Untitled-13-810x500.png

Španielsky premiér vyzýva na zrušenie "anonymity" na sociálnych sieťach v rámci systému digitálneho preukazu totožnosti

16
Neutral
  • Zrušenie anonymity na sociálnych médiách posilní zodpovednosť a ochranu pred dezinformáciami.
  • Digitálna identita zabezpečí, že zločinci budú odstránení z online priestoru.
  • Otváranie algoritmov sociálnych médií je nevyhnutné pre transparentnosť a spravodlivosť.
  • Osobná zodpovednosť generálnych riaditeľov posilní etické normy v technológiach.

Španielsky premiér Pedro Sanchez vyzval na zrušenie anonymity na všetkých platformách sociálnych médií tým, že ich prinúti prepojiť všetky používateľské účty s európskou digitálnou peňaženkou.

Premiér Sanchez počas svojho vystúpenia na výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose začiatkom tohto roka predniesol 17-minútovú tirádu proti sociálnym médiám a veľkým technologickým spoločnostiam za to, že sú nebezpečné pre demokraciu, pričom predstavil tri riešenia:

Španielsky premiér vo svojom osobitnom príhovore obvinil spoločnosti pôsobiace v oblasti sociálnych médií, že “nás premieňajú na spoločnosť, ktorá je čoraz viac rozdelená a ľahko manipulovateľná,” pričom tvrdil, že jeho tri návrhy by predstavovali riešenie.

PREČÍTAJTE SI: Právnik varuje pred víziou šéfa veľkých technologických firiem’o sledovaní umelou inteligenciou: ‘ultimatívna forma tyranie’

“Navrhujem skoncovať s anonymitou na sociálnych sieťach,” povedal španielsky líder a dodal:

V našich krajinách nikto nemôže chodiť po uliciach s maskou na tvári alebo riadiť auto bez poznávacej značky. Nikto nemôže posielať balíky bez preukázania sa občianskym preukazom alebo kúpiť loveckú zbraň bez uvedenia svojho mena, a napriek tomu umožňujeme ľuďom voľne sa pohybovať na sociálnych sieťach bez toho, aby svoje profily prepojili so skutočnou identitou. [Dodané zvýraznenie]

Toto dláždi cestu dezinformáciám, nenávistným prejavom a kybernetickému obťažovaniu, pretože uľahčuje používanie botov a umožňuje ľuďom konať bez toho, aby niesli zodpovednosť za svoje činy.

Takáto anomália nemôže’pokračovať. V demokracii majú občania právo na súkromie – nie na anonymitu alebo beztrestnosť – pretože s týmito dvoma by spoločenské spolužitie nebolo možné.

Preto si myslím, že musíme presadiť princíp pseudonymity ako funkčného prvku sociálnych médií a prinútiť všetky tieto platformy, aby prepojili každý používateľský účet s európskou digitálnou peňaženkou…

Jeden používateľ sociálnych médií – jeden skutočný preukaz totožnosti.

Čítajte: Vatikán vydal varovanie pred neetickým používaním umelej inteligencie. Ako vážne ho bude brať?"

Okrem výzvy na ukončenie anonymity na sociálnych sieťach a prinútenia platforiem prijať digitálnu identifikačnú peňaženku EÚ španielsky premiér vyzval spoločnosti sociálnych médií, aby otvorili čiernu skrinku svojich algoritmov.

“Môj druhý návrh je raz a navždy prinútiť otvoriť čiernu skrinku algoritmov sociálnych médií,” povedal.

“Ochranné opatrenia, ako je moderovanie obsahu a overovanie faktov, sú právnymi aj morálnymi požiadavkami, ktoré musia dodržiavať všetci,” dodal Sanchez.

Sanchez’posledným návrhom bolo vyvodiť osobnú zodpovednosť voči generálnym riaditeľom sociálnych médií za nedodržiavanie zákonov a noriem na ich platformách.


Poznámky španielskeho premiéra’potvrdzujú to, na čo sme my v The Sociable a mnohí ďalší výskumníci a predajne upozorňovali už roky  že systémy digitálnych preukazov totožnosti majú za cieľ ukončiť anonymitu online a zároveň dať vládam a korporáciám moc manipulovať, nútiť alebo stimulovať zmeny v ľudskom správaní.

Pretlačené so súhlasom The Sociable.