Kardináli Robert McElroy zo San Diega a Blase Cupich z Chicaga sa pripojili k otcovi Jamesovi Martinovi, SJ, ktorý ocenil závery synody a vyzval na okamžitú zmenu cirkevnej sféry v USA v súlade so synodálnosťou.”
Celá “hierarchia je povolaná prijať toto dôležité úsilie o budovanie synodálnej, misionárskej Cirkvi,” povedal Cupich v nedeľu, niekoľko hodín po záverečnej omši Synody o synodalite’.
V rozhovore pre National Catholic Reporter (NCR) spolu s McElroyom Cupich pochválil záverečný text synody”po tom, čo pápež František urobil vzácny krok a namiesto napísania apoštolskej exhortácie prijal záverečný dokument. Bolo to také zriedkavé, že rakúsky kardinál Christoph Schönborn povedal, že za 40 rokov účasti na synodách sa s podobným nestretol.
Čítajte: Záverečný text synody vyzýva na pokračovanie ‘procesu’ so synodálnym ‘počúvaním’ a dialógom
Dvaja americkí kardináli – ktorí boli nedávno prijatí na súkromnej pápežskej audiencii spolu s kardinálom Josephom Tobinom z Newarku v New Jersey – vyzvali na reformu štruktúry vedenia Konferencie katolíckych biskupov USA’ (USCCB). Cupich povedal, že vo svetle synody je “z dokumentu veľmi jasné, že toto je to, čo’máme urobiť.”
McElroy vyzval na zriadenie “výboru pre synodalitu,” a dodal, že “nemyslím si, že’sa tomu dá uniknúť.”
Záverečný dokument synody’dôrazne vyzval na zavedenie väčších úloh laikov prostredníctvom Cirkvi, najmä pokiaľ ide o riadenie. Určité ďalšie obmedzenia by sa týkali aj pápežskej moci, pričom dokument tvrdí, že pápež nemôže “ignorovať smerovanie, ktoré sa vynára prostredníctvom riadneho rozlišovania v rámci konzultačného procesu, najmä ak sa tak deje prostredníctvom participatívnych orgánov.”
Reforma USA. cirkevnej štruktúry v súlade so synodalitou “musí byť na prvom mieste zoznamu,” povedal Cupich a dodal, že USCCB sa musí zaviazať “niesť zodpovednosť za budovanie synodálnej, misijnej cirkvi.”
Úloha žien a otázky LGBT sa minulý rok objavili ako jedny z najspornejších na synode. Tento rok boli tieto otázky oficiálne presunuté do študijných skupín, pričom otázkou žien (vrátane diakoniek) sa zaoberá študijná skupina 5.
V texte synody sa však ozýva nedávne slová kardinála Victora Manuela Fernándeza, prefekta Dikastéria pre náuku viery, keď povedal, že “otázka prístupu žien’k diakonskej službe zostáva otvorená.”
McElroy už predtým vyjadril svoju osobnú podporu vysväteniu žien do diakonátu, hoci Katolícka cirkev neomylne učí, že takáto eventualita je nemožná. Rozšíriac túto tému pre NCR, McElroy povedal, že “prekážky” pre napredovanie žien”v úlohe v Cirkvi sú spôsobené “predsudkami, že ženy by nemali”robiť určité veci alebo že muži by mali byť uprednostňovaní.”
Uviedol, že musí dôjsť ku “kultúrnej zmene, aby tieto prekážky neboli”prítomné.”
“Ja sám som za to, aby boli ženy vysvätené do diakonátu, a dúfam, že sa to stane,” dodal, pričom potvrdil, že existuje “viditeľný problém” svätyne, ktorá je “celá mužská.”To“je taký protipól života cirkvi.”
Dalšou spornou otázkou je synodálny dokument’návrh, aby liturgia a synodalita medzi sebou boli užšie prepojené a “aby sa prijali slávnostné štýly, ktoré zviditeľnia tvár synodálnej Cirkvi.” S odkazom na to Cupich poznamenal, že “možnosti zapojenia laikov do liturgie sa (sic) neuplatňujú univerzálne, ” ale dodal, že určitý prínos by mohlo priniesť “hľadanie, v akom bode môže byť svedectvo o evanjeliu životom ľudí zahrnutých do prezentácie homílie.”
O zvýšenej úlohe laikov, ktorú predpokladá synoda, hovoril aj kardinál Jean-Claude Hollerich, generálny relátor synody. V sobotu neskoro večer povedal, že laici uvidia “Cirkev, v ktorej sa s nimi počíta, v ktorej sú dôležití, v ktorej sú dôležité ich talenty, ich dary, ich životné skúsenosti, pretože patria k ľudu pokrstených.”
Takýto otvárací postoj na synode o synodalite priznal Martin, ktorý vyzdvihol “prekvapivo pozitívny” prístup k “otázkam LGBTQ” na zasadnutí 2024 v kontraste so zasadnutím 2023.
Ak poznamenal, že záverečný dokument odráža súhrnnú správu z roku 2023 v tom, že sa vyhýba používaniu termínu “LGBT;”, Martin povedal, že “bol som prekvapený, že tento rok boli rozhovory o LGBTQ katolíkoch oveľa priateľskejšie, oveľa uvoľnenejšie a oveľa otvorenejšie.”
V záverečnom texte synody sa uvádza, že “žiaľ, iní (účastníci synody) naďalej zažívali bolesť z pocitu vylúčenia alebo odsudzovania kvôli svojej manželskej situácii, identite alebo sexualite,” čím narážali na problematiku LGBT a rozvedených a “znovu zosobášených.” (Bod 50: 333 hlasov za/22 proti)
Túto pasáž Martin obzvlášť privítal: “Existuje všeobecná zhoda, že cirkev musí osloviť LGBTQ ľudí, aj keď sa tento termín nepoužíva. (Úprimne povedané, zaradenie slova ‘identita’ ma príjemne prekvapilo.)”
Pochválil synodu za to, že umožnila, aby sa teraz v Cirkvi “na stole” diskutovalo o otázkach LGBTQ. “Zdá sa však, že za posledné dva roky sa v synodálnej sieni celkový postoj k otázkam LGBTQ výrazne zmenil – k dobrému. Mnohé z toho bolo pre mňa prekvapením. Ale Duch Svätý je plný prekvapení.”