image-1-16-810x500.png

Hillary Clintonová navrhuje "trestne stíhať" Američanov, ktorí šíria volebnú "propagandu

15
Kultúra smrti

Bývalá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová v pondelok navrhla, že Američania by mali byť “občiansky” alebo “trestne” obvinení za tzv. protrumpovskú “propagandu” podobnú tomu, čo považovala za “zasahovanie do volieb” v roku 2016.

Tak ako je podľa nej “dôležité obviniť Rusov,” ako bývalý osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller obvinil Rusov “ktorí sa v roku 2016 podieľali na priamom zasahovaní do volieb a podporovali Trumpa,” Clintonová sa domnieva, že Američania “ktorí sa podieľajú na tomto druhu propagandy” by mali byť postihnutí, povedala Rachel Maddow v televízii MSNBC.

“A či by mali byť občiansky alebo dokonca v niektorých prípadoch trestne obvinení, je niečo, čo by bolo lepším odstrašujúcim prostriedkom, pretože je nepravdepodobné, že by Rusi, až na veľmi málo prípadov, niekedy stáli pred súdom v Spojených štátoch,” povedala Clintonová.

Ako poznamenala agentúra Reuters, v roku 2020 bola zverejnená správa spravodajského výboru amerického Senátu, ktorá opisuje údajné ruské snahy o ovplyvnenie prezidentských volieb v USA v roku 2016. Správa považovala webovú stránku WikiLeaks za súčasť takéhoto ruského “zasahovania,” pretože zverejnila e-maily zaslané Clintonovej a od nej, ktoré boli považované za škodlivé pre jej bývalú prezidentskú kampaň.

Dôsledkom toho sú Clintonovej’výroky na MSNBC mimoriadne znepokojujúce, pretože Clintonová a jej demokratickí kolegovia nemôžu ani len tvrdiť, že tieto e-maily predstavujú “dezinformácie.”Sú dobre zdokumentované a ona ani jej bývalá kampaň nepopreli ich pravosť. 

Kým Clintonová’navrhuje, aby boli Američania trestne stíhaní za volebnú “propagandu” už teraz vyvoláva vážne obavy z porušenia prvého dodatku bez ohľadu na povahu zdieľaného obsahu, potenciálne občianske alebo trestné obvinenie Američanov za zdieľanie informácií, ktoré sú preukázateľne pravdivé , by určite stelesňovalo úplnú vládnu tyraniu, smrť demokracie a smrť slobodnej spoločnosti.

Ako Katolícky hlaspozn, Demokratická prezidentská kandidátka Kamala Harris’ kandidát Tim Walz, zopakoval Clintonovej’diatribu proti slobode prejavu, čo vyvoláva ďalšie obavy, že Harrisovej víťazstvo by mohlo Clintonovej’sen premeniť na skutočnosť.

“Neexistuje žiadna záruka slobody prejavu na dezinformácie alebo nenávistné prejavy a najmä okolo našej demokracie,” povedal Walz v televízii MSNBC v decembri 2022.

David Inserra a Jennifer Huddleston z Cato Institute potvrdzujú, že myšlienka, že obmedzenie slobody prejavu na základe obvinení z “dezinformácií” a “nenávistných prejavov” je protiústavná:

“Hoci sa takýto názor stal znepokojivo populárnym u niektorých Američanov a politikov, ako je guvernér Walz, je nesprávny,” oni písalv článku National Review zo začiatku tohto mesiaca.

“Prvý dodatok zaručuje slobodu prejavu, pokiaľ ide o dezinformácie aj nenávistné prejavy. Jednotlivci a verejní činitelia môžu takéto prejavy nenávidieť a odsudzovať a platformy sa môžu rozhodnúť, že ich nebudú šíriť, ale zapojenie vlády do regulácie takýchto prejavov by vytvorilo znepokojujúci precedens a zároveň by podkopalo naše súčasné zásady prvého dodatku spôsobom, ktorý by mal znepokojovať Američanov naprieč celým politickým spektrom.”