- Útoky na katolíkov v Európe a Latinskej Amerike sa zvyšujú a sú tolerované.
- Diskriminácia kresťanov vedie k autocenzúre a obmedzovaniu náboženských prejavov.
- Protikresťanské násilie je podporované ľavicovými ideológiami a verejnými činiteľmi.
- Katolíci musia modliť a vzdelávať sa, aby čelili súčasným výzvam.
Útoky na katolíkov v Európe a Latinskej Amerike sú čoraz bežnejšie a tolerovanejšie, zistili dve významné nedávne správy.
Podľa správy Observatória neznášanlivosti a diskriminácie voči kresťanom v Európe (OIDAC) z roku 2024 bolo v roku 2023 v 35 európskych krajinách zaznamenaných 2 444 trestných činov z nenávisti zameraných na kresťanov. Takmer polovica týchto útokov sa odohrala vo Francúzsku, pričom počet protikresťanských trestných činov výrazne vzrástol aj v Spojenom kráľovstve a Nemecku. Útoky sa pohybovali od obťažovania a vyhrážok až po fyzické násilie.
“Okrem násilných útokov sa v správe OIDAC Europe’zistila aj diskriminácia kresťanov na pracovisku a vo verejnom živote v niektorých európskych krajinách, čo vedie k rastúcej autocenzúre kresťanov v Európe,” píše OIDAC.
OIDAC tiež spomína “zákazy náboženských procesií na útoky proti kresťanom za pokojné vyjadrenie ich náboženského presvedčenia,” podobne ako takzvané “nárazníkové zóny” zákony v USA.K. pred zariadeniami na vykonávanie potratov.
Dôkazy o narastajúcom násilí voči katolíkom a iným kresťanom potvrdila v roku 2023 zpráva pápežskej nadácie Aid to the Church in Need.
V výstupnom zhrnutí správy autori upozorňujú na “značný nárast” útokov proti kresťanom, ktoré “sa vo veľkej miere zamerali na členov náboženských komunít (t. j, katolíkov a evanjelikov) a vo všeobecnosti ich spáchali členovia propotratových a profeministických skupín, ako aj skupín presadzujúcich rodovú ideológiu.”
Čítajte: UK pro-lifer opäť obťažovala polícia, keď sa potichu modlila v blízkosti potratového centra
“V Argentíne, Bolívii, Brazílii, Čile, Kolumbii, Kostarike, Guatemale, Haiti a Mexiku boli zaznamenané incidenty (vo viacerých prípadoch trestné činy) vrátane útokov na veriace osoby, činov vandalizmu, znesväcovania alebo urážok náboženského cítenia,” uvádza sa v správe.
Polonia Castellanosová, predsedníčka španielskej skupiny kresťanských právnikov, povedala: “Keď sú katolíci a kresťania vo všeobecnosti napádaní a ponižovaní, nič sa nedeje, ale keby sa to stalo inej skupine, dôsledky by boli okamžité.”
“Myslím si, že dôvodom je čiastočne naša vina,” poznamenala, pretože katolíci “sa nechali ponižovať a urážať bez toho, aby niečo urobili, a preto sme”dospeli do týchto extrémov, ktoré začínajú byť nebezpečné.”
Zdroj ACI Prensa, partner CAN v španielskom jazyku, označil za príklad verejnej urážky kresťanov neslávne známu paródiu Poslednej večere s tematikou LGBT počas Olympijských hier 2024 v Paríži.
ACI Prensa citoval Marciala Padillu z mexickej organizácie ConParticipación (Informovanosť a participácia), ktorý vyjadril ľútosť nad tým, že “v minulosti existovala snaha politických a ideologických skupín o prevýchovu spoločnosti s cieľom odstrániť prítomnosť katolicizmu, či už vo vzdelávaní, zvykoch, umení alebo akejkoľvek stope po zákonoch inšpirovaných princípmi kresťanskej viery.”
Padilla povedal, že sekularizmus sa “prejavuje ako tolerancia voči zosmiešňovaniu viery, ale netolerancia voči prejavom viery. Povedané inak: V mene slobody prejavu možno katolícku vieru zosmiešňovať, ale v mene sekulárneho charakteru štátu ju nemožno slobodne vyjadrovať ani oslavovať v spoločenstve.”
