Shutterstock_1208107042-810x500.jpg

Exit polls ukazujú, že Trump vyhral katolícke hlasovanie s "obrovským náskokom" 15 bodov

14
Kultúra smrti

Katolíci podporili Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA v roku 2024 s “obrovským náskokom” 15 bodov - najväčším za posledné desaťročia - podľa exit pollov.

Autenti z Washington Post exit pollu zistili, že Trump predbehol Kamalu Harrisovú medzi americkými katolíkmi v pomere 56 % ku 41 %. Exit poll televízie NBC podobne ukázal, že katolíci hlasovali za prezidenta s 15-bodovým rozdielom v 10 kľúčových štátoch, pričom Trump získal 56 percent ich hlasov v porovnaní s Harrisovou’ 41 percent.

Tento rok’sa účasť katolíkov výrazne líši od roku 2020, keď Joe Biden získal údajne 51 percent hlasov katolíkov v porovnaní s Trumpom’47 percent. 

Tieto voľby’“sú šokujúce,” CatholicVote.org prezident Brian Burch poznamenal vo vyhlásení zverejnenom na X.

Podľa Burcha “Trump a Vance získali katolíkov obrovským rozdielom vďaka prísľubu zlepšiť život tých, ktorí sú najviac postihnutí infláciou, a vďaka prísľubu priniesť humánne a usporiadané riešenie chaosu na hraniciach.”

Mnohí komentátori poukazovali na to, že Harrisová si katolíkov znepriatelila viacerými chybnými krokmi počas svojej kampane, vrátane toho, že vynechala tradičnú večeru Al Smitha na získanie finančných prostriedkov a namiesto toho nahrala niečo, čo bolo všeobecne označené za mimoriadne “krkolomné” video, ktoré uráža katolíkov a ich náboženstvo.

Počas októbrového zhromaždenia Harrisová tiež vyrušiladvoch študentov po tom, čo kričali “Ježiš je Pán!” a “Kristus je kráľ!"” tým, že im povedal: “Ach, vy ste na nesprávnom zhromaždení,” keď dav kresťanských študentov hlasno vyprevadil.

Dôkazy o protikatolíckom zameraní Harrisovej’ siahajú do čias, keď bola americkou senátorkou a navrhovala, aby bol kandidát na sudcu diskvalifikovaný kvôli svojej katolíckej viere. JD Vance, Trumpov’viceprezidentský kandidát, nedávno napísal článok, v ktorom tento incident uviedol ako jeden z mnohých, ktoré poukazujú na “konzistentný vzorec protikatolíckej politiky a konania.” 

V tom istom roku napadla kandidáta na sudcu pre jeho členstvo v Rytierskom ráde Kolumba, “pani Harrisová. Harrisová odsúdila rozhodnutie Najvyššieho súdu Masterpiece Cakeshop, čím v podstate tvrdila, že vláda by mala mať možnosť nútiť katolíkov – alebo veriacich akejkoľvek viery – vykonávať služby, ktoré porušujú ich úprimne zastávané náboženské názory, alebo vlastne kohokoľvek’svedomie, s ktorým nesúhlasí,” Vance písal.

Súdny proces Masterpiece Cakeshop súvisel s kresťanským pekárom v Colorade, ktorý odmietol upiecť dvom homosexuálnym mužom “svadobnú” tortu.

Vance sa potom zameral na jej legislatívne záznamy, ktoré podľa jeho pozorovania “boli podobne antagonistické voči katolíkom:

Byla prvou spolusporiadateľkou ‘Zákona o rovnosti,’ zákona, ktorý by fakticky zrušil platnosť Ústavy’o ochrane náboženskej slobody. Okrem mnohých potenciálnych dôsledkov by tento zákon vyžadoval, aby katolícke kostoly organizovali [tzv.] svadby osôb rovnakého pohlavia, vyžadoval by od katolíckych škôl (a všetkých federálne financovaných vzdelávacích inštitúcií), aby umožnili mužom súťažiť v ženských športoch a využívať ženské toalety a šatne, a zbavil by náboženské charitatívne organizácie ich štatútu oslobodeného od daní.

Pozoruhodné je, že nedávna štúdia naznačuje, že víťaz katolíckeho hlasovania je “reasonab(ly)” prediktívny pre víťaza amerického prezidentského úradu.