex, ktorá v roku 2017 hladovala, aby splnila kritériá oprávnenosti, že jej smrť bola “rozumne predvídateľná,” prípad s desivou ozvenou 27-ročnej autistickej ženy z Calgary, ktorá v máji prestala jesť a piť kvôli príkazu sudcu, ktorý jej zablokoval prístup k MAiD.

V roku 2017 bol Wiebe obvinený z “hraničného neetického” správania za to, že vstúpil do vancouverskej nemocnice Louis Brier Home ”Hospital, ortodoxného židovského domova dlhodobej starostlivosti, a poskytol MAID 83-ročnému pacientovi s rakovinou Barrymu Hymanovi napriek tomu, že vedel, že toto zariadenie neumožňuje asistovanú smrť na svojom území. Hymanova rodina pozvala Wiebeho, aby splnil jeho želanie zomrieť vo svojej izbe. Keď Wiebeová skladala pripravené injekčné striekačky, “Srdce mi búšilo, že niekto otvorí dvere,” povedala Hymanovej dcéra Lola pre The Globe and Mail.

V tom istom roku hlavný lekár a koroner z B.C.’coroner’service vzniesol otázky týkajúce sa poskytnutia MAID Wiebe’ovej žene s demenciou.

Ako povedala novinárovi Petrovi Stocklandovi v roku 2018, jej prax prichádza “až na hranu zákona, ale nikdy nie za ňu.”Aspoň doteraz s ňou úrady súhlasili."

Aj keď má Wiebeová 72 rokov a trpí srdcovou chorobou, je odhodlaná”pokračovať v práci, ktorej najviac verí ”eutanázia a potrat. Najmä eutanázia je podľa nej “posledná vec, ktorej sa vzdám”a eutanázia aj interrupcia sú “o rešpektovaní želaní ľudí”a o tom, aby mali ľudia kontrolu nad vlastným životom. Je úžasné, že mám možnosť to robiť.”Kirkey poznamenáva, že rovnako ako v dokumente BBC sa Wiebeová v rozhovore pre National Post usmievala a smiala. “Milujem život,” povedala Kirkeymu.

Znepokojujúce je, že Wiebeová nie je jediná praktizujúca eutanázia, ktorá si svoju prácu užíva. Kirkey poznamenal, že v “jednej štúdii poskytovatelia MAiD, z ktorých každý vykonal 12 až 113 asistovaných úmrtí, opísali vykonanie lekárskej smrti ako ‘srdcervúce, ’ ‘najdôležitejšiu medicínu, ktorú robím, ’ ‘ vrcholný akt súcitu, ’ ‘ oslobodzujúci’ a ‘ takmer adrenalínový zážitok. Bol som prekvapený, ako dobre som sa cítil.’” Ako poznamenal Christopher Lyon, sociológ z University of York, je to drásajúce “pretože smrť je pre pacientov a ich blízkych zvyčajne hlboko bolestivým alebo ťažkým momentom.” Ako poznamenal Kirkey:

Lyonov’77-ročný otec zomrel MAiD v nemocničnej izbe vo Victorii v roku 2021, napriek námietkam rodiny’. (Wiebe nebol poskytovateľom.) Jeho otec mal záchvaty depresie a samovražedné myšlienky, ale napriek tomu mu bola schválená MAiD. Lyon sa pýta, čo niektorých poskytovateľov priťahuje k MAiD “a čo sa stane s človekom, keď sa zabíjanie stane každodennou alebo týždennou udalosťou.”

“Niektorí poskytovatelia majú počty v stovkách — to nie je’normálne, pre žiadne povolanie,” povedal. “Dokonca ani príslušníci armády vo vojne zvyčajne nezabíjajú tak často. Myslím si, že’to je otázka, ktorú sme si’v skutočnosti nikdy nepoložili.”

Wiebeová hovorí, že’neplánovala byť odborníčkou na eutanáziu — vyrastala v konzervatívnom, biblicky veriacom mennonitskom dome v Alberte, ale v 17 rokoch vieru opustila — ale už dlho sa venuje medikovanému zabíjaniu. Vo svojej práci interrupčnej lekárky vykonala “priekopnícku prácu v oblasti lekárskych potratov a priniesla do Kanady skúšky potratového lieku mifepriston.” Keď Najvyšší súd legalizoval eutanáziu, chcela sa zapojiť. “Zavolala som priateľovi, ktorý tiež vykonával interrupcie, a povedala som: ‘Paliatívna starostlivosť nebude robiť svoju prácu. Radšej by sme mali vymyslieť, ako sa vyškoliť a dostať sa tam,’” povedala pre National Post.

V roku 2016 odišla so svojím kolegom, ktorý vykonáva potraty, do Holandska, aby sa stretla s osobami vykonávajúcimi eutanáziu a naučila sa tomuto remeslu. “Teraz je to’polovica mojej klinickej práce a je to veľmi, veľmi dôležité,” povedala. Nie je prekvapením, že opakovane povedala, že vidí veľa podobností medzi interrupciou a eutanáziou. Rodinní príslušníci, ako povedala pre National Post, sú často šokovaní tým, ako rýchlo prichádza smrť po tom, ako podá smrtiacu injekciu. “Keď sú všetci pripravení, poviem: ‘Dobre, pripravení ísť spať?" ”rozprávala, zrejme si neuvedomujúc, ako podobne to znie ako uspanie domáceho maznáčika. Celý proces podľa jej slov zvyčajne trvá asi päť minút.

Wiebeová sa domnieva, že v Kanade sa bude režim eutanázie v nasledujúcich rokoch len rozširovať. Kirkeyová píše:

Plne predpokladá, že MAiD sa rozšíri aj na plnoleté neplnoleté osoby. “Vždy som’osem rokov predpokladala, že sedemnásťročný chlapec so smrteľnou rakovinou povie: ‘Mám na to právo,’ a samozrejme, každý sudca v krajine povie: ‘Áno, máš.’” Očakáva tiež určitú formu predbežných žiadostí o MAiD v prípadoch demencie, ktoré by umožnili osobe podať písomnú žiadosť o eutanáziu, ktorá by mohla byť neskôr rešpektovaná, aj keď stratí schopnosť rozhodovať o sebe v lekárskych otázkach. Podľa prieskumov verejnej mienky je podpora predbežných žiadostí silná. Ale ak niekto nie je schopný vyjadriť svoje pocity, kto rozhodne, či trpí neznesiteľne, a čo ak si to rozmyslí? Lekári MAID môžu byť požiadaní, aby “poskytli” starostlivosť niekomu, koho predtým nepoznali a s kým nebudú schopní komunikovať. To’bude pre nás ako poskytovateľov ťažké,” povedala. “Bude to nová výzva. A ja’som na výzvy pripravená.”

Predpovede a nadšenie Wiebeovej’sú pre Kanadu varovaním. Videli sme desaťtisíce Kanaďanov, ktorí zomreli smrtiacou injekciou, a mnohí ďalší hovoria o tom, že sa cítia byť pod tlakom alebo tlačení do eutanázie. Je nevyhnutné, aby sme sa proti Wiebeho vízii Kanady postavili na každom kroku. Závisia od nej životy.