Veronica-Fritsch-810x500.jpg

Neznesiteľná bolesť prinútila túto mladú ženu opustiť kláštor. Môžete jej pomôcť?

89
Kultúra života

Aby ste Veronike Fritschovej pomohli dostať sa na kliniku Spero, navštívte jej Lifefunder tu.

Veronika Fritschová vyzerá ako normálna 26-ročná žena, ale žije v nepríjemných bolestiach. Veronika už takmer 2 roky žije s komplexným regionálnym bolestivým syndrómom (CRPS), známym aj ako “choroba samovrahov,”. Pred CRPS bola Veronika zdravá 24-ročná karmelitánska novicka, ktorá sa pripravovala na zloženie dočasných sľubov, ale to všetko sa zmenilo, keď si v decembri 2022 vyvrtla pravé zápästie. Tento výron spustil jej CRPS, ktorý sa odvtedy rozšíril do celého tela. V júli 2023 musela opustiť kláštor kvôli vyčerpávajúcim účinkom CRPS; potrebovala pomoc pri najjednoduchších každodenných úkonoch.

CRPS je komplexné ochorenie spojené s nerovnováhou a poruchou autonómneho nervového systému, najmä blúdivého nervu, pri ktorom sa vypína polovica nervového systému, ktorý riadi väčšinu systémov vášho tela, ako je tráviaci a imunitný systém. Druhá polovica nervového systému je zaseknutá v režime boja alebo úteku, čo spôsobuje silnú bolesť. Táto bolesť môže vyvolávať pocit, že vás zaživa spaľujú, pália elektrickým prúdom, bodajú, prepichujú, že sa vo vás drvia kosti a mnoho ďalších druhov bolesti v závislosti od prípadu.

Spolu s bolesťou sa môžu vyskytnúť aj ďalšie príznaky vrátane svalových kŕčov, ktoré môžu byť neustále a niekedy také prudké, že vás dočasne ochromia. Väčšina pacientov s CRPS sa tiež stáva takou citlivou, že sa ich nemôžu dotýkať ani iní ľudia alebo nemôžu zvládať zmeny počasia či teploty kvôli vzplanutiam bolesti, ktoré spôsobujú. Stále častejšie sa stávajú alergickými na ďalšie a ďalšie veci v dôsledku toho, že telo považuje všetko za hrozbu. Príznaky CRPS sa môžu líšiť, pretože nervový systém každého človeka bojuje a vypína sa inak.

Lekári nemajú liek na CRPS. Všetky liečebné postupy, ktoré ponúkajú nemocnice a kliniky bolesti, sa snažia liečiť len bolesť, a nie jej príčinu. Zdá sa, že tieto liečby bolesť iba čiastočne otupia, ak vôbec pomôžu, alebo vo väčšine prípadov bolesť ešte zhoršujú a rozširujú.

Z lekárskeho hľadiska sa CRPS považuje za najbolestivejšie ochorenie, aké človek pozná. V McGillovom indexe bolesti je hodnotená vyššie ako pôrod aj amputácia (z 50, kde 50 je smrť, pôrod je 29, nepripravená amputácia je 40 a CRPS je 47). Kvôli neustálej bolesti majú ľudia s CRPS zvyčajne oveľa vyššiu toleranciu bolesti ako väčšina ostatných, ale stále majú svoje limity. Dokonca aj tí, ktorí poznajú silu utrpenia a veria, že Boh má pre nich zámer, môžu stále bojovať so strachom. Dokážu zvládnuť “normálnu” extrémnu bolesť, ale obávajú sa vzplanutia bolesti. Boja sa, že v jednej z týchto chvíľ bolesť nezvládnu a všetko ukončia.

V lekárskej komunite sa CRPS prezýva “choroba samovrahov”, pretože neustála bolesť vedie mnohých ľudí, ktorí ňou trpia, k ukončeniu života. Štúdia ukázala, že približne 49 % ľudí s CRPS uvažovalo o samovražde a 15 % sa o ňu pokúsilo. Tieto štatistiky sú oveľa vyššie ako u bežnej populácie alebo u ľudí s akýmkoľvek iným typom chronickej bolesti. V našej súčasnej spoločnosti nebude dlho trvať a pacienti s CRPS, ako je Veronika, sa stanú terčom asistovanej samovraždy ako jedinej dostupnej možnosti liečby. Veronika hovorí, že toto nebude ako katolíčka tolerovať ani akceptovať.

