Komentujúc notoricky známeho maskota Vatikánu pre Jubilejný rok 2025, kardinál Joseph Zen spochybnil dôvody, pre ktoré sa namiesto patróna zvolil svetsky inšpirovaný maskot.
“Má zmysel mať maskota pre Jubilejný rok? Alebo či by nebolo lepšie vybrať si nejakého patróna?"” napísal emeritný hongkonský kardinál.
Vojazyčnom komentári uverejnenom na svojom blogu Zen spochybnil dôvody, pre ktoré si Vatikán vybral maskota pre Jubilejný rok 2025. Maskot, ktorý bol novinárom predstavený v októbri minulého roka, je postavička inšpirovaná anime, ktorú vytvoril taliansky umelec Simone Legno, ktorého spoločnosť Tokidoki propaguje “hrdosť LGBT,” a na svojej webovej stránke predáva “tovar s tematikou hrdosti”, ako sú digitálne tapety, “umenie,” a čiapky.
Maskot s názvom “Luce” sa rýchlo stal virálnym internetovým fenoménom. Luce (čo znamená svetlo) je pútnička so žiarivo modrými vlasmi. Maskot má na sebe žltý plášť do dažďa a zablatené čižmy, nosí palicu a okolo krku má pestrofarebný ruženec. Maskot je teraz k dispozícii ako merchandisingová príležitosť pre Vatikán.
Podľa následného prieskumu sa zdôraznilo, že spoločnosť tiež spolupracovala pri predaji sexuálnych hračiek pre dospelých, ktoré v roku 2016 vyrobila britská spoločnosť “Lovehoney”.
PREHLIADNITE: Vatican’s Jubilejný rok maskot vlastnený a vytvorený pro-LGBT spoločnosťou spojenou s návrhmi sexuálnych hračiek pre dospelých
Odvolávajúc sa na virálne obrázky maskota, Zen napísal, že veľká časť kritiky, ktorú na neho videl, bola “preto, že spoločnosť, ktorá ho vyrobila, má povesť výrobcu viacerých produktov, ktoré by sme my katolíci nazvali menej ako slušnými.”
Okrem tohto aspektu však spochybnil rozhodnutie mať maskota pre jubileum vo všeobecnosti a poznamenal, že maskot je chápaný ako forma “talizmanu pre šťastie,” zatiaľ čo jubileum je príležitosťou na skutočné duchovné ovocie:
Ale čo je to maskot? Niečo, čo sa považuje za “nositeľa šťastia” (“talizman”). Neznamená to teraz’niečo poverčivé? (Možno všeobecné používanie tento poverčivý zmysel veľmi rozriedilo, a preto by sme mu nemali prikladať príliš veľký význam)
Nie je však’jubileum už samo osebe veľkým šťastím? Pripomína narodenie Spasiteľa. Aby boli plody tohto milostivého roka hojnejšie, nebolo by’lepšie vybrať si nebeského patróna?"
Trvá od 24. decembra 2024 do 6. januára 2026 a Jubilejný rok 2025 dostal tému “Spes non confundit,” alebo “nádej nesklame.”
Čítajte: Ako získať plnomocné odpustky počas Jubilejného roka 2025
Jubileum sa tiež zhoduje s 1 700. výročím Nicejského koncilu, ktorý odsúdil arianizmus a zopakoval katolícke učenie o Kristovi ako pravom Bohu a zároveň pravom človeku – učenie, ktoré verejne obhajoval sv. Atanáz za cenu veľkých osobných strát.
Je to výročie, ktoré dalo väčšiu motiváciu ekumenickým snahám medzi Vatikánom a kresťanskými cirkvami.
S odvolaním sa na to Zen vyjadril názor, že “[n]ebolo by vhodné, aby sme si svätého Atanáza vzali za patróna tohto jubilejného roka?”
Takisto poukázal na rok 2025 ako 60. výročie ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu a navrhol, aby “dobrým začiatkom Jubilejného roka by malo byť seriózne štúdium dokumentov Druhého vatikánskeho koncilu, najmä Dogmatickej konštitúcie o Cirkvi (Lumen gentium) a Pastorálnej konštitúcie o Cirkvi v súčasnom svete (Gaudium et spes) s absolútnym rešpektovaním hermeneutiky kontinuity, ktorú toľkokrát zdôraznil Benedikt XVI.”
“Trvám na tom, že tieto dokumenty treba chápať v kontinuite autentického Magistéria,” dodal Zen.
Čínsky prelát – kreovaný na kardinála v roku 2006, ktorý začiatkom tohto mesiaca dovŕšil 93 rokov – tiež odsúdil, ako sa niektorí ľudia snažili manipulovať Druhý vatikánsky koncil pre svoje vlastné ciele:
Nanešťastie sa našli takí, ktorí, odkladajúc bokom skutočne vzácne plody koncilu a hlásajúc namiesto nich takzvaného “ducha koncilu,” sa pokúsili manipulovať s posvätnou tradíciou Cirkvi: obnova sa stáva reformou, aktualizácia sa stáva konverziou k “duchu doby.”
Nehľadiac na geografickú vzdialenosť od Ríma, Zen v posledných rokoch obzvlášť hlasno vyjadruje znepokojenie nad morálnymi a doktrinálnymi otázkami v živote Cirkvi. Patrili k tomu opakované výzvy na obranu katolíckeho učenia vo svetle Fiducia Supplicans’ propagácie požehnania osôb rovnakého pohlavia spolu s podobne pravidelnými upozornenia na potenciál Synody o synodalite “zvrhnúť”cirkevnú’hierarchiu a zaviesť doktrinálny zmätok.
V novembri Zen napísal názor, že pápež František využíva synody na to, aby “zakaždým zmenil doktríny alebo disciplíny Cirkvi’namiesto toho, aby diskutoval o tom, ako tieto doktríny a disciplíny chrániť.”
Kardinál bol zadržaný úradmi v roku 2022 na základe podmienok drakonického zákona o národnej bezpečnosti z roku 2020 a hoci svoju vinu nepriznal, bol pokuta 4 000 HK dolárov (512 USD) za to, že údajne riadne nezaregistroval dnes už neexistujúci Fond humanitárnej pomoci 612.
Zen’s proces široko odsúdili aktivisti po celom svete a pravidelne sa o ňom hovorilo v americkom Kongrese a britskom parlamente.