Ralph-Martin-810x500.png

Ralph Martin zdôrazňuje nebezpečenstvo účasti heretických kardinálov na budúcom pápežskom konkláve

0
Kultúra smrti

Autor a seminárny profesor Dr. Ralph Martin v nedávnom videu upozornil na nebezpečenstvo účasti heretických kardinálov - ako je Robert McElroy - na budúcom pápežskom konkláve. 

Posledný týždeň dr. Martin poukázal na článok biskupa Thomasa Paprockiho zo Springfieldu v štáte Illinois, v ktorom tento pravoslávny biskup poukázal na herézu niektorých prelátov a varoval, že takáto heréza má za následok automatickú exkomunikáciu. 

Paprocki ako príklad citoval McElroyov článok, v ktorom kardinál tvrdil, že Katolícka cirkev musí dovoliť neukázneným cudzoložníkom a aktívnym homosexuálom sväté prijímanie. Paprocki sa odvolával na McElroyovo’odsúdenie “teológie eucharistickej koherencie, ktorá znásobuje prekážky na ceste k milosti a daru eucharistie.”

McElroy písal “akoby žiadne takéto prekážky neexistovali,” poznamenal Paprocki. Pokračoval:

Existujú a sú záležitosťou Božieho zjavenia. Pravdu o eucharistickej koherencii, ktorej musí veriť božská a katolícka viera, vyjadril svätý Pavol v Prvom liste Korinťanom: “Kto by jedol chlieb alebo pil kalich Pána nehodným spôsobom, previní sa znesvätením Pánovho tela a krvi … Lebo kto by jedol a pil bez rozlíšenia tela, jedol by a pil by súd nad sebou samým” (1 Kor 11, 27-29). Toto je stála náuka Cirkvi za posledných 2000 rokov. 

“Vyzývať ľudí, aby prijímali bez pokánia, bez viery, to“je naozaj svätokrádež, to“je naozaj rúhanie v mnohých rôznych smeroch,” povedal dr. Martin poznamenal.

Upozornil, že Paprocki si vzal na mušku aj kardinála Jeana-Clauda Hollericha’vyhlásenie, že “homosexuálne akty nie sú hriešne” a že zväzky osôb rovnakého pohlavia by mala Cirkev požehnávať

“Žiaľ, dnes nie je zriedkavé počuť katolíckych predstaviteľov potvrdzovať neortodoxné názory, ktoré by ešte nedávno zastávali len heretici,” poznamenal Paprocki. “‘Heretik’ a ‘kacírstvo’ sú silné slová, ktoré súčasná cirkevná zdvorilosť zmiernila na jemnejšie výrazy, ako napríklad ‘naši oddelení bratia … ‘”

Paprocki zdôraznil, že takéto výrazy sa však používajú pre tých, ktorí “odmietajú základné pravdy viery … Preto je hlboko znepokojujúce uvažovať o možnosti, že preláti zastávajúci úrad diecézneho biskupa v Katolíckej cirkvi môžu byť oddelení alebo nie sú v plnom spoločenstve kvôli heréze.”

Biskup tvrdil, že oba vyššie citované výroky kardinálov McElroya a Hollericha “by v skutočnosti zahŕňali kacírstvo”, pretože predstavujú “tvrdohlavé popieranie alebo tvrdohlavé pochybnosti … o nejakej pravde, ktorú treba veriť podľa božskej a katolíckej viery,” kanonickú definíciu kacírstva.

Dalej poukázal na to, že kánon 1364 hovorí, že “odpadlík od viery, heretik alebo schizmatik podlieha latae sententiaeexkomunikácii,” čo znamená, že takéto osoby sú automaticky exkomunikované “bez akéhokoľvek kanonického procesu.”

Dr. Martin narážal na Paprockiho’varovanie, že ak pápež neodvolá z úradu heretických kardinálov alebo ich laicizuje, “vzniká nedôstojná perspektíva, že kardinál, exkomunikovaný latae sententiae kvôli heréze, bude hlasovať v pápežskom konkláve.”

Pápež František nielenže neodvolal týchto prelátov z ich úradu alebo z klerického stavu, poznamenal Dr. Martin, ale ich aktívne podporoval. McElroy bol nedávno vymenovanýza arcibiskupa Washingtonu, D. C., a obaja boli osobne vyvolení Františkom za hlasujúcich členov Synody o synodalite. 

Spekulácie o pravdepodobných teologických náklonnostiach budúceho pápeža narastajú s tým, ako sa Františkov’ zdravotný stav zhoršuje. LifeSiteNews’ Raymond Wolfe upozornil na Františkovo’ radikálne, heterodoxné americké menovanie do kolégia kardinálov ako na indíciu jeho ašpirácií na usmernenie v “inú Cirkev”, ktorá “by úplne zničila Katolícku cirkev, ako ju poznáme.” Podľa Wolfeho:

ich vízia, ktorá má z veľkej časti korene vo Františkovej’ kontroverznej apoštolskej exhortácii Amoris Laetitia, zahŕňa demontáž Cirkvi’chápanie hriechu a svedomia, prepracovanie katolíckeho učenia o homosexualite a rodine, upevnenie LGBT aktivizmu v Cirkvi a ochranu homosexuálnych násilníkov, pričom sa drvia verní katolícki kňazi a laici, ktorí sa im postavia do cesty.

Sám McElroy naznačil, že synoda o synodalite bude kľúčovou súčasťou pretvárania dokonca “depozitu viery,” písal, že synodálny proces sa neusiluje o “nič menšie ako o pretvorenie kultúry Cirkvi, ktoré pretrvá generácie,” a že “depozit viery nie je inertný a abstraktný súbor učenia.”

Vzhľadom na to, že už bol zvolený niekto prakticky tak heterodoxný ako František a odvtedy sa len ďalej skladalo kardinálske kolégium podobne zmýšľajúcimi mužmi, mnohí komentátori predpokladajú, že ďalší pápež bude rovnako heterodoxný alebo ešte horší.

Dr. Martin v stredu vyjadril želanie, aby na rozdiel od Františkom presadzovaných prelátov biskupi jasnejšie hovorili o podstate katolíckej viery a o tom, “o čom je život: Je to’o umieraní v priateľstve s Pánom; je to’o odpustení hriechov; je to’o oslobodení z moci zlého; je to’o vzkriesení z mŕtvych.”