Kardinál Arthur Roche po ráznom zavedení obmedzení tradičnej omše pápežom Františkom povedal, že na latinskej omši nie je “nič zlé”, ale že Cirkev chce “ustúpiť od toho, čo sa stalo príliš komplikovanou formou slávenia omše.”
Kardinál Arthur Roche, od mája 2021 prefekt Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí (DDW), dozeral na radikálne obmedzenia tradičnej latinskej omše, ktoré od júla toho roku zaviedol pápež František.
Roche bol známy ako odporca tradičnej omše už pri svojom povýšení zo sekretára na prefekta DDW.
V rozhovore pre Catholic Herald nedávno 75-ročný Roche odpovedal na otázku o počte mladých katolíkov, ktorí sa hrnú na latinskú omšu, pričom sa musia vyrovnať s jeho obmedzeniami voči nej.
“Samozrejme je dobré, že ľudia chcú byť súčasťou Cirkvi, a nie je dôvod, prečo by nemohli,” povedal.
“Nie je nič zlé na tom, že sa zúčastňujú na omši slávenej podľa misála z roku 1962,” dodal Roche. “To bolo akceptované od čias pápeža Jána Pavla II, pápeža Benedikta a teraz pápeža Františka.”
Pokračoval tvrdením, že František’obmedzenia v Traditionis Custodes ukázali, že latinská omša “nie je normou.”
“Z veľmi dobrých dôvodov sa Cirkev prostredníctvom koncilovej legislatívy rozhodla odkloniť od toho, čo sa stalo príliš komplikovanou formou slávenia omše,” uviedol Roche.
Anglický kardinál sa vyjadril k počtu ctiteľov tradičnej omše, že “v skutočnosti je pomerne malý, ale niektoré skupiny sú dosť hlučné. Sú nápadnejšie, pretože dávajú o sebe vedieť.”
Čítajte: Kardinál Burke: Pápež František’ obmedzenie latinskej omše malo ‘presne opačný účinok’
Roche zopakoval často citovaný – a rovnako často rebuffed – argument kritikov proti latinskej omši, v ktorom sa uvádza, že nová omša, alebo Novus Ordo Missae, vystavuje katolíkov väčšiemu počtu čítaní z Písma počas trojročného lektorského cyklu. “V misáli z roku 1962 je oveľa nižšie percento biblických čítaní ako v novšom misáli,” argumentoval.
Napokon sa zdalo, že Roche je zmätený z toho, prečo jednotlivcom vadí, že iní slúžia latinskú omšu, a poznamenal, že “mňa zaujíma, prečo sa ľudia rozhorčujú nad tým, že iní slávia tridentskú omšu. Myslím si, že to bola chyba. Biskup Wheeler z diecézy Leeds trval na tom, aby sa svätá omša slávila v latinčine podľa Novus Ordo aspoň raz každú nedeľu v každom dekanáte. To ukázalo značnú múdrosť.”
Roke podľa vlastného názoru povedal, že “slávenie Eucharistie, v ktoromkoľvek misáli, ktorý používate, by malo byť veľmi vznešené a poznačené ušľachtilou jednoduchosťou.”
Takisto sa zdalo, že žartovne odmietol obavy vyznávačov tradičnej omše, keď sa rozhovoril, že vo Vatikáne slúži omšu v latinčine väčšinu dní:
Často počúvam ľudí hovoriť: “Kardinál Roche je proti latinskej omši.” Nuž, keby len vedeli, že väčšinu dní slávim omšu v latinčine, pretože je to spoločný jazyk nás všetkých tu. Je to Novus Ordo omša v latinčine. Do svojich 20 rokov som sa učil ako ministrant a slúžil som tridentskú formu.
‘Horko pod golierom’
Rocheho’zjavné zmätenie z’frustrácie ľudí z’kňazov slúžiacich latinskú omšu je v priamom rozpore s jeho vlastnými záznamami v tejto veci. Popri pápežových’obmedzeniach týkajúcich sa starobylej liturgie Roche vydal svoje vlastné obmedzenia s pápežovou podporou a je široko zdokumentované, že prísne presadzuje obmedzenia latinskej omše v diecézach po celom svete na úkor často prosperujúcich farností.
Najnovšie údaje ukazujú, že v roku 2022 Roche’ov úrad povolil len 60 farnostiam na celom svete slúžiť tradičnú svätú omšu, keďže sa stal najhorlivejším vykonávateľom zásahu proti starobylej liturgii.
Čítajte: Vatikán povolil menej ako 60 farským kostolom na celom svete ponúkať latinskú omšu v roku 2022
Viac ako bývalý prefekt vatikánskej doktríny kardinál Gerhard Müller vlani v lete prezradil, že “vysoký predstaviteľ Roche’ského dikastéria pre Boží kult” bol zhrozený, keď sa dozvedel o obrovskom počte mladých pútnikov na tradičnej omšovej púti do Chartres. Müller povedal, že úradník “namietal, že to v žiadnom prípade nie je dôvod na radosť, pretože svätá omša sa slávi podľa starého mimoriadneho latinského obradu.”
Roche bol tiež pokladaný za jedného z hlavných architektov dokumentu obsahujúceho nové obmedzenia latinskej omše z minulého roka, hoci po prudkej verejnej demonštrácii katolíkov i nekatolíkov – spolu s priamym lobovaním u pápeža zo strany ruského pravoslávneho človeka – dokument nikdy nevznikol.
Kým Roche a jeho vatikánska kancelária vytrvalo rušili povolenie latinskej omše, kardinál predtým označil vyznávačov starého obradu pre ich dodržiavanie latinskej omše za viac protestantov než katolíkov.
“Teológia Cirkvi sa zmenila,” čo si vyžaduje zmenu liturgie, argumentoval Roche vo vysielaní verejnoprávneho rozhlasu v roku 2023.
Čítajte: Kardinál Sarah: Plány na ‘zrušenie’ latinskej omše by boli ‘diabolské’
Začiatkom roka 2022 Roche zopakoval svoje predchádzajúce názory, pričom zvyšné ustanovenia latinskej omše označil za “pastoračný ústupok,” a že rast latinskej omše “nemožno’tolerovať, pretože [Druhý vatikánsky] koncil zmenil spôsob, akým’ideme vpred. To’je len jednoduchá záležitosť.”
Jeho vyjadrenia o liturgii boli zo strany vedcov a novinárov robustne kritizované, pričom Rocheho obvinili z neznalosti cirkevných dejín a liturgie alebo z “nehanebného prekrúcania pravdy o latinskej omši.”
Medzičasom sa kánonisti argumentovali, že niektoré Rocheove kroky porušujú cirkevné’kánonické právo a jeho obmedzenia kritizovali aj jeho bratia z kardinálskeho kolégia. Kardinál Raymond Burke sa opísal Roche’s Responsa ad dubia ako “zmätenú” a “protirečivú”, pričom uviedol, že “to, čo kongregácia [DDW] predstiera, je nielen v rozpore s dobrým poriadkom Cirkvi, ale aj v rozpore s rozumom.”