Vincent-Jordy-810x500.png

Francúzski katolíci sa hlásia k latinskej omši a tento arcibiskup je tým znepokojený

14
Kultúra života

V posledných rokoch sa účasť na svätej omši v arcidiecéze Tours výrazne zvýšila. Podľa vyjadrení arcibiskupa Vincenta Jordyho, predsedu Komisie pre katechézu a katechumenát Francúzskej biskupskej konferencie, sa počet veriacich, ktorí sa zúčastňujú na svätej omši v Tours, za štyri roky zdvojnásobil. Jeho postrehy sa však neobmedzujú na prosté konštatovanie tohto javu; odhaľujú nepriateľský postoj k tomuto nárastu, keďže ide predovšetkým o podporu tradičnej latinskej omše.

V rozhovore pre La Nouvelle République arcibiskup Jordy označil nárast veriacich navštevujúcich omše v mimoriadnej forme rímskeho obradu za “tradicionalistický fenomén,” ktorý podľa neho pramení z krízy COVID-19. Tento nárast pripísal “úzkosti ľudí” a “ústupu do seba”. prelát tiež naznačil, že účasť na tradičnej latinskej omši mnohí veriaci využívajú ako formu protestu proti obmedzeniam a dokonca proti štátnym inštitúciám.

I keď nemožno poprieť, že mnohí katolíci prežívali odopieranie sviatostí počas pandémie ako akt nespravodlivosti, je redukujúce tvrdiť, že dodržiavanie tradičnej liturgie je len politickou vzburou. To, čo mnohých veriacich (najmä mladých ľudí) skutočne priťahuje k tradičnej latinskej omši, je krása a dôstojnosť obradu, ako aj jeho kontinuita s Tradíciou Cirkvi. V diecéze Tours sa cez víkendy slávia tri omše v starobylom obrade v kostole Saint-Pierre-Ville, ako aj dve mesačné slávenia v L’île-Bouchard. Spoločnosť svätého Pia X. (FSSPX) slávi tradičnú latinskú omšu aj v Tours, v kostole Saint-Grégoire-des-Minimes. Záujem o tradičnú omšu je tu živší ako kedykoľvek predtým.

Na tomto mieste vyniká postoj arcibiskupa Jordy’k tejto cirkevnej skutočnosti. Rozlišuje medzi “fundamentalistami” (FSSPX) a “tradicionalistami” (Kňazské bratstvo sv. Petra alebo FSSP), pričom táto kategorizácia odráža veľmi kritický pohľad na obe tieto komunity. Okrem toho prelát neváha v rámci rozhovoru udeliť “varovanie” kňazovi FSSP a otvorene vyhlasuje, že je pripravený prijať trestné opatrenia, ako sa to stalo v iných francúzskych diecézach.

 “O tejto omši som niekoľkokrát diskutoval s pápežom Františkom,” vyhlásil arcibiskup.

Jordy sa neobmedzil len na vyjadrenie obáv z nárastu tradičnej latinskej omše; prijal aj konkrétne opatrenia na obmedzenie jej šírenia. Podľa správ La Paix Liturgique arcibiskup z Tours zakázal FSSP udeľovať krsty dospelých a zaviedol novú liturgiu pre krsty detí. Okrem toho Jordy zaviedol obmedzenia týkajúce sa spovedí a skrátil čas, v ktorom ich môžu kňazi vypočuť. Zdá sa, že tieto zásahy sú súčasťou stratégie, ktorej cieľom je postupne marginalizovať tradičnú liturgiu napriek rastúcemu dopytu zo strany veriacich.

PREČÍTAJTE SI: Pomôžte uviesť do života jednu mníšku’víziu: Je obzvlášť dôležité, že Jordy sa zameral aj na jednotlivých kňazov: "Karmelitánsky kláštor s tradičnou latinskou omšou

. Menovite kritizoval otca Matthieua Raffraya, člena Inštitútu Dobrého pastiera (Institut du Bon Pasteur), za jeho výrok o Jeanovi-Marie Le Penovi; otec Raffray povedal, že zosnulý politik bol “často nepochopeným prorokom.” Arcibiskup’útočil na otca Matthieua Raffraya. Raffraya odhaľuje obavy, ktoré presahujú rámec liturgie a siahajú dokonca až po kontrolu spoločenských a politických postojov kňazov spojených s tradičnou latinskou omšou.

“Kázne nie sú kontrolované, ale mám nejaké esá v rukáve,” povedal francúzsky prelát. “Som veľmi pozorný. Kritériom hodnotenia je liturgia a sociálne postoje,”

Jordy tiež tvrdil, že budúcnosť Cirkvi prejde nevyhnutnou “obnovou farností” a poukázal na zvýšenie počtu krstov dospelých v katedrále v Tours. Nárast tradičnej latinskej omše však ukazuje úplne iný trend: čoraz viac veriacich, najmä mladých rodín, nachádza v tradičnej liturgii stabilný záchytný bod v čase cirkevnej neistoty. Nie je náhoda, že mnohí konvertiti sa po objavení bohatstva starobylej omše rozhodujú pre jej pravidelnejšiu účasť. Jordy’tvrdenie, že FSSP má neprimeranú viditeľnosť vďaka “peniazom, konexiám a know-how”, znie ako pokus o bagatelizáciu tohto fenoménu. úspech tradičnej liturgie nezávisí od mediálnych stratégií, ale od vnútornej krásy obradu a duchovnej hĺbky, ktorú veriacim ponúka.

Vyjadrenia a konanie pána Jordyho odrážajú napätie, ktoré sa prelína mnohými francúzskymi diecézami i mimo nich: na jednej strane je tu snaha niektorých biskupov obmedziť šírenie tradičnej latinskej omše, na druhej strane starobylá liturgia priťahuje veriacich čoraz viac. Zdá sa, že represívna reakcia voči mimoriadnej forme latinského obradu a spoločenstvám, ktoré ju slávia, tento jav nezastaví, ale naopak posilní. Veriaci ju vnímajú ako autentickú liturgiu zakorenenú v Tradícii Cirkvi.

PREČÍTAJTE SI: Scottish nuns say Latin Mass will continue after bishop ask traditional order to leave diocese