Arménsky patriarcha Jeruzalema sa pripojil k ostatným náboženským predstaviteľom vo Svätej zemi a odsúdil vraždenie nevinných kresťanov v Sýrii pod vedením novozvoleného islamského diktátora Abú Mohameda al-Džuláního.
Včera zverejnené vyhlásenie arcibiskupa Nourhana Manougiana’odsudzuje “pokračujúce nepokoje a ničivý konflikt” v krajine a zároveň vyzýva na ochranu kresťanských “kostolov, škôl a domov”, ktoré sa ocitli v krížovej paľbe prebiehajúcej občianskej vojny.”
“Zvlášť nás dojala ťažká situácia našich arménskych kresťanských bratov a sestier, ktorí po generácie žili v tejto krajine, ktorá bola útočiskom po hroznej genocíde Arménov v roku 1915,” píše sa v ňom.
Vyjadrenie prichádza len niekoľko dní po tom, čo sa proti násiliu vyjadrili aj patriarchovia troch ďalších kresťanských spoločenstiev v regióne.
Tento list podpísali sýrsky patriarcha Antiochie a celého Východu, najvyššia hlava Všeobecnej sýrskej pravoslávnej cirkvi, a melchitský gréckokatolícky patriarcha Antiochie a celého Východu. Vyzýva tiež na “urýchlené vytvorenie podmienok, ktoré by viedli k dosiahnutiu národného zmierenia medzi sýrskym ľudom”, pričom ďalej požaduje, aby sa bránila územná celistvosť Sýrie’tvárou v tvár “pokusom o jej rozdelenie.”
Násilie v Sýrii sa v posledných mesiacoch vystupňovalo medzi bojujúcimi frakciami moslimov. Došlo k viac ako 1 000 civilným a vojenským úmrtiam. Historická kresťanská komunita krajiny, ktorá tvorí približne desať percent obyvateľstva, sa v dôsledku bojov v podstate ocitla v pasci, hoci niektorí našli útočisko na ruskej leteckej základni v Latakii. V súčasnosti je kresťanov v Sýrii približne 300 000, zatiaľ čo v roku 2010 ich bolo viac ako milión.
RELEVANTNÉ: Kto skutočne stojí za smrtiacimi útokmi na kresťanov v Sýrii?
Boje pramenia z nevraživosti medzi novou vládnucou stranou Haj’at Tahrír aš-Šám a alavitskými moslimami vernými bývalému prezidentovi Bašárovi al-Asadovi, ktorý vládol krajine od roku 2000, ale v decembri 2024 bol zosadený pri štátnom prevrate. Turecké a izraelské sily odvtedy útočili na strategické miesta v krajine; Asad bol spojencom Iránu aj Ruska.
Západ snažilsa súhlasil s Asadom ako s partnerom v regióne už roky po tom, čo v roku 2000 vystriedal svojho otca. Keď však jeho nápadníci zistili, že sa nebude’prispôsobovať ich záujmom, médiá začali tvrdiť, že on plynoval vlastný ľud, čo je tvrdenie, ktoré sa zatiaľ nepodarilo dokázať. Vtedajší americký prezident Barack Obama financoval aj “umiernených povstalcov” na zvrhnutie jeho vlády.
Počas vlastnej kandidatúry na prezidenta v roku 2015 Obamova ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová povedala, že odstránenie Asada bolo jedným z jej najvyššie priority. V roku 2012 email, ktorý poslala Clintonová a zverejnený spoločnosťou WikiLeaks správne predpovedal, že “pád Asadovho rodu by mohol dobre rozpútať sektársku vojnu medzi šiitmi a väčšinovými sunnitmi v regióne, ktorá by sa rysovala v Iráne, čo by podľa názoru izraelských veliteľov nebolo pre Izrael a jeho západných spojencov zlé.”
Prezident Trump medzitým v roku 2016 nazval Obamu “zakladateľom ISIS”. Len rok predtým profesionálne poznamenal, že “nemáme potuchy, kto je tá druhá strana … podľa mňa Asad vyzerá lepšie ako tá druhá strana.”
Na tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom minulý mesiac izraelský premiér Netanjahu pripísal si zásluhy za pád Asada’vyhlásil, že bol “umožnený vďaka“oslabeniu iránskej’teroristickej osi.” Izraelská vláda skutočne poskytovala finančné prostriedky protiasadovským povstalcom v Sýrii od začiatkuroku 2010.
Arcibiskup Carlo Maria Viganò,bývalý apoštolský nuncius v USA dnes na sociálnych sieťach vydal vyhlásenie, v ktorom odsúdil tých, ktorí stoja za týmto konfliktom. Osobitne si všimol mlčanie európskych aj katolíckych predstaviteľov.
“Dôvody tohto prenasledovania dvoch menšín sýrskou vládou treba hľadať predovšetkým v zmene režimu, ktorú si želala predchádzajúca americká administratíva po dohode s NATO a Európskou úniou,Viganò. “Práve z globalist deep state v Spojených štátoch sa vykľulo toto nové ohnisko násilia a vyhladzovania.”
Viganò tiež varoval, že to isté sa môže stať aj na Západe vzhľadom na inváziu “hord fanatických mohamedánov,” ktorá má podľa neho pôsobiť ako “definitívne zrušenie kresťanskej civilizácie.”
VYHLÁSENIE
arcibiskupa Carla Mariu Viganaò,
bývalého apoštolského nuncia v Spojených štátoch amerických
o prenasledovaní kresťanov a alavitov v SýriiV posledných dňoch násilie a masové vraždy kresťanov a alavitov v Sýrii zaznamenali bezprecedentný nárast,… pic.twitter.com/P23c9xkJdh
— Arcivescovo Carlo Maria Viganò (@CarloMVigano) 12. marca 2025
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio tiež odsúdilboje:
Spojené štáty odsudzujú radikálnych islamistických teroristov vrátane zahraničných džihádistov, ktorí v posledných dňoch vraždili ľudí na západe Sýrie. Spojené štáty stoja na strane sýrskych náboženských a etnických menšín vrátane kresťanských, drúzskych, alavitských a kurdských komunít a vyjadrujú sústrasť obetiam a ich rodinám. Sýrske’dočasné orgány musia brať na zodpovednosť páchateľov týchto masakrov voči menšinovým komunitám v Sýrii.
Západ privítal nového sýrskeho vodcu Abú Mohammada al-Džuláního ako hrdinu’. Al-Džulání, ktorého USA ešte nedávno považovali za teroristu, sa už stretols generálnym tajomníkom OSN ’a koncom tohto mesiaca má navštíviť vedúcich predstaviteľov EÚ. EÚ už zrušila sankcie voči jeho krajine. Medzitým al-Džulání tiež privítalv Damasku nemeckého’ministra zahraničných vecí. Počas tlačovej konferencie tento týždeň al-Džulání povedal, že násilie voči náboženským menšinám musí prestať.
Zprávy zo začiatku tohto týždňa naznačovali, že U.USA spolupracujú s Ruskom na zvolaní mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN ’s cieľom ukončiť násilie v Sýrii.
PREČÍTAJTE SI:nezvratný dôkaz, že Netanjahu vedie Izrael k samozničeniu