ČÍTAJ: Harrison Butker vyzýva ‘kolegu katolíka’ JD Vancea, aby chránil život, Trumpa nazýva ‘menším zlom’ ako Harris

Veronika hovorí, že každý deň je pre ňu emocionálnym, fyzickým a duchovným bojom o pohyb a snaží sa ignorovať množstvo bolesti, ktorú prežíva. Denne bojuje s bolesťou, ktorá je neznesiteľná. Má pocit, že jej kosti sú v nej rozdrvené, a svalové kŕče sú také silné, že je občas dočasne ochrnutá.

Veronika Fritschová a jej rodina sa usilujú o pomoc katolíckej komunity’na pokrytie nákladov na účinný 12-14-týždňový neurologický rehabilitačný program na klinike Spero vo Fayetteville v štáte Arkansas, ktorý, ako dúfajú, ukončí neznesiteľnú každodennú bolesť. Rodina Fritschovcov vie o tejto klinike, pretože CRPS je nielen zriedkavý, ale v niektorých prípadoch aj genetický. Veronika je už tretia z rodiny desiatich súrodencov, ktorej bol diagnostikovaný CRPS. Jedna sestra ho má od autonehody vo veku 4 rokov a druhá od vykĺbenia lakťa. program nehradí žiadna poisťovňa. Program doktorky Katinky’trvá v priemere 14 týždňov a stojí v priemere 42 000 až 64 000 dolárov, ale keď sa k tomu pripočítajú životné náklady, doplnky a prístroje potrebné na liečbu a ďalšie celoživotné používanie na udržanie remisie, celková suma sa blíži k 100 000 dolárov. Pred dvoma rokmi miestna komunita vyzbierala peniaze potrebné na to, aby mohla poslať jednu zo sestier Veroniky’na kliniku Spero, a jej rodina videla výsledky tohto programu, keďže jej sestre sa výrazne uľavilo. Teraz sa Veronika snaží dostať na kliniku The Spero Clinic. Teraz, keď liečbu potrebuje ešte jedna dcéra, rodina a komunita nie sú schopné prispieť a žiadajú širšiu katolícku komunitu o pomoc a podporu. Veronika odišla z kláštora bez ničoho a nemohla pracovať. O pomoc sa môže obrátiť len na vás.

PREHLIADNITE SI: Kontemplatívne mníšky odhaľujú tajnú múdrosť materstva

Na otázku, aké to je vidieť niekoho, koho miluje, v bolestiach, Veronikin’brat František odpovedal: “Nikto by nemal žiť s takou bolesťou, v akej vidím svoju sestru. Kristus nás vyzýva, aby sme pomáhali chorým a trpiacim. Ona a všetci, ktorí trpia CRPS, trpia až neuveriteľne.” Jej sestra Maria sa podelila o to, že “Veronika bola vždy taká nápomocná každému, kto to potreboval, a teraz sama bojuje s pocitom bezmocnosti. Potrebuje pomoc pri najjednoduchších úkonoch, ako je napríklad otvorenie dverí chladničky, a je ťažké sa na to pozerať.”

Veronika povedala, že jej najhoršie obavy sa naplnili, keď sa dozvedela, že má toto ochorenie.

“Cítila som sa, akoby som dostala rozsudok smrti, keď mi oficiálne diagnostikovali CRPS,” povedala.  “Chcela som, aby moja bolesť bola čokoľvek, len nie CRPS. Videla som, čo to môže urobiť s telom človeka,’na prípadoch mojich dvoch sestier. Cítila som, že moja rodina, komunita ani ja jednoducho nemáme šancu získať peniaze na to, aby sme mohli dostať ďalšieho súrodenca na kliniku Spero.”

Na záver dodala: “Po mnohých modlitbách a rozlišovaní som sa rozhodla vložiť všetku svoju dôveru v Boha, urobiť sa zraniteľnou a požiadať širšie katolícke spoločenstvo o pomoc a podporu.”

Aby ste Veronike Fritschovej pomohli dostať sa na kliniku Spero, navštívte jej Lifefunder tu.