Shutterstock_1713932794-810x500.jpg

Počet trestných činov z nenávisti voči kresťanom v Európe sa v roku 2023 viac ako strojnásobil: správa

15
Kultúra smrti

Podľa novej správy sa počet trestných činov z nenávisti voči kresťanom v Európe v rokoch 2022 až 2023 viac ako strojnásobil a odhaduje sa, že veľký počet prípadov zostáva nezaznamenaný.

V správe za rok 2024, ktorá bola zverejnená 15. novembra, Stredisko pre monitorovanie intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe (OIDAC Europe) zistilo - s medzerami vo vykazovaní v prípade mnohých krajín - celkovo 2 444 protikresťanských trestných činov z nenávisti spáchaných v roku 2023 oproti 749 prípadom zaznamenaným v roku 2022.

Tieto trestné činy z nenávisti pozostávali prevažne z vandalizmu vrátane aktov znesväcovania posvätných obrazov v kostoloch. Zdokumentované incidenty zahŕňali aj 232 osobných útokov na kresťanov zahŕňajúcich fyzické násilie a obťažovanie.

Policajné štatistiky o trestných činoch boli k dispozícii len z Rakúska, Fínska, Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva, takže získanie štatistík zo zvyšných 30 krajín zahrnutých do správy zostalo na OIDAC Europe. Podľa Anje Hoffmannovej, výkonnej riaditeľky OIDAC Europe, čísla OIDAC zachytávajú len zlomok incidentov, ktoré možno zdokumentovať policajnými správami, čo znamená, že sa predpokladá vysoký počet “nenahlásených prípadov”.

Čísla z roku 2023 znamenajú explóziu protikresťanských trestných činov z nenávisti na pozadí “neustáleho nárastu” počtu takýchto incidentov za takmer 15 rokov, počas ktorých ich OIDAC Europe dokumentuje.

V prípadoch, v ktorých boli k dispozícii informácie o páchateľoch, sa zistilo, že vo väčšine prípadov išlo o radikálnych islamistov, za ktorými výrazne nasledovali páchatelia s protináboženským alebo radikálnym ľavicovým pozadím.

Násilné protikresťanské zločiny z nenávisti spáchané radikálnymi moslimami sužovali v roku 2023 veľkú časť Európy. Správa OIDAC uvádza niekoľko príkladov, ako napríklad incident z januára 2023 v španielskom Algeciras, keď džihádista zabil oltárnika a mačetou zranil štyroch ľudí, pričom kričal “Alah je veľký” a “Smrť kresťanom.

V Spojenom kráľovstve bol konvertita na kresťanstvo z islamu šesťkrát bodnutý nožom svojím moslimským spolubývajúcim, ktorý sa mu po jeho konverzii začal vyhrážať.

V Taliansku bol tuniský kresťanský konvertita zbitý a okradnutý davom islamských spoluobčanov z Tuniska za to, že “navštívil kresťanský kostol.” 

Európskou krajinou s najvyšším počtom zaznamenaných protikresťanských zločinov z nenávisti — približne 1 000 — bolo Francúzsko. Podľa francúzskeho ministerstva vnútra bolo približne 90 percent incidentov namierených proti kostolom alebo cintorínom v rámci trendu, ktorý zaznamenal poškodenie a devastáciu historických francúzskych kostolov podpaľačstvom.

Podľa údajov francúzskeho Strediska pre monitorovanie náboženského dedičstva sa len v januári 2023 stali štyri parížske kostoly terčom podpaľačských útokov so zápalnými fľašami a od januára do októbra 2024 bolo vo Francúzsku spáchaných celkovo 14 podpaľačských útokov.

Veľká Británia a Nemecko nasledujú Francúzsko v počte prípadov protikresťanských zločinov z nenávisti v roku 2023. Pozoruhodné je, že v Nemecku sa počet takýchto trestných činov v minulom roku viac ako zdvojnásobil a polícia zaznamenala neuveriteľných viac ako 2 000 prípadov poškodenia kresťanských bohoslužobných miest.

Pozoruhodné je, že počet trestných činov z nenávisti voči kresťanom sa v Nemecku v minulom roku viac ako zdvojnásobil, a to zo 135 v roku 2022 na 277 v roku 2023. Pokiaľ ide o cirkevný vandalizmus, nemecká polícia zaznamenala v roku 2023 viac ako 2 000 prípadov poškodenia majetku kresťanských bohoslužobných miest. V celej Európe takmer štvrtina všetkých trestných činov vandalizmu voči kostolom v roku 2023 zahŕňala úmyselné znesvätenie.

Európsky trend sa zhoduje s nárastom útokov na kresťanské kostoly v Kanade a USA, kde sa útoky na kostoly, najmä katolícke, zvýšilipo úniku rozhodnutia Najvyššieho súdu vo veci Dobbs v. Jackson.