Silnejúce útoky ľavicových ideológov na katolíkov v Európe
Otec Juan Manuel Góngora zo španielskej diecézy Almeria, ktorý má na X viac ako 82 000 nasledovníkov, povedal, že “žijeme v nepriaznivých časoch a príkladom toho je rastúci počet znesvätení Eucharistie v rôznych farnostiach a protikresťanské násilie.”
“Sociálne inžinierstvo, ktorým trpíme už desaťročia, postupne zvyšuje [toleranciu voči priestupkom]. A odkedy sa v roku 2018 dostala k moci Španielska socialistická robotnícka strana’a [premiér] Pedro Sánchez nastúpil do úradu, zavádza sa rad zákonov, ktoré úplne poškodzujú katolícku vieru a antropológiu, ako napríklad uplatňovanie zákonov o historickej pamäti, potratoch a eutanázii.”
Otec Góngora kritizoval “snahu vlády a jej parlamentných partnerov eliminovať trestné činy proti náboženskému cíteniu, ktoré sú chránené článkom 16 španielskej ústavy a zahrnuté v trestnom zákonníku (články 522-526).”
Zákony “vo všeobecnosti slúžia na to, aby tieto útoky a mocenské stratégie neboli umlčané a skryté,” podľa španielskeho kňaza.
“Medzitým je drvivá väčšina médií, poháňaná inštitucionálnou reklamou a spolu so súhvezdím združení spojených s progresívnou ľavicou, nevyhnutnými spolupracovníkmi pri implantovaní naratívov a príbehov podľa sekularistických a protikresťanských línií,” dodal.
Polonia Castellanosová varovala, že súčasná situácia v Španielsku a v celej Európe je “veľmi znepokojujúca a nebezpečná; útoky proti kresťanom sa zvyšujú nielen počtom, ale aj intenzitou.”
“Európa, ktorá bola vybudovaná na kresťanských koreňoch, zabúda na svoju identitu, prenasleduje kresťanov a zavádza protikresťanské ideológie,” uviedla.
“Ešte znepokojujúcejšie je, že mnohé zločiny páchajú verejní činitelia. Vidíme teda, že nielenže sa trestné činy nestíhajú (pretože už vieme, že v Španielsku nie je právo rovnaké pre všetkých), ale platíme z našich daní ľudí alebo jednotlivcov, ktorí sa venujú urážaniu nás, pričom by mali byť prví, ktorí rešpektujú všetkých občanov.”
“Napriek všetkému si musíme byť vedomí nášho víťazstva (hoci bude potrebné konať),” zdôraznila. “Španielsko je krajinou Panny Márie a som si istá, že celý boj na obranu života (od počatia až po jeho prirodzený koniec), rodiny a náboženskej slobody prinesie čoskoro svoje ovocie.”
Katolíci sa musia modliť a ešte lepšie poznať svoju vieru
Predseda Konferencie sv. Thomas More Center for Legal Studies v Peru Alberto Gonzalez Caceres povedal, že pre väčšinu obyvateľstva sa sloboda praktizovať jedno náboženstvo zdá byť nepodstatná, “pretože náboženstvo sa stalo takmer druhoradým kultúrnym prejavom, s výnimkou prípadov, keď ľudia žijú v ťažkej situácii, ako je to v prípade Nikaraguy, alebo keď dôjde k nešťastiam.”
“Hovorím to s veľkým smútkom,” dodal.
“Teraz je pre ľudí, ktorí skutočne praktizujú svoju vieru, zdrvujúce uvedomiť si, že existuje silná mediálna cenzúra voči všetkým formám náboženskej praxe, rovnako ako existuje spoločenská stigmatizácia voči všetkému ortodoxnému.”
Podľa Gonzaleza by katolíci mali reagovať “dvoma konkrétnymi spôsobmi.”
“Prvým je veľa sa modliť a druhým je vzdelávať sa v katechizme a katolíckej doktríne.”
Podotkol, že katolíci nemôžu očakávať žiadnu ochranu od štátnych orgánov. “Výsledky budú závisieť od krokov, ktoré podniknú samotní katolíci,” zdôraznil.