Nemecká polícia vykonala raziu v dome 64-ročného muža za to, že zdieľal meme, v ktorom nazval nemeckého vicekancelára “blbcom”
Krátko po šiestej hodine ráno 12. novembra prišli policajti do domu Stefana Niehoffa”v bavorskom Burgpreppachu. Podľa nemeckého portálu NIUS polícia muža vypočúvala a zhabala mu tablet.
Niehoffova’manželka a jeho 33-ročná dcéra s Downovým syndrómom museli v šoku sledovať scény.
Z príkazu súdu vyplýva, že príkaz na prehliadku bol vydaný kvôli memu, ktorý Niehoff zdieľal na X v júni 2024. Mém zobrazoval obrázok nemeckého vicekancelára Roberta Habecka zo strany Zelených s nápisom “Schwachkopf Professional” (“debil profesionál”), čo je slovná hračka na reklamu značky “Schwarzkopf”.
Príkaz okresného súdu v Bambergu, ktorý bol Niehoffovi doručený, nariaďuje, aby sa vo všetkých miestnostiach a vozidlách prehľadali mobilné telefóny a iné digitálne zariadenia “bez predchádzajúceho vypočutia.”
Niehoff povedal NIUS-u , že sa musel “neveriacky smiať” vždy, keď si spomínal na incident.
“Nevedel som, čo sa deje. Myslel som si, že som v naozaj zlom filme,” Niehoff povedal.
“Moja dcéra bola úplne zničená,” spomínal. “Niečo také”sa vám nestáva každý deň.”
“Mám 64 rokov. Nikdy by ma nenapadlo, že to príde až sem. Určite to má príchuť NDR,”povedal muž.
V súdnom príkaze sa uvádza, že meme, ktorý zdieľal Niehoff, hanobil Roberta Habecka a mal za cieľ “sťažiť jeho prácu ako člena spolkovej vlády,”a prokurátor tvrdil, že urážka Habecka bola vo “verejnom záujme.”
Podľa NIUS prokuratúra’v Bambergu klasifikovala retweet meme ako potenciálne “podnecovanie k nenávisti.”
Po tom, ako incident vyvolal v Nemecku škandál a na sociálnych sieťach sa rozšíril hashtag “Schwachkopf” (“debil”), sa Habecka, ktorý osobne podal sťažnosť na Niehoffa, na incident spýtal novinár a musel reagovať.
Vicekancelár a minister hospodárstva povedal, že sa rozhodol “na začiatku volebného obdobia” oznámiť “urážky a vyhrážky.”
“Toto filtrujú agentúry a v tomto prípade to prišlo od bavorskej polície. Samozrejme, debil nie je najhoršia urážka, aká kedy zaznela,” priznal.
Uviedol, že jeho sťažnosť bola len “spúšťačom”, ktorý spôsobil domovú prehliadku, a že muž bol podozrivý aj z rasistických alebo antisemitských výrokov.
Ako uvádza NIUS, zásah v Niehoffovom’dome sa uskutočnil v rámci takzvaného “akčného dňa proti antisemitským zločinom z nenávisti na internete.”Habeck a prokuratúra”citovali obrázok, ktorý zdieľal Niehoff a na ktorom bol nápis známy z čias nacizmu: “Nekupujte od Židov.”Kritici však reagovali, že tento obrázok bol zjavne myslený ako varovanie pred pomermi za nacistickej vlády a nie ako propagácia národnosocialistickej ideológie.
NIS novinár Tim Thorer informoval, že Habeck podal od septembra 2021 do augusta 2024 805 trestných oznámení kvôli údajným vyhrážkam a urážkam na jeho adresu. Thorer tiež poukázal na to, že výraz “schwachkopf” (“debil”) bol v nemeckom parlamente za posledné desaťročia použitý viackrát bez akéhokoľvek trestného oznámenia.
Habeckova strana Zelených”je známa svojou krajne ľavicovou politikou, vrátane pro-potratovej a pro-LGBT politiky, ako aj presadzovaním cenzúry internetu a radikálnej “zelenej” energetickej politiky.
Čítajte: Nemecká’vicekancelárka odmieta vylúčiť kriminalizáciu antiglobalistickej strany AfD